Calea zacatechichi, hořká tráva: Pro jaké účinky se užívá a jak? | Pineali/Wikimedia Commons/volná licence

Pineali/Wikimedia Commons/volná licence

Calea zacatechichi, hořká tráva: Pro jaké účinky se užívá a jak?

Aztéčtí šamanové z něj připravovali odvar, který jim pomáhal komunikovat s přírodou. Dnes se jeho účinky využívají k navození lucidního snění. Seznamte se s keřem zvaným Calea zacatechichi, lidově hořká tráva.

Hořká tráva, nápoj šamanů

Keř Calea zacatechichi je hustě větvený, až tři metry vysoký, s oválnými, sedm centimetrů dlouhými listy. Kvete drobnými žlutými kvítky, jež tvoří výrazná květenství. Rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Původní domovinou keře je Mexiko, kde roste v horských oblastech, dále ho najdeme na poloostrově Yuacatan a na Kostarice. Calea často roste ve společnosti borovic a dubů. 

Rostlinu, jejíž překlad z aztéčtiny zní „hořká tráva“, objevili indiánští šamani, kteří ji využívali v tradiční medicíně a při rituálních obřadech. Jako lék sloužila proti úplavici a horečce, při bolestech žaludku a k léčbě astmatu

Božské listí jako prostředek ke komunikaci

Její rituální schopnosti ale byly mnohem více ceněné. Šamani kouřili její listy, pili čaj z nich připravený či si je ukládali pod polštář. Často zkombinovali všechny tři způsoby. Podání rostliny vyvolávalo věštecké sny. V nich šamani dostávali odpovědi na své otázky, proto caleu nazývali též „božské listí“. Její význam potvrzuje fakt, že jako jedna z rostlin zdobí aztécké sochy Xochipilli.

Jak jeden z názvů rostliny napovídá, chuť listů je velmi hořká. Až tolik, že ji mnozí nedokážou snášet, mohou trpět nevolností a zvracet. Hořkost listů skryje vaření s další rostlinou – vonokvětkou. Kouření bývá popisováno jako příjemné, účinek však není tak intenzivní. Nástup drogového opojení je poznamenán ospalostí, vnímáním vlastního tepu bušení srdce. 

Calea zacatechichi navozuje lucidní snění a léčí

V současné době je rostlina podrobena vědeckému zkoumání – ukazuje se, že obsahuje hodně seskviterpenů a flavonoidů, tedy látek ovlivňujících spánek. Podle moderních studií rostlina zvyšuje u konzumenta nejen počet snů, ale i jeho schopnost si je zapamatovat. V současnosti je využívána její schopnost navodit lucidní snění – tedy stav, kdy si spící během spánkové fáze uvědomuje skutečnost, že sní. Vzniká tak příležitost sen vědomě řídit a ovládat. Kromě toho se ale ukazuje, že může být užitečná při léčbě anorexie, žaludečních nevolností, cukrovky, periodických horeček, průjmů, žlučových problémů a kožních onemocnění.

Kde hořkou trávu pořídit a jak ji užívat

Sušené listy hořké trávy lze koupit v bylinkářství. Nejčastěji se užívá tři až pět gramů sušených listů, které se zalijí půllitrem vroucí vody a nechají  patnáct minut louhovat. Čaj slouží jako hypnotikum, a v bdělém stavu tak vyvolává vize za zavřenýma očima. Jeho účinky však nepocítíte po prvním užití, je třeba čaj z rostliny pít opakovaně. Protože je hořký, můžete jej osladit medem. 50 gramů sušených listů seženete zhruba za 300 až 350 korun. 

S užíváním této rostliny však buďte opatrní, například v Polsku je již od roku 2009 zakázaná.

Doporučujeme

Články odjinud