vytisknout velikost písma Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Máte rádi jarní bylinky a zkoušíte jimi obohatit své pokrmy? Pak si nenechte ujít česnek podivný, jehož listy i pacibulky vám určitě zachutnají. Chuťově i vůní se podobají česneku medvědímu a mají stejné léčivé účinky.

Česnek podivný (Allium paradoxum) je asi patnáct až třicet centimetrů vysoká trvalka, pocházející z Kavkazu, severního Íránu a s ním sousedících horských oblastí Turkmenistánu. Do našich zahrad byl vysazován coby okrasný, nyní je však řazen mezi rostliny invazivní, utlačující naše původní druhy – daří se mu u nás, rychle se rozrůstá, a dokáže tak stejně jako plevel pokrýt velké části nejen zahrad, ale i parků. Vyhovují mu mírně vlhká až sušší stanoviště v polostínu pod stromy a keři, ale dobře zvládá i méně vyhovující podmínky. Rostliny vyrůstají z podzemních cibulek vejčitě kulovitého až kulovitého tvaru.

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Proč sbírat česnek podivný a jak ho odlišit od medvědího?

Stejně jako jeho známější příbuzný česnek medvědí (Allium ursinum) patří i česnek podivný do čeledi amarylkovitých. Jak v posledních letech roste obliba česneku medvědího, klesá bohužel počet přeživších rostlin, navíc někteří sběrači jej drancují naprosto nemilosrdně – v té souvislosti bych ráda připomněla, že je zákonem zakázáno sbírat jej na prodej (navíc v rezervacích je sběr rostlin obecně zakázán zcela, tedy i pro vlastní potřebu).

Česneku medvědímu proto prospějete, pokud se místo na něj zaměříte na česnek podivný. Nemusíte se přitom obávat, že by za ním nějak zaostával. Stejně jako on má specifickou česnekovou vůni, díky které si po jeho rozemnutí v prstech snadno ověříte, že jste se při sběru nespletli, také chuť, která přijde člověku po zimním nedostatku zeleného vhod, a možnosti využití. Od sebe je odlišíte podle listů: Česnek podivný je má kopinaté, lesklé, výrazně užší a světlejší než česnek medvědí.

Svým vzhledem připomíná česnek podivný nejvíc trávu. Květy jsou uspořádány do lichookolíku, ale někdy úplně chybí a rostlina tvoří pacibulky.

Kdy je sezona česneku podivného

Kvete v dubnu a květnu, na jeho konci už zežloutnou listy a zatáhnou se pod zem. Zhruba půlka dubna se považuje za hraniční dobu, co se sběru týče, závisí to ale na počasí. Proto je lepší myslet na to a výpravu za česnekem nenechávat na poslední chvíli. Díky tomu, že je tento druh považován za invazivní a snadno se množí pacibulkami, nemusíte být natolik při sběru opatrní jako u česneku medvědího. K jeho výhodám patří to, že raší dřív než česnek medvědí a podle místa, kde roste, se dá sbírat ještě začátkem května. Pokud se stane, že listy sklidit nestihnete, máte ještě možnost natrhat si pacibulky – stonky s nimi raší o něco později než listy. Jsou lehce nažloutlé barvy a výraznější chuti než listí.

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Pozor na záměnu s jedovatou bledulí jarní

Česnek podivný byste si vizuálně mohli splést nejsnáze s bledulí jarní, která má podobné listy a je prudce jedovatá, přičemž největší množství jedovatých látek je obsaženo v cibuli. Mezi příznaky otravy patří zvracení, zvýšené slinění, průjem a slabost. K omylu však nedojde, pokud listy rozemnete mezi prsty. Česnekové aroma, které ucítíte, považujte za stoprocentní vodítko správnosti.

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Zužitkujte ho a pochutnejte si

Česnek podivný nejlépe zužitkujete syrový, a to jak listy, tak i pacibulky, které lze naložit stejně jako kapari. Dá se s nimi dochutit olej a ocet, podobně jako spousta pokrmů – pomazánky, nádivky, slané koláče, omelety, saláty, chléb s máslem i máslo samotné. Z listů se připravuje pesto stejně jako z listů česneku medvědího, jejich využití je totožné.

Stvolům, které jsou tužší, svědčí pro změknutí tepelná úprava; dají se osmahnout na pánvi společně s nějakým masem či zeleninou, krátce podusit nebo uvařit v polévce. Česnek podivný lze uchovat i zmražený nebo naložený v soli. Využijte ho jako součást jarní kúry: Působí antimykoticky, protizánětlivě a antibakteriálně, je močopudný, čistí krev, podporuje trávení a metabolizmus.

Úvodní foto: iStock

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Jam čínský – světelný kořen, který léčí i omlazuje. Jak ho pěstovat?

Jam čínský – světelný kořen, který léčí i omlazuje. Jak ho pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče