vytisknout velikost písma Bojují o titul Strom roku 2013. Jejich osudy jsou plné emocí

Seznamte se s životními příběhy zbývajících šesti stromů, které patří k finalistům celorepublikové soutěže o Strom roku 2013. Tomu, který vás zaujme nejvíce (nebo i stromům několika), můžete zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS STROM1–12 (podle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. 

Cena DMS je 30 Kč, z této částky půjde na stromy 27 Kč. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. DMS můžete posílat až do 10. října 2013.

Dub u Kocandy

 • Jihomoravský kraj, Kravsko, DMS STROM7

Památný dub je nejmohutnějším ze skupiny dubů rostoucích v porostu za areálem keramičky u Kocandy. Jedná se o jedny z posledních dubů letních, jež byly dříve součástí zámeckého panství. Pojí se s ním pověst o loupežníku Melkusovi, který přepadával kočáry a okrádal cestující. Chytit ho se rozhodla vojenská jízdní služba v převlečení. Melkus se je snažil okrást a nastal boj.

Klepněte pro větší obrázek
Dub u Kocandy

Loupežníkovi se však podařilo utéct do lesa. Marně po něm vojáci pátrali, a tak se zastavili k odpočinku pod dubem. Čas si krátili sestřelováním žaludů, když najednou z koruny začala kapat krev. Ve větvích pak objevili Melkusovo zasažené mrtvé tělo. V koruně stromu totiž měl svůj příbytek a schovával v ní své uloupené poklady.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním škola využije k ošetření dubu a odstranění okolního náletu.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatelé: Základní a mateřská škola Kravsko

Lípa z Vlčích pramenů

 • Zlínský kraj, Vyškovec, DMS STROM8

Největší z trojúhelníku tří lip původně chránila stavení z kotovic, kterému se podobně jako jiným na Moravských Kopanicích nevyhnula lopotná dřina, bolest, veselí i lidská tragédie. Místo, řečené Švajniakovo, poznamenal v minulosti hrdelní zločin. Na konci 2. světové války se lípa stala svědkem letecké bitvy mezi americkými bombardéry a německými stíhačkami.

Klepněte pro větší obrázek
Lípa z Vlčích pramenů

V jediném dni Němci nad Bílými Karpaty sestřelili třináct letadel, jeden z bombardérů zvaný Lovely Ladies se po zásahu zřítil do údolí Vyškovce. Když v roce 1991 zemřel poslední hospodář usedlosti, přezdívaný Švajniak, zchátralo stavení a zarostlo i jeho rozlehlé okolí.

Od roku 2001 buduje a rozvíjí na zdejších lukách a hájích rodina Pospěchova soukromou biologickou rezervaci Vlčí prameny s mnoha chráněnými druhy rostlin a živočichů. Podmanivost a biodiverzitu přírody zde každoročně poznávají studenti, odborníci i veřejnost při lektorovaných exkurzích, terénním výzkumu i praktické pomoci při údržbě rezervace.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním Pospěchovi využijí k výsadbě stromů v rezervaci a k údržbě svahového prameniště pod samotnou lípou.
Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatel: RNDr. Lubomír Pospěch

Jemnický buk lásky

 • Vysočina, Jemnice, DMS STROM9

Buk patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parku, který v roce 1761 založil Maxmilián Daun. Stromu se říká Buk lásky, protože se na lavičce pod ním scházeli milenci a věřilo se, že je buk chrání. O Buku lásky se v knize Zámecká zahrada zmiňuje i Jan Vrba. Nesmělý komorník Johan se podle povídky bezhlavě zamiloval do služky Margarety, ale nedokázal jí své city vyjádřit.

Klepněte pro větší obrázek
Jemnický buk lásky

Pan hrabě, zběhlý ve věcech lásky, poradil Johanovi, aby Margaretu pozval večer k buku, že pod ním se mu jazyk jistě rozváže. Hrabě se po setmění schoval za strom a poslouchal, co se bude dít. Johanovi se stále nedařilo vyslovit svou lásku, a tak rozčilený hrabě povídá: „Johan, oni jsou nekňuba, jim ani ten buk nepomůže.“ Naštěstí vše vzala do svých rukou Margareta a zanedlouho se slavila veselka.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním město využije k ošetření buku a dalších stromů.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: město Jemnice
Strom roku 2013: seznamte se s příběhy finalistů 1 až 6

Strom roku 2013: seznamte se s příběhy finalistů 1 až 6

Dub v Točné

 • Praha, DMS STROM10

Původně vedle sebe v širém poli rostly tři duby, ale v roce 1947 dva z nich odešly ze světa a zůstal pouze ten nejsilnější. Pod jeho mohutnou korunou nadále odpočívali poutníci i zemědělci. Více než fyzické prožitky však strom přinášel těmto lidem duchovní náboj. Přežil rozorávání mezí ve své blízkosti a zdaleka jej tolik nepotěšil čestný titul Památný strom jako výsadba stromořadí podél nedaleké polní cesty.

Klepněte pro větší obrázek
Dub v Točné

Výsadbu stromků zbývá ještě z poloviny dokončit, ale již dnes se kráčející nebo projíždějící lidé u dubu zastavují. Člověk si při pohledu na krásný solitér připomene citát J. W. Goetha: „I na tom nejmenším místě zasaď strom, vše Ti vrátí.“

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním škola využije k dokončení výsadby aleje.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: žáci a učitelé Základní školy Na Beránku

Hrušeň v Dolní Radouni

 • Jihočeský kraj, Dolní Radouň, DMS STROM11

Památná Hrušeň v Dolní Radouni je dle obvodu kmene druhou nejmohutnější hrušní v Jihočeském kraji. Má pravidelnou korunu jištěnou bezpečnostní vazbou, v kmeni dlouhou dutinu a několik dobře zavalených jizev. Každoročně kvete a plodí.

Klepněte pro větší obrázek
Hrušeň v Dolní Radouni

Místní lidé si jí váží kvůli úctyhodnému věku i proto, že je cenná z hlediska zachování původních druhů dřevin. Roste v blízkosti statku, na který se rodiče současného majitele přestěhovali již v roce 1946, a zejména v době kvetení je unikátní a nepřehlédnutelná.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním budou použity k ošetření hrušně a vytvoření propagačních materiálů o ní.
Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatel: Městský úřad Jindřichův Hradec

Lípa v Krupce-Unčíně

 • Ústecký kraj, Krupka, DMS STROM12

Lípu s největší pravděpodobností vysadili na přelomu 17. a 18. století. V raném věku zažila a přežila bitvu čtyř císařů (francouzského, rakouského, pruského a ruského) nazvanou podle nedalekého Chlumce. Od napoleonských válek až do konce druhé třetiny 19. století poskytovala stín zákazníkům poštovní stanice, u níž se přepřahávali koně táhnoucí poštovní vozy na hřeben Krušných hor po trase Vídeň – Praha – Drážďany – Berlín.

Klepněte pro větší obrázek
Lípa v Krupce-Unčíně

Pod stromem odpočívali až do začátku 20. století i hosté nedalekých teplických lázní, kteří se tímto směrem vydávali na blízký hrad Kyšperk. Obdivuhodné je zejména hrdinské vzdorování lípy útrapám dnešní doby – znečištění vzduchu, automobilové dopravě i výstavbě komunikací.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním poslouží k odbornému ošetření stromu, a tím i zlepšení jeho vitality.Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekJejí navrhovatel: o. s. Zdraví pro Krupku
Název stromuokresobeckrajčíslo DMSdruhstáříobvod kmenelokalita
Dub u KocandyZnojmoKravskoJihomoravskýDMS STROM7dub letní300 let562 cmv blízkosti keramické továrny u Kocandy
Lípa z Vlčích pramenůUherské HradištěVyškovecZlínskýDMS STROM8lípa velkolistá200 let485 cmč. p. 36, CHKO Bílé Karpaty, severozápadní svah hřebene Machnáče a Kykuly
Jemnický buk láskyTřebíčJemniceVysočinaDMS STROM9buk lesní červenolistýneuvedeno395 cmzámecký park
Dub v TočnéPrahaPrahaPrahaDMS STROM10dub letní250 let288 cmpole mezi obcí Cholupice a Točná
Hrušeň v Dolní RadouniJindřichův HradecDolní RadouňJihočeskýDMS STROM11hrušeň obecná200 let410 cmu statku č.p. 20
Lípa v Krupce-UnčíněTepliceKrupkaÚsteckýDMS STROM12lípa malolistá300 let636 cmměstská část Unčín, křižovatka ulic Soběchlebská a Revoluční

Foto: Lenka Grossmannová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených receptů

Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených recep…

Pokud jste se letos pustili do pěstování okurek a úroda se vydařila natolik, že syrové je nesníte, pustíte se pravděpodobně do jejich nakládání. A i když možná máte na nálev na okurky svůj oblíbený recept, proč nevyzkoušet alespoň s částí úrody něco nového?

29.  7.  2022 |
Kateřina Hradová
zavařování