18
Fotogalerie

Bonsaje – kus divoké přírody v bytě i kanceláři

Pokud vás okouzlila miniaturní krása a dokonalost bonsají, můžete se směle pustit do jejich pěstování. Následující článek vás uvede do základů tohoto tisíce let starého umění.

Kapitoly článku:


Před několika tisíci lety se zahradníci v kulturně velmi vyspělé Číně naučili dřeviny a jiné rostliny miniaturizovat do podoby staletých stromů. S miskou, kameny a mechem tvořili několik desítek centimetrů vysoké kompozice, které připomínaly výjevy z přírody. Později se tohle umění rozšířilo do Japonska, kde vznikaly celé bonsajářské styly a školy.

bonsaj 2.jpg

Co je to bonsaj?

Těžko jednoznačně říct. Někdo v tom vidí zmrzačený stromek, někdo půvabnou miniaturu, jiní ji považují za vrchol souladu s přírodou a východní filozofií. Původně se bonsaje pěstovaly pouze venku, dnes se přestěhovaly do našich bytů a staly se doplňkem interiéru, skvělou relaxací po dni plném stresu. S malou bonsají může mít člověk třeba na Manhattanu, uprostřed obří metropole, kus divoké přírody.

bonsaj skupinka2.jpg

Jaké rostliny se tedy pro pokojové bonsaje používají? Rozhodně se nehodí žádné rostliny, které nacházíme u nás v přírodě. Využívají se naopak dřeviny (výjimečně také některé byliny) tropů a subtropů. Vypěstovat si bonsaj z javoru rostoucího v našich lesích je sice možné, bytové klima mu ale nevyhovuje, tyto bonsaje pěstujeme spíše venku a v zimních zahradách.

Nejvhodnější druhy

  • zimostráz Harlandův (Buxus harladnii),
  • zimostráz malolistý (Buxus microphylla sinica),
  • čínský pepř (Caragona spinosa),
  • australská třešeň (Eugenia myriophylla, Eugenia uniflora, Syzygium paniculatum),
  • čajovník fuki (Carmona microphylla),
  • fíkusy (Ficus retusa, Ficus panda, Ficus nitida, Ficus kimmen),
  • stálezelený jasan (Fraxinus uhdeii, Fraxinus formosana),
  • cesmína (Ilex crenata),
  • stálezelný ptačí zob (Ligustrum chinensis, Ligustrum japonicum),
  • nebeský bambus (Nandina domestica),
  • nohoplod (Podocarpus sp.),
  • sagerecie čajová (Sageretia thea),
  • serisa srmdutá neboli strom tisíce hvězd (Serissa foetida),
  • čínský jilm (Ulmus parvifolia). 

Hlavu v sluníčku

Bonsaje jsou pokojové rostliny. A pokud má běžně pěstovaná rostlina ráda světlo, bude mít i její bonsajová forma. Obecně lze říct, že bonsaje jsou na světlo ještě malinko náročnější.

Nezapomeňte!

Sukulentní bonsaje milují žár slunce na jižním okně, rostliny z tropických oblastí mají rády východní a severní okna, kde je dostatek světla, ale nehrozí spálení listů. Subtropické druhy milují západní okna, kde je vydatný sluneční svit odpoledne a navečer.

Nesnáší sice ve většině případů úpal, po blíž okna se však vyhřívají rády. Světlo by mělo být jasné a rozptýlené, pak dobře rostou. Parapet, polička u okna nebo stolek pod oknem jsou ideální.

bonsaj květ2.jpg

Vlhký vzduch v paneláku?

Vzdát se bonsají nemusíme ani v bytě panelového domu. Vzduch je tam sice nemístně suchý a tyto rostliny by bez péče nepřežily, ale řešení problému s radiátory není obtížné. Stačí si pořídit tác, na něj nasypat kamínky nebo keramzit a zalít po okraj vodou.

Dobrý tip

V zimě mají rostliny z tropů a subtropů odlišné nároky. Tropické druhy vyžadují stále stejnou teplotu okolo dvaceti stupňů Celsia, poněvadž v jejich domovině střídání ročních období neexistuje. Subtropické rostliny naopak během krátkých světelných dní vyžadují snížení teploty na rozmezí deseti až patnácti stupňů tak, jak je tomu v jejich domovině. 

Na tyto tácy potom stavíme misky s bonsajemi. Voda se neustále odpařuje a bonsaje mají potřebné mikroklima. Má to velkou výhodu, navíc si totiž sami zvlhčujete ovzduší bytu a prospíváte svým plicím. Vedle tácu s vodou se vyplatí bonsaje často rosit.

Doporučujeme

Články odjinud