Šupinky samičích šišek jsou dlouho přitisknuté, otvírají se až třetím rokem Istockphoto.com

Šupinky samičích šišek jsou dlouho přitisknuté, otvírají se až třetím rokem | Istockphoto.com

Cedry rostoucí ve vysokohorském podnebí jsou daleko pevnější, než když rostou mimo své přirozené prostředí Istockphoto.com

Cedry rostoucí ve vysokohorském podnebí jsou daleko pevnější, než když rostou mimo své přirozené prostředí | Istockphoto.com

Cedr himálajský je ve stáří široký a mohutný Istockphoto.com

Cedr himálajský je ve stáří široký a mohutný | Istockphoto.com

Cedr himálajský (na fotce) má větve hustěji postavené než cedr atlaský Istockphoto.com

Cedr himálajský (na fotce) má větve hustěji postavené než cedr atlaský | Istockphoto.com

Cedr na libanonské vlajce Istockphoto.com

Cedr na libanonské vlajce | Istockphoto.com

Cedr libanonský Istockphoto.com

Cedr libanonský | Istockphoto.com

Cedrus atlantica ´Glauca Pendula´ Istockphoto.com

Cedrus atlantica ´Glauca Pendula´ | Istockphoto.com

Dnes již vzácné porosty cedru libanonského Istockphoto.com

Dnes již vzácné porosty cedru libanonského | Istockphoto.com

Samčí šištice Istockphoto.com

Samčí šištice | Istockphoto.com

Cedry rostoucí ve vysokohorském podnebí jsou daleko pevnější, než když rostou mimo své přirozené prostředí Istockphoto.com
Cedr himálajský je ve stáří široký a mohutný Istockphoto.com
Cedr himálajský (na fotce) má větve hustěji postavené než cedr atlaský Istockphoto.com
Cedr na libanonské vlajce Istockphoto.com
9
Fotogalerie

Okrasný jehličnan cedr: Hodí se k vám do zahrady?

Cedry, impozantní jehličnaté stromy, jsou zmiňovány už v Bibli. Jejich nezaměnitelný vzhled, dlouhověkost, vůně, odolnost i kvalita dřeva z nich dělají jeden z nejzajímavějších jehličnanů. Jak je to však s jeho pěstováním u nás? Seznamte se s jednotlivými druhy a jejich nároky.

Co je charakteristickým znakem rodu cedrů (Cedrus)? Rozdílně dlouhé výhony s neopadavými, jehlicovitými listy. Jehlice vyrůstají ve svazcích – na prodloužených výhonech jsou uspořádány spirálovitě a ve větší vzdálenosti, na krátkých jsou hustě stěsnané. Na starších stromech se v období podzimu objevují samčí a samičí květy: Samčí mají žlutou barvu, jedná se o podlouhlé šištičky. Samičí květy vejčitého tvaru mají purpurové zbarvení a postupně se z nich vyvíjejí šišky, které se ve druhém či třetím roce na stromě samy rozpadnou.

Pěstitelské rady v kostce

Mezi cedry jsou řazeny čtyři blízce příbuzné druhy z čeledi jedlovitých (Abietaceae). Jedná se o cedr atlaský, himálajský, libanonský a krátkolistý. K pěstování v našich podmínkách se jako nejvhodnější jeví cedr atlaský (krásné vzrostlé, letité exempláře můžete objevit i při procházkách našimi městy), ač i on, stejně jako ostatní druhy, nesnáší zimní větry, velké mrazy a pozdní jarní mrazíky. Těmto stromům dopřejte slunné, dobře odvodněné, propustné místo, chráněné před větry. S ohledem na budoucí výšku (dle kultivaru) vybírejte stanoviště jako finální, cedry totiž nesnáší přesazování. Stejně jako u jiných druhů, které mohou být v zimě ohrožené, platí, že nejzranitelnější bývají v prvních několika letech, než dostatečně zakoření. Na mrazivé období je tedy dobře připravte: Kořeny zasypte dostatečnou vrstvou mulče a při velkých mrazech chraňte korunu geotextilií, chvojím nebo jutovým pytlem. Jakmile teplota vystoupá nad nulu, dopřejte jim dostatečnou zálivku. Ani po přemrznutí a opadu jehličí to není ztraceno: Cedry umí obrazit znovu.

Pokud vás pěstování cedru láká, vyberte si kultivar, jenž bude odpovídat rozměrům vaší zahrady. V nabídce najdete i menší, v dospělosti dosahující pouhé dva metry. Habitus koruny bývá většinou kuželovitý či pyramidální a volit můžete mezi jehličím zbarveným například tmavě zeleně, modrošedivě či zlatožlutě.

Cedr atlaský (Cedrus atlantica)

Jedná se o majestátný, mohutný strom, dorůstající výšky kolem 30 metrů, označovaný bývá též jako atlantický. Pochází ze severozápadního afrického pohoří Atlas (Maroko, Alžírsko). Jeho modrozelené jehlice mají až 3 centimetry, šišky jsou namodralé. V mládí má široce kuželovitou, pravidelnou, řidší korunu, která se s věkem mění na širokou a nepravidelnou. Udává se, že je mrazuvzdorný do -24 °C a bez viditelného poškození snese i krátkodobý pokles na -27 °C. V zahradách se nejčastěji objevují následující kultivary:

 • 'Glauca Pendula' – převislý kultivar s výškou 4 metry, nepravidelnou korunou a modrostříbrnými jehlicemi tvoří tvarově jedinečné exempláře, kdy platí, že co kus, to originál. V současnosti bývá často vysazován v moderních zahradách. Zjara ho lze sestřihnout (neřezat do staršího dřeva), případně je možné vyvázat hlavní větev blízko terminálu, a vytvořit tak další patro.
 • 'Glauca' – kultivar dosahující v dospělosti výšky až 20 metrů a šířky k 12 metrům. Nejdříve roste kuželovitě, později se mladé výhony na starších větvích sklánějí do stran. Stříbřitě modré jehličí je velmi husté.
 • 'Sahara frost' – vzpřímeně rostoucí kultivar v 10 letech dorůstající výšky 3 metrů. Na jaře a v létě jsou nové přírůstky bíle zbarvené, později šedozelené, v zimě s bílými špičkami.
 • 'Saphire Nymph' – atraktivní zakrslý kultivar s modře zabarvenými jehlicemi dorůstající během deseti let 50centimetrové výšky a 60centimetrové šířky. Má kompaktní tvar, hodí se do skalek a malých zahrádek.

Cedr himálajský (Cedrus deodara)

Ve srovnání s cedrem atlaským má hustěji postavené větve, pro něž je typické, že vodorovně odstávají. Větévky jsou převislé a pružné, jehlice měkké, svěže zelené barvy. Tento vysoký strom s kuželovitou korunou je původní v Afghánistánu, Pákistánu a severní Indii. Jehlice jsou dlouhé až 6 centimetrů a šišky, největší mezi cedry, až 15 centimetrů. U nás nemá nejvhodnější podmínky, jeho mrazuvzdornost je ve srovnání s cedrem atlaským nižší (do cca -21 °C), přesto v nabídce zahradnictví najdete širokou paletu jeho kultivarů, které jsou o něco odolnější. Cedr himálajský se jako podnož pro kultivary používá nejčastěji z toho důvodu, že roste ze všech druhů nejrychleji.

 • 'Feeling Blue' – středně rychle rostoucí kultivar s mírně převislými větvemi a krátkým modrozeleným jehličím. Jeho výsledná výška je závislá na místě vyvázání.
 • 'Pendula' – široce rostoucí kultivar, dorůstající 5 metrů, nepravidelného tvaru, s převislými větvemi, které dosahují až k zemi. U mladých rostlin je možné vyvazovat terminál. Modrozelené jehlice rostou v bohatých svazcích. Vejcovité šišky s kulatým vrcholem rostou vzpřímeně.
 • 'Divinely Blue' – kultivar s modrozeleným jehličím roste nejdřív jako široce rozkladitý keř s plochým vrcholem a teprve během dospívání se začne vytahovat a tvořit hlavní terminál. Vhodný do sušších míst.
 • 'Robusta' – 12 až 15 metrů vysoký kultivar s modrozeleným jehličím a pyramidální korunou. Hlavní větve rostou vodorovně k terminálu, na koncích se nepatrně svěšují. Šišky jsou červenohnědé.
 • 'Eisregen' – vzpřímený, velmi úzký kultivar s bočními, mírně převislými větvemi a namodralými jehlicemi. Dorůstá výšky 4,5 metru a šířky 2,5 metru. Roste pomalu až středně rychle.
 • 'Aurea' – pomaleji rostoucí kultivar dosahující velikosti kolem 4 až 5 metrů, bohatě větvený. Má zlatavě žluté až žlutozelené jehlice.
 • 'Golden Horizon' – bohatě větvený kultivar se zlatozeleným jehličím a pouze keřovitým vzrůstem dorůstá do výšky i do šířky 1,5 m.
 • 'Lime Glow' – pomalu rostoucí kultivar se zlatožlutými jehlicemi, v mládí keřovitý. Později dorůstá do výšky 2 metry a šířky 1,8 metru.
 • 'Kelly Gold' – rychle rostoucí kultivar s modrozeleným jehličím a hustým, lehce kuželovitým habitem. Během deseti let dosahuje 10metrové výšky a 6metrové šířky. Konce větviček jsou zlatavé a mírně převisají.

