Bude zima, bude mráz. Jak na automatické rozmrazovací systémy

Bude zima, bude mráz. Jak na automatické rozmrazovací systémy

Ale vy se tím trápit nemusíte. Víme, jak jednoduše docílit toho, že i v těch nejtužších mrazech a vánicích budete mít průjezdnou přístupovou cestu bez zametání sněhu, na schodech se nebude tvořit nebezpečná námraza, z okapů vám nebudou viset rampouchy a žádné potrubí nepopraská mrazem.

Zima může být pro váš domov nebezpečná i nákladná, přestože jste před ní v interiéru chráněni dostatečně kvalitní izolací a vytápěním. Jednoduchý je však také recept na boj proti sněhu a ledu na střeše a v nejbližším okolí vašeho domu - tzv. venkovní vytápění. Celý systém pracuje plně automaticky, stačí jen nechat položit topné kabely na ohrožená místa a nastavit termostat. Je to podobné jako podlahové topení v interiéru a obvykle se vám o venkovní vytápění postarají i tytéž firmy.

Jak ochránit střechu

Při stavbě či rekonstrukci domu bychom plánovaná opatření proti nepříznivému počasí neměli začínat od podlahy, nýbrž od střechy. Už její sklon je důležitý pro ochranu nemovitosti před sněhem a ledem. Doporučované (a v některých případech i povinné) sedlové střechy v horských oblastech a podhůří nemají tudíž jen často kritizovaný estetický význam, aby novostavba lépe zapadla mezi původní zástavbu. Základním zimním vybavením střechy jsou mechanické sněhové zábrany zejména v okapové části, nad balkony a nad vchodem či garážovým vjezdem.

Často však nestačí. Když během slunečných dnů sníh ze střechy odtává a voda následně mrzne, led se tvoří zejména v okapech a ve žlabech. Podobně může sníh odtávat kvůli nekvalitní izolaci podkroví, v takovém případě skrz střechu uniká teplo z interiéru. Rampouchy visící z okapů možná na první pohled vykouzlí idylický zimní obrázek, bohužel žlaby se kvůli nim mohou deformovat, o pádech větších kusů ledu na případné kolemjdoucí nemluvě. Voda, která následně mrzne, může způsobit skryté poškození izolačních vrstev domu, poškodit konstrukci krovu, může též zatékat do fasády, poškodit klempířské prvky i samotnou střešní krytinu, což jsou všechno závady, jejichž odstranění se obvykle velmi prodraží.

Proto je ideální ochranou nechat si na riziková místa instalovat zmíněné venkovní topení. Kabely se do okapových žlabů a svodů instalují pomocí plastových příchytek. Nedílnou součástí systému jsou čidla na indikaci vlhkosti a teploty, díky nimž systém šetří energii, neboť se zapíná pouze ve chvíli, kdy se námraza opravdu vytváří.

Návrh od odborníka

Topnými kabely si lze od nadbytečných hromad sněhu pomoct také na ploché střeše. V takovém případě odborníci doporučují instalovat ochranu do střešní vpusti. Topný kabel vypletený na nerezové mřížce zabrání zasypání vpusti sněhem, část topného kabelu je pak na nerezovém lanku zasunuta do vpusti do hloubky zhruba padesáti centimetrů a zabraňuje zamrznutí jejího ústí. Vzhledem k tomu, že na jedné střeše jsou obvykle různé klimatické poměry, a to jak vlivem světových stran, tak kvůli častému směru větrů i zastínění stromy či okolními budovami, doporučujeme si návrh umístění topných kabelů nechat připravit odborníkem.

Topné kabely se též kvůli ochraně proti zamrzání omotávají okolo potrubí. Pokud je potrubí vedeno pod zemí, je doporučeno kolem něj vysypat pískové lože. Potrubí s topným kabelem je následně potřeba obalit izolací, na některých místech odborníci doporučují jej i oplechovat. Na potrubí se mohou instalovat tyto kabely také v případě, že je potřeba udržet jeho stálou teplotu (např. pokud jím protéká horká voda), nemusí jít nutně o ochranu před mrazem. Existují také typy kabelů, které se instalují uvnitř trubek.

Konec námraze a závějím

Zametání sněhu, pracné odhrnování bílé nadílky hrablem nebo již modernější způsob použití sněžné frézy - vše je práce, která nás okrádá o čas i síly. Nepraktické je i sypání chodníků a vjezdů štěrkem či pískem, kterého pak máte během zimního období plné zádveří a často se tak nějak nepochopitelně dostane do celého domu. O moc lepším řešením není ani posyp solí, která ničí kožené zimní boty, o tlapkách našich chlupatých miláčků nemluvě...

Pokud se chcete všem těmto zimním „radovánkám“ vyhnout, znovu doporučujeme vsadit na venkovní topení. Topné kabely lze položit na příjezdové cesty, před vchod i na schody, které jsou pod kluzkou vrstvou sněhu a ledu zvlášť nebezpečné. Ve veřejném prostoru se pak topné kabely podkládají též pod parkoviště, nájezdové rampy apod. Vedle toho, že venkovní topení vás ušetří odhazování sněhu, předchází škodám, které může způsobit zatékání a následné mrznutí vody do stavebních konstrukcí i povrchu komunikace.

Pevný či prachový podklad

Při instalaci topného systému pod venkovní cesty není tak důležitý jejich povrch jako podklad. Na povrchu může být beton, kostky, dlažba, zámková i zatravňovací. Podklad však musí být zhutněný, aby se terén po instalaci venkovního topení nepropadal. Topné rohože či kabely se buď pokládají pod dlažbu, nebo se přímo zalévají do betonu. Podloží je pak buď pevné betonové, nebo tzv. prachové - to je tvořeno v nejspodnější drenážní vrstvě štěrkem, ve vrstvě vyšší pak prachovým štěrkem nebo jemným pískem, na který se položí kabely a opět se přesypou vrstvou „prachu“ o zrnitosti maximálně 0,4 mm.

Praktické je též před zamrzáním zajistit pojezdová vrata u vjezdu tím, že se topné kabely instalují pod kolejničky a do odvodňovacích kanálků. Například příjezdovou cestu je možné vyhřívat v pruzích (nižší provozní náklady) nebo celoplošně. Buď si nechte rovnou jeden ze způsobů nainstalovat, nebo klidně zvolte instalaci celoplošného, některé systémy totiž umožňují následně podle potřeby přepínat možnost vyhřívání mezi oběma režimy.

Chytrý systém

Nezbytnou součástí výše zmiňovaných odmrazovacích systémů, ať těch na střechách, na chodníku, nebo u vjezdů a vchodů, je termostat s čidly pro indikaci námrazy a teploty. Díky senzorům je teplo do kabelů vedeno pouze tak, jak je předem naprogramováno, obvykle jen v případě, kdy je povrch opravdu zasněžen nebo se na něm tvoří led. V praxi to znamená, že si nastavíte regulaci obvykle na 1 °C. Pokud čidlo zaznamená, že se teplota snížila, sepne proud do druhého vlhkostního čidla, které začne hřát. To, zda je na něm led či sníh, a tudíž hrozí námraza, čidlo pozná podle toho, že zahřátím roztaje. V tu chvíli se systém zapne a sepne připojený topný kabel.

Takový systém je sice nejnákladnější, ale nejspolehlivější a ve výsledku též nejšetrnější. Díky tomu je spotřeba elektřiny velmi nízká, závisí samozřejmě na tom, jakým nás zima obšťastní počasím. Existují však i jednodušší systémy, které mají pouze teplotní čidla a samozřejmě též ruční ovládání. To, že má kabel začít topit, si jednoduše regulujete sami. A na závěr nesmíme zapomenout na jedno důležité pravidlo. Pokud se chcete do budoucna vyhnout nepříjemnostem s reklamacemi, nekompatibilním či špatně instalovaným systémem, nechte si instalaci včetně dodávky jednotlivých komponentů a materiálu udělat na klíč od jedné profesionální firmy se zárukou. Nebojte, na českém trhu jich je na výběr dostatek.

Chodník bez sněhu

Doporučená skladba podloží při pokládce topných kabelů pod nepojízdné komunikace.

  1. Zpevněný povrch, např. dlažba
  2. Čidlo vlhkosti (voda, sníh, led)
  3. Pískový zásyp a podsyp kabelů
  4. Topný kabel ECOFLOOR® MAPSV/MADPSP nebo rohož MST/MDT
  5. Pevný štěrkový podklad (Fenix Group)

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud