Tato sestřenka obyčejného bramboru se může stát ozdobou každého interiéru či balkonu. Zaslouží se o to její zvonkovité květy, které rostlinu zdobí až deset měsíců v roce.
Zvonečky, kam se podíváš
Na rozdíl od vzpomínaného bramboru, jehož nadzemní část tvoří povětšinou vytáhlý, řidčeji olistěný keřík, má broválie kompaktní růst. Starší výhony bývají převislé, díky nim dostává celý keřík pěkný kulovitý tvar. Nejčastěji pěstované střední druhy dosahují výšky mezi třiceti až čtyřiceti centimetry.

Modravé květy vyvolávají dojem v létě vyhledávaného chladu
Pěstují se i vyšší druhy, dosahující téměř jednoho metru, a oblibu si získávají i trpasličí rostlinky, které zdobí zároveň i menší listy a květy, například ‘B. viscosa‘. Broválie je obalená drobnými listy širšího kopinatého tvaru ve svěží zelené barvě, jež tvoří dokonalé pozadí pro bohatě nakvétající zvonkovité květy modré nebo modrofialové barvy s bílým středem.
K dostání jsou i variety s bílým květenstvím. Květ je ostatně největší devizou této nenáročné rostlinky. První květy se na ní objevují už pouhé čtyři měsíce od výsevu a nakvétají nepřetržitě až do pozdního podzimu či začátku zimy. Při dobré péči rostlinku svou záplavou téměř zcela zakryjí. Mají jedinou vadu: nevoní.
Broválie patří do květináče
I když se většina příbuzných této rostlinky pěstuje dnes ve velkém jako užitkové rostliny, broválie nemá v tomto směru co nabídnout, a tak si uchovává své trochu výsadní postavení okrasné rostliny. Z těchto ryze praktických důvodů se při jejím šlechtění není třeba zabývat tím, jak je otužilá.

Bílá varianta s květy jako sníh
Hodí se výhradně k pěstování v bytových podmínkách, svědčí jí i letní umístění na balkonech a terasách. Některé druhy se pěstují jako jednoleté, jiné mohou při dobré péči dělat svým majitelům radost i více let. Broválie vysazujeme buď jednotlivě do velikostně odpovídajících květináčů, nebo je sesazujeme po více kusech do ozdobných mís. Vyniknou však i v závěsných nádobách.
Co jí dělá dobře
Především si potrpí na světlé slunečné místo, ovšem bez přímého zásahu palčivých slunečních paprsků. Během vegetačního období má ráda teplo, v době, kdy odpočívá (nejedná-li se o jednoletou), jí bude nejlépe v chladnější místnosti s teplotou do patnácti stupňů.
Pořídit si ji můžeme hned na jaře (výsevem semínek) nebo i později, koupíme-li si mladé rostlinky. Při výsevu i dalším pěstování jí vyhovuje substrát s neutrálním pH 5,5. Potrpí si na bohatší zálivku, ale až tehdy, kdy je vrchní vrstva zeminy suchá.
Pro bohatost květů je třeba broválii každé dva týdny v době vegetace pohnojit tekutým hnojivem. V teplém období ji potěší rosení nebo občasné osprchování vlažnou vodou. Broválie není příliš nakloněna změnám, přesazujeme ji tudíž jen tehdy, když kořeny vyplní květináč, a to do květináče jen o málo většího, než je původní. U starších rostlin od průměru květináče zhruba dvanáct centimetrů vyměňujeme už jen vrchní vrstvu zeminy.


Detail květu s bílým středem
Jak získat další rostlinky
Kromě výsevu semen se můžeme pokusit o řízkování. Použijeme množárenský substrát, ve kterém necháme řízky zakořenit v miskách zakrytých fólií nebo sklem, samozřejmě s dostatečným přístupem vzduchu.
Komu chutná
Zvláště na přezimovaných rostlinách se při vyšších teplotách mohou objevit molice. K jejich odstranění se doporučuje opakovaný postřik například Mospilanem. Při přílišném teple a suchosti vzduchu se na rostlině mohou objevit drobounké pavučinky, svědčící o přítomnosti svilušek. I tehdy je třeba vyrazit do boje s vhodným přípravkem, například Omitem. U letněných rostlin je běžné nebezpečí napadení mšicemi, v tomto případě se vyplatí sáhnout po Pirimoru.