Botanické zahrady v ČR: Do kterých se vydat a nač se tam zaměřit? | Foto: iStock

Foto: iStock

Botanické zahrady v ČR: Do kterých se vydat a nač se tam zaměřit?

Botanická zahrada je rájem pro botaniky a klidovou oázou pro laickou veřejnost. Při její návštěvě spatříte známé rostliny a květiny, jezírkovou flóru i faunu nebo dokonce akvária. S jistotou ale také narazíte na zeleň, kterou jste nikdy předtím neviděli. Pokud jste v žádné botanické zahradě ještě nebyli, pak je ten nejvyšší čas to změnit. Poradíme, jaké zahrady jsou ve vaší blízkosti vybudované a čím jsou zajímavé.

Co jsou botanické zahrady?

Botanické zahrady jsou ve většině případů uměle založená zařízení, která slouží k uchovávání a vědeckému poznání všech druhů rostlin. Pěstují se zde regionální, národní, ale i světové rostliny. Každá botanická zahrada se specializuje na jinou flóru, najdete v nich ale také mnoho stejných rostlin. Všechny zajímavé druhy jsou označené popisnými štítky s názvem a případně i informacemi o rostlině.

Součástí zahrad jsou ve většině případů jak venkovní expozice, tak i vnitřní skleníkové. Na venkovních prostranstvích lze obdivovat dřeviny, skalničky, letničky a další sezonní rostliny, případně jezírka. Ve sklenících jsou spíše palmy, sukulenty, kaktusy, orchideje, cykasy apod.

Kdy jít do botanické zahrady?

Většina botanických zahrad je otevřená celoročně. Nejrozkvetlejší a nejbarevnější jsou zahrady zhruba od března do září. Nejkrásněji zbarvené dřeviny uvidíte na podzim a silné, léty poznamenané kmeny stromů můžete nejlépe obdivovat v zimě. S každým ročním obdobím tedy vyniká jiná část zahrady. Může se proto stát, že v zimě budete odcházet ze zahrady domů s úplně jiným pocitem než v létě.

Většina zahrad svým návštěvníkům nabízí také celoroční expozice. Jedná se o sbírkové skleníky, kde si i v zimě můžete vyzkoušet letní klima, zasnít se a připadat si jako v tropickém pralese. Některé botanické zahrady mají také sladkovodní či mořská akvária. Zimní návštěvou botanické zahrady tedy určitě neuděláte chybu.

Praha

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Adresa: Na Slupi 16, Praha 2 – Nové Město
Provozní doba: celoročně, dle měsíce minimálně vždy skleníky od 10.00 do 15.00 hodin a exteriéry od 10.00 do18.00 hodin
Více informací zde.

Tato botanická zahrada je unikátní díky své expozici Středoevropské květeny, která se začala budovat už v roce 1904. Od té doby prošla velkým rozvojem a jedná se o nejstarší dlouhodobě fungující botanickou zahradu v rámci ČR. Externí prostory nadchnou každého návštěvníka především kvůli několika mohutným stromům, například 130 let starému Ginkgo biloba. Vnitřním skleníkům vévodí 150 let staré cykasy, palmy, kapradiny, lekníny, čajovníky, sukulenty a kaktusy. Nejenom děti potěší místní tropická akvária. Celá expozice botanické zahrady se rozprostírá na 3,5 hektarech. V zahradě jsou pravidelně organizovány nejrůznější akce jak pro širokou veřejnost, tak také pro studenty.

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Adresa: Trojská 800/196, Praha 7
Provozní doba: celoročně, dle měsíce vždy minimálně exteriéry od 9.00 do16.00 hodin a skleníky mimo pondělí od 10.00 do 16.30 hodin
Více informací zde.

Tato botanická zahrada láká své návštěvníky především pro krásné prostředí, přilehlou vinici a nejrozsáhlejší pivoňkovou louku v ČR. Její historie nesahá příliš daleko. Pro veřejnost se otevřela až v roce 1992. Do té doby ji znal pouze málokterý Pražan, který do ní mohl nahlédnout pouze v rámci Dnů otevřených dveří.

Zahrada je umístěná ve velkém areálu v blízkosti Trojského zámku a Trojské zahrady. Její součástí je skleník Fata Morgana, Ornamentální zahrada, Japonská zahrada nebo Pivoňková louka. V mokřadu můžete pozorovat žáby a čolky. Úchvatné jsou také expozice Stálezelené dřeviny a stínomilné trvalky, Zimuvzdorné kaktusy, Severoamerická polopoušť nebo Lesní biotopy. Nejenom milovníci vína budou ohromeni vinicí sv. Kláry, jejíž historie sahá až do roku 1228. V areálu botanické zahrady a blízkém okolí nechybí ani kavárny a viniční domek.

Botanická zahrada SOŠ Malešice

Adresa: Pod Táborem 17, Praha – Malešice
Provozní doba: celoročně, od května do října denně od 9.00 do 18.00 hodin, listopad až duben pouze pracovní dny od 9.00 do 17.00 hodin

Pokud ji navštívíte, získáte představu, jak funguje pravá školní botanická zahrada. Malešická zahrada totiž slouží především pro výuku a všestranné studium žáků. Ke školní botanické zahradě náleží také tropické skleníky. Tyto je však v plánu přestěhovat a modernizovat. Celkem je v areálu více jak 5000 čeledí a druhů různých rostlin. Neočekávejte ale žádný rozhlehlý botanický komplex. I tak se ale tato zahrada pyšní arboretem, vřesovištěm a alpinem. V areálu je oku lahodící zámeček, všude se procházejí pávi a z výše položených částí zahrady se vám naskytne krásný výhled na přilehlou část Prahy.

Severní Čechy

Botanická zahrada v Liberci

Adresa: Purkyňova 630/1, Liberec
Provozní doba: celoročně, zimní čas od 8.00 do 16.00 hodin, letní čas 8.00–18.00 hodin
Více informací zde.

Liberecká botanická zahrada je nejstarší zahradou v celé České republice. Návštěvníci by se proto měli během své návštěvy zaměřit nejen na její krásy, ale také historii. První stromy a keře se začaly vysazovat v roce 1876. Bohužel to ale bylo na prostoru, který se za dalších 15 let stal stanovištěm Severočeského muzea. S tvorbou se tedy muselo začínat od začátku. V průběhu obou světových válek sloužila zahrada k pěstování zeleniny pro místní obyvatele. Od roku 1945 se ale začínají měnit semena rostlin s jinými, nejen evropskými zahradami, a vzniká tak nový koncept celé zahrady. Botanická zahrada má na svém kontě mnoho zajímavých prvenství – v roce 1956 zde vykvetl největší leknín světa, bylo zde první mořské a největší sladkovodní akvárium nebo první expozice veřejně přístupných masožravek.

Dnes jde o krásný prostor s mnoha zajímavými rostlinami. Najdete zde také sladkovodní a mořská akvária. Zahrada pravidelně organizuje tematické akce, programy a expozice. Součástí jsou také vzdělávací programy nejenom pro studenty mnoha věkových kategorií.

Botanická zahrada Teplice

Adresa: Josefa Suka 1388/18, Teplice
Provozní doba: celoročně mimo pondělí, minimálně vždy od 9.00 do 17.00 hodin
Více informací zde.

Největší dominantou celé botanické zahrady je obrovský skleník Tropicana o ploše více než 2500 m2. Ve spleti mnoha chodníčků, můstků a uliček najdete nespočet rostlin z nejrůznějších koutků světa. Symbolicky si můžete projít celý svět také v rámci venkovních prostorů. Tady najdete části zvané Mexiko, Chile, Jižní Amerika, Jižní Afrika, Středozemí a další. V bylinkové zahradě vám na čichové buňky zahraje nespočet vůní.

