vytisknout velikost písma Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Jsou voňavé, svěží, mají báječnou chuť. Čerstvé bylinky pozvednou každý pokrm. Využijete je při přípravě studené i teplé kuchyně. Hodí se do pomazánek, polévek, na brambory, k masu, na dezerty… Je proto skvělé mít je stále po ruce. Poradíme vám, jak si je snadno a úspěšně vypěstovat doma.

Zdaleka ne každý z nás má k dispozici zahrádku. Přesto si čerstvé bylinky může vypěstovat kdokoliv z nás. Příliš místa totiž nepotřebují. Stačí vám jen malý prostor na lodžii nebo balkoně, a pokud nemáte ani ten, využijte třeba předokenní truhlíky nebo kuchyňský parapet. Abyste mohli sklízet úrodu, nemusíte být ani zkušený zahradník. Stačí jen respektovat potřeby voňavých rostlin.

Čerstvé bylinky patří do moderní kuchyně

Čerstvé bylinky patří do moderní kuchyně

Jaké bylinky na balkon? Vybírejte podle světové strany

Ze základních běžně používaných bylin můžete vysadit vlastně cokoliv. Hodí se pažitka, kadeřavá i hladkolistá petrželka, majoránka, oregano (dobromysl), máta, meduňka, saturejka, rozmarýn, tymián, šalvěj, levandule, ale i bylinky vhodné pro asijskou kuchyni, jako jsou koriandr a citronová tráva. A ti, kteří dbají na štíhlou linii a snaží se ze svého jídelníčku eliminovat nezdravý bílý cukr, určitě ocení stévii. Rostlinu, jejíž listy obsahují přírodní sladidlo až třistakrát sladší než běžný cukr. Na rozdíl od něj je ale nekalorická a mohou ji používat i diabetici.

Vždy si ale vybírejte druhy podle toho, kam jsou váš balkón či okno situované, zvažte své možnosti. Některé bylinky jsou náročnější na péči, jiné porostou téměř samy. Předem si proto zjistěte, jaké má která bylinka nároky na stanoviště, zálivku, zda se nemusí stříhat. Pokud se chystáte zasadit několik druhů dohromady, ověřte si, jestli se navzájem snesou. Je důležité, aby v jedné nádobě byly jen ty druhy, které vyžadují stejné podmínky. Dohromady tak dávejte například přímořské druhy nebo ty, co vyžadují větší vlhko. Nezapomeňte také, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady.

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

  • Na jižní straně se bude dařit všem aromatických středomořským bylinkám, jako jsou rozmarýn, dobromysl, levandule, bazalka, tymián, šalvěj, majoránka či vavřín neboli bobkový list.
  • Pokud máte balkon nebo okno na východ či západ, mají rostliny o lehké přistínění postaráno, což ocení třeba stévie, máta či meduňka.
  • Na severně orientované stěně domu, kde leží stín po většinu dne, je pěstování bylinek nejproblematičtější, vhodné jsou máta, meduňka, pažitka, kerblík či libeček.

Jak pěstovat bylinky na balkoně? Semínka vs. sazenice

Vypěstovat si rostlinky můžete samozřejmě i ze semínek, pokud s tím ale příliš zkušeností nemáte, jednodušší bude, když si zakoupíte už předpěstované sazenice. Prodávají se v zahradnictvích, na trzích, v prodejnách pro zahrádkáře. Při výběru si ale sadbu vždy pořádně prohlédněte, ať si domů přinesete silné a zdravé rostlinky. Ty by neměly mít svěšené lístky, měly by mít svěží barvu a dobře vyvinuté kořeny.

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Květináče na bylinky, substrát a zalévání

Zasadit je můžete do květináčů, truhlíků, petrželáků nebo jiných nádob. Jen se ujistěte, že nádoba nebude svou velikostí bylinku omezovat. Do truhlíků můžete seskupit i více různých bylinek, vždy by ale měly mít podobné nároky na světlo i závlahu. Většina bylinek vyžaduje prosluněné a teplé stanoviště, jsou ale i výjimky. Vyberte proto pro ně to správné místo. Nezapomeňte ani na zastínění při prudkém letním poledním slunci.

Na dno nádob nezapomeňte dát drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku nebo hliněných střepů, aby vám nezačaly uhnívat kořínky. Jako substrát vám bude stačit zemina s pískem a dobrým kompostem, dobře propustná a bohatá na živiny. Existují však i substráty určené přímo pro bylinky. Hnojit bylinky nemusíte, sice by rostly rychleji, ale za cenu toho, že ztratí své aroma a budou slabší a vytáhlejší. Pokud jim přece jen budete chtít dodat nějaké živiny, použijte organická hnojiva. Na zalévání je nejlepší dešťovka, pokud ji ale nemáte možnost nachytat, používejte vždy odstátou vodu. Zálivka by měla být poměrně častá, aby nedošlo k přeschnutí substrátu, vždy ale respektujte potřeby konkrétního druhu. Některé bylinky, především ty s dřevnatým stonkem, jako jsou tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule, pravidelně zastřihujte pro větší košatost.

Bylinky s vůní citronu: Citronová tráva a citronová verbena

Bylinky s vůní citronu: Citronová tráva a citronová verbena

I v zimě můžete pěstovat bylinky

I v zimě můžete pěstovat bylinky

Jak správně zamrazit bylinky, aby neztratily barvu a chuť

Jak správně zamrazit bylinky, aby neztratily barvu a chuť

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory