vytisknout velikost písma Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Máte rádi jarní bylinky a zkoušíte jimi obohatit své pokrmy? Pak si nenechte ujít česnek podivný, jehož listy i pacibulky vám určitě zachutnají. Chuťově i vůní se podobají česneku medvědímu a mají stejné léčivé účinky.

Česnek podivný (Allium paradoxum) je asi patnáct až třicet centimetrů vysoká trvalka, pocházející z Kavkazu, severního Íránu a s ním sousedících horských oblastí Turkmenistánu. Do našich zahrad byl vysazován coby okrasný, nyní je však řazen mezi rostliny invazivní, utlačující naše původní druhy – daří se mu u nás, rychle se rozrůstá, a dokáže tak stejně jako plevel pokrýt velké části nejen zahrad, ale i parků. Vyhovují mu mírně vlhká až sušší stanoviště v polostínu pod stromy a keři, ale dobře zvládá i méně vyhovující podmínky. Rostliny vyrůstají z podzemních cibulek vejčitě kulovitého až kulovitého tvaru.

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Proč sbírat česnek podivný a jak ho odlišit od medvědího?

Stejně jako jeho známější příbuzný česnek medvědí (Allium ursinum) patří i česnek podivný do čeledi amarylkovitých. Jak v posledních letech roste obliba česneku medvědího, klesá bohužel počet přeživších rostlin, navíc někteří sběrači jej drancují naprosto nemilosrdně – v té souvislosti bych ráda připomněla, že je zákonem zakázáno sbírat jej na prodej (navíc v rezervacích je sběr rostlin obecně zakázán zcela, tedy i pro vlastní potřebu).

Česneku medvědímu proto prospějete, pokud se místo na něj zaměříte na česnek podivný. Nemusíte se přitom obávat, že by za ním nějak zaostával. Stejně jako on má specifickou česnekovou vůni, díky které si po jeho rozemnutí v prstech snadno ověříte, že jste se při sběru nespletli, také chuť, která přijde člověku po zimním nedostatku zeleného vhod, a možnosti využití. Od sebe je odlišíte podle listů: Česnek podivný je má kopinaté, lesklé, výrazně užší a světlejší než česnek medvědí.

Svým vzhledem připomíná česnek podivný nejvíc trávu. Květy jsou uspořádány do lichookolíku, ale někdy úplně chybí a rostlina tvoří pacibulky.

Kdy je sezona česneku podivného

Kvete v dubnu a květnu, na jeho konci už zežloutnou listy a zatáhnou se pod zem. Zhruba půlka dubna se považuje za hraniční dobu, co se sběru týče, závisí to ale na počasí. Proto je lepší myslet na to a výpravu za česnekem nenechávat na poslední chvíli. Díky tomu, že je tento druh považován za invazivní a snadno se množí pacibulkami, nemusíte být natolik při sběru opatrní jako u česneku medvědího. K jeho výhodám patří to, že raší dřív než česnek medvědí a podle místa, kde roste, se dá sbírat ještě začátkem května. Pokud se stane, že listy sklidit nestihnete, máte ještě možnost natrhat si pacibulky – stonky s nimi raší o něco později než listy. Jsou lehce nažloutlé barvy a výraznější chuti než listí.

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Pozor na záměnu s jedovatou bledulí jarní

Česnek podivný byste si vizuálně mohli splést nejsnáze s bledulí jarní, která má podobné listy a je prudce jedovatá, přičemž největší množství jedovatých látek je obsaženo v cibuli. Mezi příznaky otravy patří zvracení, zvýšené slinění, průjem a slabost. K omylu však nedojde, pokud listy rozemnete mezi prsty. Česnekové aroma, které ucítíte, považujte za stoprocentní vodítko správnosti.

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Zužitkujte ho a pochutnejte si

Česnek podivný nejlépe zužitkujete syrový, a to jak listy, tak i pacibulky, které lze naložit stejně jako kapari. Dá se s nimi dochutit olej a ocet, podobně jako spousta pokrmů – pomazánky, nádivky, slané koláče, omelety, saláty, chléb s máslem i máslo samotné. Z listů se připravuje pesto stejně jako z listů česneku medvědího, jejich využití je totožné.

Stvolům, které jsou tužší, svědčí pro změknutí tepelná úprava; dají se osmahnout na pánvi společně s nějakým masem či zeleninou, krátce podusit nebo uvařit v polévce. Česnek podivný lze uchovat i zmražený nebo naložený v soli. Využijte ho jako součást jarní kúry: Působí antimykoticky, protizánětlivě a antibakteriálně, je močopudný, čistí krev, podporuje trávení a metabolizmus.

Úvodní foto: iStock

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Jam čínský – světelný kořen, který léčí i omlazuje. Jak ho pěstovat?

Jam čínský – světelný kořen, který léčí i omlazuje. Jak ho pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování