vytisknout velikost písma Byt nebo dům? Záleží, kolik do bydlení chcete investovat

Hledáte nové bydlení a nemůžete se rozhodnout, zda zvolit byt nebo dům? Hodně lidí vám nejspíš řekne, že dům je lepší ve všech ohledech. Ne vždy to ale musí být nutně pravidlem. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Jaké to jsou?
Byt nebo dům? Záleží, kolik do bydlení chcete investovat

Volba mezi rodinným domem a bytem v centru města je pro někoho velmi jednoduchá. Záleží na preferencích, ale i na tom, na co jste zvyklí již od dětství. Pokud jste doteď bydleli v domě, asi vám představa bydlení v paneláku bude dost vzdálená. Naopak, ten, kdo bydlel celý život v bytě, si musí rozmyslet, zda zvládne pečovat o zahradu a velký dům. Dobré je podívat se i na to, jestli upřednostňujete klid, v tom případě bude malý domek na kraji města v tichu přírody vhodným řešením, nebo zda máte rádi ruch velkoměsta a centrum na dosah ruky z bytu.                                                             

Výhody bydlení v bytě

Byt je ideální zejména pro mladé lidi, kterým vyhovuje být v centru dění. V bytech ale žije i mnoho rodin a jsou zde spokojeni. Oproti bydlení v domě má byt jistě několik nesporných výhod. Jednou z těch hlavních je nižší cena. Oproti rodinným domům jsou byty často mnohem více cenově dostupnější, a i proto mohou být první volbou například mladé rodiny. Byt na rozdíl od domu navíc nevyžaduje tolik práce a údržby. Uklidit a udržet interiér bytu čistý je určitě jednodušší, než je tomu u rodinného domku.

Nový či starý byt?

Pokud se rozhodnete pro bydlení v bytě, budete stát před otázkou, zda jít do nového, nebo koupit starší byt po rekonstrukci či si ho zrekonstruovat svépomocí. Obě možnosti mají svá pro a proti. Nové byty se zpravidla lépe reklamují a máte u nich také menší pravděpodobnost skrytých vad. Starší byt po rekonstrukci je oproti novostavbě často o něco levnější, nicméně na vás může čekat i nějaký ten kostlivec ve skříni, například špatné rozvody elektřiny.

Ať už zvolíte nový či starý byt, každém případě se neobejdete i bez kvalitního pojištění domácnosti, které vám pokryje finanční škody kupříkladu následkem živelné pohromy či vloupání. Sjednat si ho můžete i online, je však potřeba se vždy podívat, co všechno vám do pojištění spadá a co případně připojistit zvlášť. Typicky si můžete připojistit například domácího mazlíčka.

Výhody bydlení v domě

Asi tou největší výhodou bydlení v domě je zahrada, po které touží nejeden z nás. Právě zahrada je často tím největším lákadlem pro koupi rodinného domu. Příjemné posezení, soukromí a možnost vlastního bazénu či pěstování vlastní zeleniny a ovoce, posouvají bydlení v domě na vyšší úroveň. Navíc, když máte domácího mazlíčka, představa domu se zahradou se vám i vašemu parťákovi bude líbit mnohem víc.

Za dům si připlatíte

Dům je skvělým útočištěm pro malou i velkou rodinu. Počítejte ale i s tím, že za dům si často připlatíte o něco víc než za byt. Navíc musíte brát v potaz i případné dojíždění do města za prací. Finančně tak dům může být celkem náročný, a kromě toho si zde připlatíte i za pojištění domácnosti.

Bude to byt nebo dům? Své výhody má každý z nich a při volbě záleží na vašich preferencích i na tom, na co jste zvyklí z dětství. V neposlední řadě hrají svou roli samozřejmě i peníze. Ale přiznejte si sami, koho neláká představa svého domu s nádhernou zahradou, klidem a soukromím?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |
Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberet…

Než se pustíte do nákupu nového křesla, ujasněte si, k čemu ho vlastně potřebujete. Přijde do pracovny, nebo si v něm budete číst, nebo na něm budete dokonce spát? Aktuální nabídku křesel v obchodech najdete v galerii v úvodu článku. 

8.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |