vytisknout velikost písma Břidlice: kvalita i náročnost

Břidlice je jedním z nejstarších a nejkvalitnějších střešních materiálů. Její využití je ale spojeno i s velkými nároky na řemeslné provedení.
Břidlice: kvalita i náročnost

Špičková kvalita

Vynikajících vlastností jílovitých břidlic, mimořádně kvalitního přírodního materiálu, si lidé všimli již ve starověku. V oblastech, kde se vyskytují kvalitní jílovité břidlice, byl jiný materiál na střechách až do poloviny dvacátého století k vidění jen výjimečně. Pro vynikající vlastnosti se pokrývačská břidlice šířila i mimo oblasti svého původu, kde se uplatnila především na kostelech a zámcích. Na vlastnosti břidlice má velký vliv také tvar a uspořádání zrn jednotlivých minerálů. Například výskyt protáhlých, paralelně a rovnoměrně uspořádaných křemenných agregátů naznačuje, že břidlice bude mít vysokou pevnost a trvanlivost.

Barevná pestrost

Pokrývačské břidlice se nejčastěji vyskytují v různých odstínech tmavě šedých a černé. Tmavší břidlice obsahují vyšší podíl organické hmoty. Větší obsah chloritu způsobuje zelené zabarvení, oxidy železa jsou zdrojem červených odstínů. Zelená břidlice se těžila v Železném Brodě, několik lokalit je ve Španělsku a v Indii, ve velkém množství se nachází v Brazílii, Argentině a Číně. Červená břidlice se těží ve Velké Británii. I v Česku jsou dosud k vidění střechy nebo štíty s červenou břidlicí z Británie.

Vysoké nároky na řemeslo

Při volbě břidlice jako střešní krytiny ale nejde jen o její vlastnosti jako nerostu. Již v úvodu bylo zmíněno, že tento materiál patří také k nejnáročnějším, pokud jde o provedení řemeslnických prací. Většina firem sama přiznává, že břidlice jim dá co do řemesla nejvíce zabrat. Vedle toho se s rostoucí oblibou břidlice jako atraktivní krytiny objevuje mnoho střech, které zdaleka neodpovídají kvalitou tomu, co tento náročný materiál vyžaduje.

Při montáži krytin z různobarevných břidlic je třeba počítat s tím, že každá bude mít jiné vlastnosti a bude se chovat jinak při osekávání. Také je třeba důsledně prověřit vlastnosti a složení jednotlivých břidlic, aby se do krytiny nezabudovaly prvky s nižší trvanlivostí. Například zelené břidlice často obsahují nadměrné množství karbonátů snižujících jejich trvanlivost. U některých lokalit je třeba počítat i s druhotným zabarvením dohněda v důsledku oxidace některých nestabilních sloučenin železa.

Jak břidlici otestujeme

Tmavý vryp kovovým předmětem signalizuje výskyt grafitu, a tím i sníženou životnost. Jestliže se při otírání břidličné desky rukou uvolňují částice, jde o známku toho, že přeměna minerálů je nedostatečná a životnost břidlice je snížená. Pokud má břidlice lesklé lícní plochy a uvolňují se z nich šupinky při okraji, znamená to příliš velký podíl slíd, a tím i sníženou životnost. Také pyritové, kovově lesklé shluky zrn s patrnými krystaly mohou zvětrávat a vytvářet otvory či být příčinou destrukce celého kamene. Světlé shluky zrn (na lomových stranách zřetelnější) zase signalizují přítomnost kalcitu, dolomitu apod. Uhličitanové materiály zvětrávají a mohou způsobit destrukci kamene.

Kvalitu materiálů je potřeba před pokládkou ještě dále zkoušet:

  • poklepem - nejasný zvuk značí přítomnost trhlin a puklin, tedy i sníženou pevnost v tahu za ohybu. Zkoušku je třeba provádět po osekání kamene před pokládkou
  • měřením tloušťky - kameny je třeba proměřit na několika místech posuvným měřidlem. Kameny tenčí než 4 mm mají sníženou pevnost v tahu za ohybu, nestejná tloušťka je vadou z hlediska použití
  • zjišťovat výskyt tektonických struktur - pozorujeme vrásy a lineární nerovnosti, které snižují tloušťku na hodnotu menší než 4 mm. Kameny mají sníženou pevnost v tahu a místa fungují jako přivaděč vody pod krytinu.

Pozor na připevňovací prvky

Upevnění kamene se provádí hřebíky nebo vruty, které jsou z žárově pozinkované oceli, z ušlechtilé oceli, měděné či hliníkové. Hřebíky bez ochrany proti korozi nejsou přípustné. Otvory pro hřebíky se prorážejí hrotem kladívka, proražený otvor je kónický, s vrcholem na straně úderu kladívka. Způsob prorážení otvorů do břidlicových kamenů je třeba volit podle použitých hřebíků. Pro hřebíky s kónickou hlavou je třeba otvor prorážet z rubové strany kamene, pro hřebíky s plochou hlavou z lícové strany. Minimální vzdálenost otvoru od okraje kamene je 15 mm, maximální vzdálenost je dána výškovým a bočním překrytím kamenů.

Způsoby krytí

Rozhodující měrou se na druhovosti břidlicových krytin, tedy i na jejich vzhledu podílí způsob krytí. Ten lze definovat podle:

  • kladení kamenů v řadě
  • překrývání řad (jednoduché, dvojité)
  • podle směru řad (vodorovné, stoupající)

Břidlice dá domu výraz

V oblastech s tradicí používání břidlice je při projektování nutné přihlédnout k používanému způsobu krytí. Pro architektonický výraz objektu může využít vhodnou kombinaci způsobu krytí, tvaru kamenů, případně ukončení střešních ploch. Velikost (formát) kamenů nezávisí pouze na vůli projektanta, řídí se také sklonem střechy. Pro určitý způsob krytí a použitý formát kamenů je nutné určit bezpečný sklon střechy a mezní sklon střechy. Mezním sklonem střechy se rozumí minimální sklon střechy, při kterém je možno použít daný způsob krytí kameny největších používaných rozměrů. Podrobné informace o krytí břidlicí lze najít v materiálech firmy Dektrade.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |
Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberet…

Než se pustíte do nákupu nového křesla, ujasněte si, k čemu ho vlastně potřebujete. Přijde do pracovny, nebo si v něm budete číst, nebo na něm budete dokonce spát? Aktuální nabídku křesel v obchodech najdete v galerii v úvodu článku. 

8.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |