vytisknout velikost písma Těchto 5 bylin spolehlivě zabírá při léčbě kašle. Jak je užívat co nejlépe?

Existuje spousta bylin, které působí jako přírodní lék při léčbě kašle. Používat je můžete mj. ve formě čajů, nálevů, sirupů, inhalací, bonbonů či olejů. Vybrali jsme 5 druhů léčivek, které byste měli začít užívat hned, jakmile se objeví první příznaky nemoci. Poradíme vám, jaký způsob užití je pro kterou rostlinu vhodný a jak postupovat.

Některé z následující pětice bylin proti kašli mají protizánětlivé účinky, jiné účinky antiseptické (obsahují látky, které zabraňují růstu bakterií a mikrobů či je zabíjejí) nebo expektorační (podporují produkci a uvolňování hlenů a slizu z dýchacích cest). Různými způsoby tak pomáhají při léčbě kašle či nachlazení.

Jaké bylinky použít na suchý dráždivý kašel a jak postupovat při kašli vlhkém? Čím zklidnit kašel na noc? Poradí vám bylinkářka Klára Matušková, podívejte se na video:

1. Tymián obecný: Proti kašli zabírá inhalace. Jak na to?

Tymián obecný (Thymus vulgaris): Obsahuje silice s expektoračními a antiseptickými účinky – patří k bylinám s nejsilnějším antibiotickým působením. Můžete ho užívat ve formě čaje, sirupu či bylinného extraktu, kašel utlumí a odkašlávání usnadní také inhalace.

Jak tymián inhalovat? Dvě hrsti voňavého tymiánu zalijte vroucí vodou a nechte louhovat asi deset minut, než se začnou účinné látky z bylinky vypařovat. Hrnec pak postavte na stůl, posaďte se k němu a hlavu dejte nad hrnec. Přikryjte se ručníkem tak, aby pára neunikala pryč. Pokud inhalaci připravujete pro děti, buďte opatrní, aby se neopařily. Zavřete oči a zhluboka se nadechujte a vydechujte asi čtvrt hodiny. Inhalace se doporučují opakovat dvakrát za den, ne však hned po jídle, kdy by mohly vyvolat pocit na zvracení.

Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

2. Šalvěj lékařská: Šalvějové bonbony léčí i chutnají

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis): Obsahuje silice a třísloviny, jež snižují zánět v krku a ulevují od kašle, a slizy zvlhčující podrážděné hrdlo a uvolňující hleny. Můžete si z ní připravit čaj, užívá se rovněž jako bylinný extrakt, ve formě inhalací nebo bonbonů, které snadno připravíte doma.

Jak připravit šalvějové bonbony? Povařte 100 g krystalového cukru, 120 g medu, 2 lžíce sušené, drcené šalvěje a citronovou šťávu z půlky citronu. Jakmile hmota při kápnutí na talíř ztvrdne, přelijte ji na navlhčené prkénko, rozkrájejte na kostky a nechte pořádně zatuhnout. Bonbony pak uložte do šroubovacích sklenic, aby nezvlhly.

Vypěstujte si šalvěj ze semínka, začněte už nyní. Pomůže od bolesti v krku i na hojení ran

Vypěstujte si šalvěj ze semínka, začněte už nyní. Pomůže od bolesti v krku i na hojení ran

3. Máta peprná: Esenciální olej z ní zvládnete i doma

Máta peprná (Mentha piperita): Obsahuje mentol, který ulevuje při podráždění hrdla a uvolňuje dýchací cesty. Tento účinek může být užitečný zvlášť při léčbě produktivního kašle, kterým se snažíte vykašlat hleny a sliz z plic a dýchacích cest. Užívá se ve formě čaje, sirupu, bonbonů či bylinného extraktu, na jazyk si můžete dát i kapku esenciálního mátového oleje. Stejně tak ho lze přidat do koupele nebo kápnout na látkový kapesník a inhalovat nasucho.

Jak udělat esenciální olej doma? Rozdrolte čerstvou mátu a napěchujte ji do sklenice, snažte se do ní vměstnat maximum bylinných částí, ať už lístků nebo stonků. Poté mátu zalijte kvalitním rostlinným olejem lisovaným zastudena, sklenici uzavřete a ponořte do vodní lázně, kterou ohřejete na 60 °C. Sklenici nechte v teple půl hodiny. Poté ji vyjměte a nechte její obsah macerovat asi týden až dva. Nakonec vše přes jemné sítko přeceďte a olej slijte do lahviček. Můžete ho používat hned, jak v koncentrované formě, tak rozředěný.

Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

4. Meduňka lékařská: Zkuste připravit meduňkový sirup zastudena

Meduňka lékařská (Melissa officinalis): Obsahuje silice a třísloviny, má protizánětlivé účinky a ulevuje od kašle. Může být použita jako čaj, bylinný extrakt nebo sirup, který lze připravit zastudena či zatepla.

Jak připravit meduňkový sirup zastudena? Na menší kusy rozkrájejte zhruba 50 olistěných meduňkových stonků (čerstvých) a 3 bio citrony včetně kůry (na plátky). Do zavařovacích sklenic (uvedené množství vychází na 3 sklenice) naskládejte asi 3centimetrovou vrstvu bylinky, přisypte 2 cm cukru a na něj dejte vrstvu citronových plátků. Vrstvy v tomto pořadí přidávejte, dokud sklenici celou nenaplníte. Nechte ji pak stát na teplém místě tak dlouho, než se cukr zcela rozpustí a sirup získá zlatavý odstín. Tímto způsobem připravený sirup je třeba uchovávat v temnu a chladu, ideálně v ledničce, zvláště poté, co jej otevřete.

Voňavá a nenáročná meduňka je tajným lékem proti stresu

Voňavá a nenáročná meduňka je tajným lékem proti stresu

5. Sléz maurský: Studený nálev z něj zachová všechny léčebné látky

Sléz maurský (Althaea officinalis): Obsahuje slizy s expektoračními účinky, které pomáhají uvolnit hleny a sliz v dýchacích cestách, což usnadňuje kašel a zlepšuje uvolňování hlenů. Slizy také poskytují ochrannou vrstvu na podrážděných sliznicích v dýchacích cestách, což omezuje podráždění a zánět. Kromě toho má sléz maurský protizánětlivé účinky. Užívá se jako bylinný čaj, sirup, tinktura či ve formě inhalace, aby se snížila intenzita kašle a podpořilo hojení podrážděných sliznic v dýchacích cestách. Velmi vhodné je jeho užití v podobě studeného nálevu, jímž se zajistí zachování veškerých léčebných účinků, které sléz má.

Jak přichystat studený nálev ze slézu? Použít můžete čerstvé nebo sušené květy. Na noc je namočte do studené vody a ráno krásně domodra zbarvený nálev přeceďte. Před pitím si jej ohřejte, ale nevařte a dopřejte tělu denně tři šálky.

Sušíme a skladujeme byliny

Sušíme a skladujeme byliny

Pusťte se do pěstování bylin

Bylinky jsou dary přírody, které nám mohou v mnoha případech pomoci. Máte-li trošku místa na zahradě či balkoně, zkuste se pustit do jejich pěstování: jedná se o nenáročné rostliny, které při troše péče porostou v podstatě samy.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari