Brazilská krasavice - Gloxinie

Nádherně kvetoucí gloxinie se v květinářství objeví jen zřídka a v domácnostech se pěstuje jen výjimečně. Je totiž dost choulostivá na neopatrnou zálivku, potřebuje hodně světla, ale přímé slunce jí nesvědčí.

Zmatení jmen

Gloxinie je běžně známá pod názvem sinningia či lidovým jménem obdule. Význam českého pojmenování pravděpodobně pochází ze staročeského výrazu „obdouti“, což znamená ovívat (vánkem). Vysvětlení je jasné – sametové květy jsou křehké jako pírko, které větřík lehce odvane. Ale vraťme se k botanickému názvosloví: latinské jméno sinningia rostlina dostala podle zahradníka Wilhelma Sinningia, který působil na univerzitě v Bonnu, a za název gloxinie zase vděčí lékaři Petrovi Banjaminu Gloxinovi. Ten se v osmnáctém století zabýval studiem exotických léčivých rostlin a při jedné z cest Jižní Amerikou objevil pravou gloxinii, která má na rozdíl od dnešních kultivarů, jednoduchý květ na dlouhém stonku.

Pokračování 2 / 4

Samet se s vodou nekamarádí

Gloxinie pocházejí z brazilských pralesů, kde rostou na skalních stěnách pokrytých mechem. Rod gloxinií (sinningií) tvoří přibližně 20 druhů, které se liší vzrůstem a barvou květů. Rostlina má tmavozelené plstnaté listy a velké tmavě oranžové sametové květy vyrůstající ze středu listové růžice. Šlechtěním vznikly nové barvy, například červené, růžové či fialové odstíny a kultivary s kudrnatými či skvrnitými květy. Rostlina připomíná africkou fialku. Je choulostivá jak na zálivku na listy, tak i na výživu a umístění v místnosti.

gloxinia_detail_iStock-539362560.jpg

Pokračování 3 / 4

Gloxinie slunce miluje, ale s výhradami

Gloxinie je teplomilná rostlina, která má ráda rozptýlené světlo. V době květu nesnáší přímé slunce. Vybíráme tedy pro ni světlé a teplé místo, kde ji neohrožuje průvan. Pokud umístíme rostlinu v květináči na okno, nemělo by být orientované na jižní stranu. Gloxinii vyhovuje vyšší vlhkost vzduchu, ale pozor, přímé kropení ani rosení listů nesnáší. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 15 °C.

Důležitou roli při pěstování gloxinie hraje rovnoměrná zálivka. Květináč se doporučuje umístit na misku a zalévat odstátou teplou vodou zespodu do misky. Když rostlina vodu „vypije“, opět ji doplníme. V době kvetení ji přihnojujeme každý týden hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, které obsahuje dostatečné množství zejména draslíku, fosforu a dusíku.

gloxinia_detail_kvet_iStock-488522968.jpg

Pokračování 4 / 4

Těchto chyb se vyvarujte

Nejčastěji gloxinie hynou nesprávnou péčí pěstitele nebo je často napadají molice. Z fyziologických příčin se při pěstování gloxinií můžeme setkat s těmito problémy:

  • Svinuté listy nebo světle žlutá barva listů – příliš mnoho slunce nebo nedostatek živin, suchý vzduch
  • Listy hnijí – rostlina se nachází v příliš mokrém prostředí nebo na chladném a vlhkém stanovišti
  • Hnědé skvrny na listech – výsledek zalévání studenou vodou
  • Šedý povlak na listech a květech – botrydiová hniloba
  • Rostlina nekvete, velmi světlé listy – nedostatek světla, nedostatečná výživagloxinia_fial_iStock-501779597.jpg

Doporučujeme

Články odjinud