vytisknout velikost písma Calea zacatechichi, hořká tráva: Pro jaké účinky se užívá a jak?

Aztéčtí šamanové z něj připravovali odvar, který jim pomáhal komunikovat s přírodou. Dnes se jeho účinky využívají k navození lucidního snění. Seznamte se s keřem zvaným Calea zacatechichi, lidově hořká tráva.

Hořká tráva, nápoj šamanů

Keř Calea zacatechichi je hustě větvený, až tři metry vysoký, s oválnými, sedm centimetrů dlouhými listy. Kvete drobnými žlutými kvítky, jež tvoří výrazná květenství. Rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Původní domovinou keře je Mexiko, kde roste v horských oblastech, dále ho najdeme na poloostrově Yuacatan a na Kostarice. Calea často roste ve společnosti borovic a dubů. 

Rostlinu, jejíž překlad z aztéčtiny zní „hořká tráva“, objevili indiánští šamani, kteří ji využívali v tradiční medicíně a při rituálních obřadech. Jako lék sloužila proti úplavici a horečce, při bolestech žaludku a k léčbě astmatu

Božské listí jako prostředek ke komunikaci

Její rituální schopnosti ale byly mnohem více ceněné. Šamani kouřili její listy, pili čaj z nich připravený či si je ukládali pod polštář. Často zkombinovali všechny tři způsoby. Podání rostliny vyvolávalo věštecké sny. V nich šamani dostávali odpovědi na své otázky, proto caleu nazývali též „božské listí“. Její význam potvrzuje fakt, že jako jedna z rostlin zdobí aztécké sochy Xochipilli.

Jak jeden z názvů rostliny napovídá, chuť listů je velmi hořká. Až tolik, že ji mnozí nedokážou snášet, mohou trpět nevolností a zvracet. Hořkost listů skryje vaření s další rostlinou – vonokvětkou. Kouření bývá popisováno jako příjemné, účinek však není tak intenzivní. Nástup drogového opojení je poznamenán ospalostí, vnímáním vlastního tepu bušení srdce. 

O filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

O filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

Calea zacatechichi navozuje lucidní snění a léčí

V současné době je rostlina podrobena vědeckému zkoumání – ukazuje se, že obsahuje hodně seskviterpenů a flavonoidů, tedy látek ovlivňujících spánek. Podle moderních studií rostlina zvyšuje u konzumenta nejen počet snů, ale i jeho schopnost si je zapamatovat. V současnosti je využívána její schopnost navodit lucidní snění – tedy stav, kdy si spící během spánkové fáze uvědomuje skutečnost, že sní. Vzniká tak příležitost sen vědomě řídit a ovládat. Kromě toho se ale ukazuje, že může být užitečná při léčbě anorexie, žaludečních nevolností, cukrovky, periodických horeček, průjmů, žlučových problémů a kožních onemocnění.

Domácí bylinkové čaje: Připravte si směs na nachlazení, kašel, usínání i deprese

Domácí bylinkové čaje: Připravte si směs na nachlazení, kašel, usínání i deprese

Kde hořkou trávu pořídit a jak ji užívat

Sušené listy hořké trávy lze koupit v bylinkářství. Nejčastěji se užívá tři až pět gramů sušených listů, které se zalijí půllitrem vroucí vody a nechají  patnáct minut louhovat. Čaj slouží jako hypnotikum, a v bdělém stavu tak vyvolává vize za zavřenýma očima. Jeho účinky však nepocítíte po prvním užití, je třeba čaj z rostliny pít opakovaně. Protože je hořký, můžete jej osladit medem. 50 gramů sušených listů seženete zhruba za 300 až 350 korun. 

S užíváním této rostliny však buďte opatrní, například v Polsku je již od roku 2009 zakázaná.

Udělejte si čajové sáčky na vlastní bylinné čaje: Návod, jak na to

Udělejte si čajové sáčky na vlastní bylinné čaje: Návod, jak na to

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby