vytisknout velikost písma Bydlíme na zahradě

Koho neláká relaxace se šálkem kávy v pergole? Rádi posedíme i s přáteli u grilu, děti necháme vydovádět na zahradě. Odpočinkový koutek je zkrátka fajn. Poradíme vám, jak si jej zařídit.

Kde?

Ideálním místem je terasa u domu, jež přímo navazuje na obytné místnosti, a rozšiřuje tak prostor. Také samostatná letní kuchyně s výhledem do zahrady, nejlépe v zastíněném závětří, se zahradním krbem či udírnou je oblíbené zákoutí, které pro větší soukromí oddělíme treláží nebo živým plotem.

Klepněte pro větší obrázek
I venkovní posezení může vypadat příjemně, stačí jen pár dobrých nápadů, jak je upravit

Před nepřízní počasí nás bude chránit buď pevné zastřešení, nebo pergola pokrytá rohožemi či porostlá popínavými rostlinami. Pro trvalé zastřešení však vybíráme krytinu s citem, aby zahradní stavba ladila s domem i jeho okolím. Nejlepším řešením je použít barvy, materiály i tvary v zahradě již použité.

Když fouká vítr

I při nepříznivém počasí chceme venku posedět, třeba při grilování. Pak je chráněný prostor velmi důležitý; nejenže zástěna vytváří potřebnou intimitu a soukromí, ale chrání i oheň před přílišným rozdmýcháním nebo naopak uhasnutím. Zástěny můžeme přistavět přímo jako součást zděného plotu nebo kombinovat mobilní rohože s živým plotem.

Bambusové zástěny jsou k dostání v různých rozměrech, jsou variabilní, co do prostoru i tvaru ohraničení, snadno se složí a uskladní. Rovněž můžeme využít různé typy skládacích zahradních pavilonů a rychlorozkládacích konstrukcí.

Na čem?

Na relaxační zahradě samozřejmě nesmí chybět pohodlné a praktické posezení. Pro stabilitu zahradního nábytku by měl na podkladu dobře „sedět“. Nejvhodnější je pevný podklad – dlažba, beton nebo dřevěné plato.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud si pořídíte přenosnou houpací síť, vydrží vám déle než ta, kterou umístíte na strom a necháte na zahradě za každého počasí

Lehátko či houpačku snadno přemístíte buď na sluníčko, nebo v případě deštivého počasí do altánu. Zato soupravu pro větší počet osob umístíme na sezonu trvale na jedno místo, proto se už při nákupu zahradního nábytku ptejte, jakou péči vyžaduje.

Ideální je samozřejmě bezúdržbový. Do této kategorie patří výrobky z hliníku nebo kvalitního plastu. Milovníci přírodních materiálů mohou zvolit teakové dřevo, impregnovanou borovici nebo levnější akát či moderní ratan.

Nezlob a jdi si hrát!

Základem rekreační a obytné části zahrady je kvalitní zelený trávník. Chceme-li ho oživit květinami, je vhodné jednotlivé skupiny vysazovaných rostlin soustředit do bezpečné vzdálenosti. Děti potřebují větší prostor a těžko se jim vysvětluje, že míč do záhonu nepatří.

Klepněte pro větší obrázek
Různé materiály, tvary, přenosná, s ochranným víkem - taková jsou dnešní pískoviště

Rovněž pískoviště pro menší děti by nemělo chybět. Pokud nemáme místo, jsou na trhu přenosná pískoviště, která snadno přemístíme, dají se zakrýt před deštěm a na zimu uskladnit. Klády, řetězy, houpačky, lana – to vše děti s jásotem přivítají a využijí ke hře. Vždy ale musí být na prvním místě jejich bezpečnost. Proto herní prvky umístíme tak, abychom na děti dobře viděli.

Něco dobrého na zub

K pohodě přátelského posezení na zahradě patří i něco dobrého na zub. Otevřené ohniště představuje nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Pro grilování je na trhu velký výběr grilů od přenosných až po stabilně postavené z kamene či betonu.

Klepněte pro větší obrázek
Klasické ohniště si zachovává kouzlo romantiky

Předností těchto grilů je jejich originální funkční řešení, vysoká účinnost hoření i grilování a jednoduchá montáž. Jsou vyrobeny ze snadno sestavitelných betonových dílců. Všechny z nabízených krbů mají velice dekorativní povrch doplněný drobnými kamínky v bílé, šedé nebo růžové barvě.

Součástí dodávky betonových grilů je i příslušenství v podobě grilovacího roštu a jehlice. Oblibu si též získaly plynové grily s lávovými kameny a technologií RBS, kde odpadá předehřívání, a jsou proto velice rychle připraveny pro grilování.

Slunce uvaří za vás

Kdo rád zkouší něco nového, může si pořídit ekologický a přitom praktický sluneční vařič. Prodává se jako stavebnice s montážním materiálem, názorným montážním návodem (s bohatou obrazovou dokumentací postupu) a nástroji potřebnými k montáži.

Klepněte pro větší obrázek
Takovýto vařič určený pro dvě až tři osoby vás přijde na 4 600 Kč

Vařič vypadá jako parabola pro příjem televizního signálu a umožňuje nejen vaření, ale i pečení a smažení. Jak funguje? Zcela jednoduše, na obráceném principu lupy. Sluneční paprsky se nelomí jako u lupy průchodem čočkou, ale odrazem od zakřiveného zrcadla.

Při dostatečné (či větší) velikosti hrnce a správné orientaci vařiče ke Slunci veškeré odražené záření dopadá na hrnec a zahřívá jej na více než dvě stě stupňů Celsia. Pro vaření stačí běžné nádobí s matným tmavým povrchem bez hořlavých rukojetí.

Výhodou „slunečního“ vaření je naprostá nezávislost na zdroji energie, jídlo tedy lze připravit kdekoli venku, nevýhodou, že nejde využít při stále zatažené obloze. Ale při dodržení pokynů výrobcem zklamáni určitě nebudete.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud v sobě máte kutilské buňky, můžete si solární vařič sami sestrojit

Za kolik se dá odpočívat?

Jak jednoduché ohniště, tak i gril příjemně zpestří letní podvečery. V tabulce jsou uvedeny některé typy – od těch nejlevnějších až po luxusní – včetně sestavy zahradního nábytku pro čtyřčlennou rodinu. Sami si tak můžete udělat předstvavu, kolik vás bude vybavení odpočinkového venkovního posezení zhruba stát.

Zahradní grily cena
Ametyst ieshop.cz
Grily lávové 2 600–5 600 Kč
Grily kontaktní 2 000–4 000 Kč
Grily s RBS 8 000–12 500 Kč
Baumax
Gril RBS Classic  
piezoelektrické zapalovaní, zdroj PB láhev, RBS - keramické hořáky, dva postranní stoly 7 990 Kč
Gril DeLuxe  
pojízdný, rozměry 108×100×57 cm, 2× grilovací rošt 1 190 Kč
Lávový gril Texas  
piezoelektrické zapalování, zdroj PB láhev, dvojitý litinový hořák, teploměr a okénko ve víku 4 990 Kč
Litinový gril  
průměr 35 cm, soudek 229 Kč
Kulatý gril  
průměr 53 cm, pojízdný 499 Kč
Zahradní gril  
kotlový gril, kotel a poklop smaltovaný, antikorozní materiál, stabilní a pevný 2 990 Kč
Jysk
Gril Columbo 1 299 Kč
kulatý gril na dřevěné uhlí, průměr 57 cm, povrch smalt, dřevěné postranní odkládací desky  
Tesco
Zahradní gril s udírnou 999 Kč
Ohniště cena
Ametyst ieshop.cz
Grilovací ohniště 6 222 Kč
Joy. Cz
Přenosné ohniště 15 739 Kč
ECO.shop.cz
Sluneční vařič 4 600 Kč
Zahradní nábytek
sestava: stůl a čtyři křesla
teak 13 500–24 600 Kč
severská borovice od 6 999 Kč
lakovaný kov až 10 420 Kč
kov, sklo, čalouněné sedáky až 26 200 Kč
kov a dřevo 10 000–18 000 Kč
ratan od 20 000 Kč
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbír…

Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.

19.  3.  2019 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

10.  4.  2019 | | 3 N/A
50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit ve…

Zapomeňte tentokrát na obyčejné barvy v pytlíčku z drogerie, nevkusné samolepky a smršťující se foliové obrázky. Překvapte koledníky tak trochu jinými kraslicemi. Našli jsme pro vás netradiční velikonoční vajíčka z celého světa, ze kterých si určitě vyberete. Prohlédněte si naši fotogalerii a inspirujte se!

16.  4.  2019 |
Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody.

5.  4.  2019 |
Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

19.  4.  2019 |