V každém ročním období zde najdete stovky zajímavých rostlin, které se právě nacházejí na svém vrcholu. Prohlédnout si můžete také místní specialitu špičku teplickou. Jedná se o unikátní houbu, kterou uvidíte pouze zde.

Pro děti je přichystána zábavná hra na chytrém telefonu nebo posezení v cukrárně. V zahradě se koná po celý rok mnoho přednášek a akcí. Teplická botanická zahrada je díky svému kouzelnému přírodnímu prostředí a velkým skleníkům oblíbená také jako místo pro konání svatebních obřadů.

Západní Čechy

Bečovská botanická zahrada

Adresa: Bečov nad Teplou
Provozní doba: celoročně, dle měsíce vždy minimálně exteriéry od 9.00 do 16.00 hodin a skleníky mimo pondělí od 10.00 do 16.30 hodin
Více informací zde.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou je jediná zahrada v ČR, která je založená na dobrovolnické práci a její provoz není dotován z žádných veřejných či státních zdrojů. Její počátky sahají až do roku 1918 a svého času byla velice slavná. Dříve se jí říkalo Druhé Průhonice. A protože je Průhonický park zapsán na seznamu UNESCO, jednalo se o velkou poklonu. Po válce se však o zahradu nikdo nestaral a její stav se výrazně zhoršil. Od roku 2005 však dochází k její postupné obnově a rekonstrukci.

Nejzajímavější částí je Beaufortské alpinum s mnoha skalničkami. Poutavá je také kolekce listnatých a jehličnatých dřevin. V areálu je Korunní rybník, kde si můžete zapůjčit lodičku. Kdo má rád adrenalin, jistě si rád vyzkouší první skalní stezku v ČR. Relaxaci si užijete v blízkosti rybníka na odpočinkových plochách nebo procházkou po barefoot chodníčku. Nečekejte žádné sbírkové skleníky nebo velká akvária. Bečovská botanická zahrada je především o příjemném pobytu v krásné přírodě s mnoha zajímavými rostlinami a stromy.

Zoologická a botanická zahrada města Plzeň

Adresa: Pod Vinicemi 9, Plzeň
Provozní doba: celoročně, minimálně od 9.00 do 17.00 hodin
Více informací zde.

Tato botanická zahrada je výborným výletním místem pro široký okruh lidí. Asi nejspokojenější zde budou milovníci sukulentů a rostlin, kteří mají děti. Součástí botanické zahrady je totiž zoologická zahrada a v letních měsících také přilehlý Dinopark. Bohužel nelze zakoupit pouze vstup do botanické zahrady, vstupenka je vždy i do zoo. Celý areál má zhruba 21 hektarů a je postupně přeměňován v zoogeografický park.

Samotné botanické zahradě dominuje botanický skleník, kde najdete ojedinělé sukulenty. Neméně zajímavá je také asijská zahrada. Tady narazíte na okrasné, vzácné a ohrožené druhy dřevin. K průzkumu lákají i další části zahrady: Australská oblast, expozice Nového Zélandu, Etiopská oblast a jiné expozice.

Střední Čechy

Botanická zahrada Rakovník

Adresa: Pod Nádražím, Rakovník
Provozní doba: březen až listopad od 8.00 do 15.30 hodin, v době letních prázdnin může být provoz omezen
Více informací zde.

Unikátní sbírku drakovců obecných můžete spatřit jen v Botanické zahradě Rakovník. Výrazné a až 70 cm velké květy připomínají dračí tlamu. K vidění jsou pouze několik dnů na přelomu června a července. Nemusíte se ale ničeho bát. Jakmile drakovec odkvete, zůstává i tak v zahradě mnoho krásných rostlin k vidění. Na ploše 1,5 hektaru je kolem 2000 druhů květin, okrasných rostlin, ovoce a zeleniny. Celá zahrada spadá pod správu místní zemědělské školy.

Zajímavá je také historie včelařství na území botanické zahrady, která inspirovala zřizovatele zahrady k vytvoření včelína a založení včelařského kroužku. V areálu se konají také včelařské slavnosti. Celý prostor neustále prochází modernizací a rekonstrukcí.

Jižní Čechy

Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ v Táboře

Adresa: Náměstí T. G. Masaryka 788, Tábor
Provozní doba: celoročně, pouze pracovní dny, vždy minimálně od 7.00 do 16.00 hodin, víkendy a svátky zavřeno
Více informací zde.

Jedná se o druhou nejstarší botanickou zahradu v České republice. V počátcích své existence zahrada sloužila pouze pro výukové a studijní účely. Po mnoho let tento její účel zůstával stejný. Postupem času začalo docházet k výměně semen s jinými zahradami v rámci celého světa. Zahrada vzkvétala a ani několik let dlouhý boj o to, aby přes ni nevedla žádné pozemní komunikace, ji nepohřbil. V roce 1994 byla oceněna jako významný krajinný prvek, a od roku 2000 se jedná společně s přilehlou budovou školy o kulturní památku.

V dnešní době prochází neustálou rekonstrukcí. Cílem je zahladit negativní dopady dočasné silniční komunikace, která přes prostor zahrady vedla několik let. Na ploše 1,5 hektaru je arboretum plné domácích i zahraničních porostů. Ve sklenících se pěstují čajovníky, banánovníky, zázvorovníky, bromélie, orchideje, palmy a sukulentní či masožravé rostliny. Můžete spatřit vzácnou welwitschii podivnou nebo wolemii vznešenou.

Východní Čechy

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Adresa: Botanická ulice, Hradec Králové
Provozní doba: duben až říjen, vždy minimálně od 10.00 do 16.00 hodin
Více informací zde.

Tak trochu jinou botanickou zahradu můžete navštívit v Hradci Králové. Jedná se o zahradu, která se specializuje na pěstování léčivých rostlin a bylin. Organizačně spadá pod Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Primárně tedy slouží k pedagogickým a výzkumným účelům. Pro veřejnost je však volně přístupná a stále častěji se stává také oblíbeným místem ke konání svatebních obřadů.

Návštěvníci si mohou prohlédnout prostory skleníku, střešní zahradu a několik venkovních expozic. V Zahradě léčivých rostlin je zřízená Naučná stezka farmacie, jež zahrnuje 13 stanovišť. Klidnou a odpočinkovou návštěvu zahrady můžete proto spojit s rozšířením vlastních obzorů. Milovníci růží si nesmí nechat ujít místní rozárium a pivoňkoví nadšenci zase menší políčko plné pivoněk.

Východní Morava

Botanická zahrada Štramberk

Adresa: Štramberk
Provozní doba: červen až srpen, vždy v neděli od 10.00 do 17.00 hodin
Více informací zde.

Netradiční a trochu extrémní botanickou zahradu o velikosti 10 hektarů můžete navštívit ve Štramberku. Nachází se v místech bývalého vápencového lomu a její základ tvoří kamenný labyrint. Botanici zde objeví nespočet kapradin, rozchodníků, lomikamenů a dalších zajímavých trav a bylinek. Neustále se zde vysazují nové stromy, keře a další rostliny. Požadované kvality ale dosáhne tato botanická zahrada až za dalších 15–20 let.

Součástí je také jezírko s bohatým vodním a bahenním ekosystémem. V celém prostoru nachází útočiště také různé druhy živočichů, obojživelníků a dalších zvířat. Na dně lomu je velké množství zkamenělin, díky čemuž se jedná o slavné paleontologické naleziště. Lomové stěny jsou výborným cvičištěm pro rekreační i profesionální horolezce.

Střední Morava

Botanická zahrada, Zahrada smyslů a sbírkové skleníky Olomouc

Adresa: Bezručovy sady, Korunní pevnůstka, Olomouc
Provozní doba: celoročně, vždy minimálně od 10.00 do 16.00 hodin
Více informací zde.