Cedr libanonský (Cedrus libani)

Nádherný strom vysoký až 18 metrů s tmavě zelenými jehlicemi má v mládí široce kuželovitou korunou, která se časem mění na zploštělou, deštníkovitou. Vyskytuje se v Malé a západní Asii (libanonská pohoří Libanon a Antilibanon, syrské pohoří Jebel Alaonite a v kilikijské části tureckého pohoří Taurus, kde je nejrozšířenější). Větve jsou až vodorovně odstupňované, vystupují méně strmě než u cedru atlaského. 10centimetrové šišky mají v době nezralosti fialové zbarvení, posléze červenohnědé. Také on je pěstitelsky náročnější a méně otužilý než cedr atlaský. Tento druh cedru je symbolem Libanonu – je zobrazen na jeho státní vlajce i znaku.

Cedrové, pevné dřevo je načervenalé a příjemně sladce voní. Vzhledem k tomu, že je velmi málo sukovité a dá se krásně leštit, hodí se dobře k výrobě nábytku. Ve starověku se z něj vyráběli lodě, trámy a sloupy, podlahy i obklady stěn, sarkofágy. Používalo se jako vykuřovadlo, k magickému a rituálnímu očišťování. Pryskyřicí i olejem se ošetřovaly různé předměty pro zvýšení jejich trvanlivosti, balzamovaly se jimi mrtvá těla. K přednostem cedrového dřeva patří také to, že nebývá napadáno hmyzem. Ve starověku byl tento strom v Libanonu velmi rozšířený, v současnosti je bohužel situace úplně jiná. Cedry se tam vyskytují už jen na několika málo lokalitách, z nichž nejznámější je přírodní rezervace Al Shouf Cedar na jihovýchod od Bejrútu, kde jsou i exempláře staré přes tisíc let.

K nejčastěji pěstovaným kultivarům patří:

 • 'Sargentii' – pomalu rostoucí kultivar kuželovitého tvaru s modrozeleným jehličím, rostoucí nejdříve spíše do šířky. Dosahuje výšky 6 až 10 metrů a šířky k 5 metrům. Typické jsou pro něj horizontálně se rozrůstající větve. Lze jej vyvazovat.
 • 'Fastigiata' – vzpřímeně rostoucí, hustě větvený kultivar s pyramidálním habitem. Díky větvím rostoucím vzhůru je vhodný také do menších zahrad. Během 10 let může dosáhnout i 25 metrů. Jehličí je šedavě modré, kůra hladká, šedá, později červenohnědá, odlupující se. Šišky jsou zpočátku zelené, později červenohnědé až hnědé.

Cedr krátkolistý (Cedrus brevifolia)

Jedná se o endemický druh z kyperského pohoří Troödos, nejmenší ze všech druhů cedrů. Hodí se do menších zahrad. Jak název napovídá, jeho zelené jehlice jsou krátké – jen asi centimetrové. Roste velmi pomalu, tvoří řídkou korunu se sklánějícími se větvemi. Šišky jsou zbarveny hnědě. V nabídce našich zahradnictví se tento druh objevuje výjimečně.

 • 'Compacta' – kultivar dorůstající 1,5metrové výšky. Potřebuje dobře propustnou půdu na slunném až mírně polostinném stanovišti, dobře chráněném proti mrazivým větrům.

Doporučujeme

Články odjinud