Nenechte si ujít další díl z pravidelného cyklu provázení botanickou zahradou, tentokrát věnovaný trvalkám. Akce se uskuteční dnes od 16.00 hodin, sraz je naplánován u pokladny venkovní expozice – areál Jih. Návštěvníky provede sbírkami jejich kurátor Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.
Zvětšit mapu
Uvidíte zejména široký sortiment podzimních aster i dalších trvalek kvetoucích na podzim a okrasné druhy vytrvalých trav. Seznámíte se také s pravidly správné péče o tyto rostliny ke konci vegetace a v zimě.
Vytrvalci zahrad
Trvalky, též zvané pereny, jsou důležitou skupinou okrasných rostlin. Téměř od nepaměti se více či méně často vyskytovaly jako nezbytný doplněk zahrad i parkových výsadeb. Oba české názvy jsou odvozeny od latinského perennis – vytrvalý.
V označení těchto rostlin se tak zrcadlí jejich schopnost vydržet na stanovišti řadu let (samozřejmě pokud jsou vysazeny v optimálních podmínkách). Liší se tím od letniček, které projdou celým vegetačním cyklem v jednom roce a po dozrání semen odumírají, a dvouletek, jež vytvoří první rok listovou růžici, kvetou až ve druhém roce a poté rovněž odumírají.
Trvalky kvetou a přinášejí rok co rok plody i semena. Období nepříznivé pro vegetaci, v našich podmínkách tedy zimu, přečkávají díky svým podzemním orgánům – kořenům, oddenkům, hlízám či cibulím. Nadzemní část u většiny druhů na podzim odumírá.
Trvalky v cizích krajích, u nás nepravé letničky
Často se můžeme setkat i s rostlinami, které jsou trvalkami ve své domovině, ale v našich podmínkách zimu nepřečkávají. Bývají pěstovány jako takzvané nepravé letničky. Jako příklad lze uvést gazánie (Gazania splendens) z jižní Afriky nebo nestařec (Ageratum) ze Střední Ameriky.
V současné době se v sortimentu Botanické zahrady hlavního města Prahy nachází na 2000 taxonů záhonových trvalek. Jedná se především o kultivary běžných, ale i málo pěstovaných či méně známých druhů. Mnohé z nich mají návštěvníci možnost zhlédnout v přístupných expozicích zahrady a téměř všechny pak uvidí po zpřístupnění nově připravovaných ploch.