V samotném srdci Moravy najdete rozsáhlý komplex botanické zahrady, sbírkových skleníků, rozária a rozlehlých městských parků. Ty jsou po celý rok stvořené k celodenní návštěvě. Správcem je Výstaviště Flora Olomouc, a. s. Když budete mít štěstí, můžete návštěvu botanické zahrady spojit s průzkumem některé z místních výstav. Těch je zde v průběhu celého roku nespočet.

V alpinu najdete zakrslé jehličnany, tsugy, šafrány, kosatečky, lomikameny, tulipány a narcisy. Po celý rok můžete sledovat různé rostliny na svém vrcholu. Sezonně pak kvetou krátkodobé expozice jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin. V Zahradě smyslů je bylinný záhon a další herní a vzdělávací doplňky s cílem vzbudit hmatové, čichové a sluchové zážitky u nevidomých a slabozrakých lidí. Děti si zde užijí mnoho zábavy. V areálu výstaviště najdete čtyři sbírkové skleníky – palmový, kaktusový, tropický a subtropický. Nedaleko výstaviště je areál rozária s více než 3000 růžovými keři.

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Adresa: Lidická 1686/2, Prostějov
Provozní doba: celoročně, úterý až sobota, vždy minimálně od 10.00 do 15.00 hodin
Více informací zde.

Historie této botanické zahrady se začala psát už v roce 1932. V roce 2012 získala po svém největším zachránci a budovateli současný název. Cílem botanické zahrady je přiblížit návštěvníkům především regionální flóru – oblast Kosíř, Předina, Grygov a Hněvotínské skály. Celoročně v ní najdete zajímavé rostliny, byliny a domácí i zámořské dřeviny. Domovinu zde má více než 1500 rostlin.

Jsou zde také odpočinkové zóny a hravé chodníčky budou bavit nejenom vaše děti. Přirozenou součástí zahrady je také ptactvo a další živočichové. Jedná se o klidovou oázu přírody uprostřed města Prostějov.

Jižní Morava

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Adresa: Kotlářská 2, Brno
Provozní doba: celoročně, vždy minimálně od 9.00 do 15.00 hodin
Více informací zde.

Krásnou a vzdělávací procházku si můžete užít také v této botanické zahradě, která je ve správě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Areál tvoří více než 5 hektarů zeleně, dřevin a dalšího porostu. Součástí je několik jezírek a vodních ploch. Ve sklenících rostou expozice cykasů, palem, kapradin, bromélií a sukulentů. Ve venkovních záhonech je vysázeno zhruba 85 čeledí podle předem stanového systému.

I když je zahrada umístěná v rušné části Brna, najdete zde krásnou přírodu a klid. Když budete mít štěstí, můžete spatřit kunu, ježka, veverku, slepýše a drobné hlodavce. Všechny zajímavé rostliny a zeleň jsou opatřeny informativními štítky. Prostor je hojně navštěvován a stále častěji jej volí také snoubenci jako prostor k jejich svatebnímu obřadu.

Botanická zahrada Mendelovy Univerzity Brno

Adresa: třída Gen. Píky 1, Brno
Provozní doba: celoročně, pouze pracovní dny od 7.00 do 15.00 hodin
Více informací zde.

Botanická zahrada slouží především pro výukové účely Mendelovy Univerzity v Brně. Areál je ale přístupný také veřejnosti, a proto zde nejenom Brňané hledají klid a napojení na čistou přírodu. Zahrada je členěná do pěti částí. Ve vnitřních prostorech 4 skleníků můžete obdivovat nespočet orchidejí. V další části objevíte rostliny, které voní exotikou – fíkovníky, olivovníky, granátová jablka, vavřín či korkový dub. Nechybí ani sbírka bylin, skalniček, bazény s vodními a bahenními rostlinami a další expozice.

Doporučujeme

Články odjinud