vytisknout velikost písma Čas cibulovin přichází aneb Aby jaro 2008 bylo barevné

Pokud se nechcete nechat zaskočit rčením „až se jaro zeptá“, začněte se pídit po cibulkách okrasných rostlin, jež vám na jaře nadělí záplavu květů, neboť právě teď nastává příhodný čas pro jejich výsadbu.

Konec srpna a začátek září jsou nejen časem sklizně, ale také časem sázení nových rostlinek, ze kterých se chceme těšit příští rok. Nejinak je tomu u takzvaných jarních cibulovin, které by měly probudit k životu první paprsky budoucího jarního sluníčka.

Klepněte pro větší obrázek
Čas na výsadbu cibulovin je tu

Jarní nebo podzimní

V označení cibulovin se názory liší, někdy se jarními cibulovinami označují ty, které vykvétají na jaře, jindy pod tímto označením najdeme cibuloviny, jež se na jaře sází, a podzimními cibulovinami se označují ty, které vysadíte na podzim. Je proto bezpečnější znát dobu výsadby jednotlivých cibulovin, abyste vzhledem k tomuto povšechnému označení nakonec nevybrali nesprávně.

Které krasavce můžete sázet

K tradičním cibulovinám pro jarní ozdobu zahrady patří sněženky, krokusy, ocúny, tavolíny, narcisky, modřence, hyacinty a později třeba ladoňky, řebčíky, tulipány či ozdobné česneky. Pokud chcete, aby měly čas se na jarní přehlídku květů připravit, nadchází ta pravá chvíle k uložení cibulek do půdy. Se sázením tulipánů ještě počkejte o měsíc déle.

Klepněte pro větší obrázek
Krokusy svými jemnými květy symbolizují sílu jara

Jde se na výsadbu

Půdu na vyhlídnutém místě na záhonu nebo na skalce nakypřete, zbavte plevelu a obohaťte kompostem asi do hloubky deseti centimetrů, můžete přidat ještě kostní moučku. Cibulky nemusíte vysadit jen do záhonů, ale také na plochy trávníku nebo do ozdobných nádob a kontejnerů, které ale potřebují na zimu ochránit před mrazem.

Zazimujte je v chladné místnosti nebo skleníku, případně je zapusťte i s nádobou do země a vrchní vrstvu zeminy překryjte například chvojím.

Připravte si jamky, jejich hloubka by měla představovat asi trojnásobek výšky cibule. U malých cibulek (modřenec, krokus) vychází na pět až deset centimetrů, u velkých (narcis) až patnáct. U některých druhů lilií dokonce až třicet centimetrů.

Pro větší cibuloviny vyhlouběte jamky ve vzdálenosti deset až dvacet centimetrů a do každé vložte po jedné cibulce. U menších, jako jsou například modřence, můžete do jamky vložit více cibulek, aby vytvořily dostatečný trs.

Klepněte pro větší obrázek
Ocúny jsou nejpůsobivější ve větší skupince

A jak daleko od sebe mají cibule být? Ty větší, například cibule hyacintů, tulipánů a narcisů, vysazujte asi deset centimetrů od sebe, pro ty menší, jako jsou krokusy, sněženky, botanické tulipány a narcisy, stačí vzdálenost pět centimetrů.

Aby se vám cibulky „nezavrtaly“ příliš hluboko nebo je neochutnali hlodavci, použijte speciální výsevní košíčky nebo cibulky ochraňte košíčkem vytvořeným z králičího pletiva. Cibulky zahrňte zeminou a přitlačte ji. Nezapomeňte na zálivku a pro udržení vlhkosti přikryjte osázená místa vrstvou listí.

Nejste-li si jisti, že na přesné místo vysázení nových přírůstků nezapomenete, označte si je tyčkou a podobně, abyste cibulky při případné další výsadbě neporanily nebo abyste nezničili rašící listy během jarního sekání trávy. Před přicházející zimou lze cibulky ještě ochránit vrstvou spadaného listí nebo rašeliny.

Při sázení cibulek se řiďte jednoduše tím, že pokud nejsou na cibulce výrazné kořínky, sází se tak, aby její špička, ze které budou vyrůstat listy, směřovala vzhůru.

Klepněte pro větší obrázek
Zahrada bez tulipánů, to by snad ani nešlo

Co mají cibulky nejraději

Například narcisy mají nejraději lehkou výživnou půdu. Tulipány potřebují dobře propustnou půdu, ve které se nebude držet voda. Je proto vhodné (především při pěstování v nádobách) smíchat zem s pískem. Podobné nároky mají i lilie, jež potřebují v těžké půdě dobrou štěrkovou nebo písčitou drenáž. Dařit se jim nebude v zásadité půdě a na stinném stanovišti.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci