vytisknout velikost písma Bledule jarní, drobná kráska, která znamená jaro. Jak ji pěstovat?

Sotva sleze sníh, každoročně v podmáčených luzích a hájích rozkvetou tisíce drobných, bílých kvítků. Bledule jsou jedny z prvních rostlin, které na jaře rozkvétají.

Pohled na les, ve kterém není ani kam šlápnout, protože všude, kam jen oko dohlédne, kvetou bledule, bere dech. Bleduli jarní poznáte snadno. Na bezlistém stvolu je jeden (výjimečně dva) zvonkovitý bílý květ, který má na konci každého okvětního lístku žlutozelenou skvrnku. Úzké, sytě zelené listy vyrůstají společně se stvolem z cibulky, do které se po odkvětu ukládají všechny živiny.

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 stupňů Celsia. Některé mírnější zimy to může být již v únoru, či dokonce v lednu. Nejčastěji kvetou od půlky března do poloviny dubna. Jejich květy slabě voní.

Bledule letní kvete později

Její sestrou je bledule letní, která je v Česku vzácnější, přirozeně se vyskytuje pouze na jižní Moravě. Narozdíl od bledule jarní kvete v květnu a na jednom stvolu vyrůstá tři až sedm květů, které mají na konci každého okvětního lístku zelenou skvrnu.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Bledule jsou v Česku chráněné a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. A jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Vysaďte si vlastní

Naštěstí se milovníci bledulí svých oblíbených květin vzdát nemusí. Jejich cibulky lze totiž běžně koupit v zahradnictví a zahradnických centrech. Snadno se množí dělením trsů s cibulkami, takže časem vám klidně mohou pokrývat celou zahradu.

Bledulím se daří ve vlhké a výživné půdě. Raději než přímé slunce mají polostín, třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Bledule sázejte výhradně na podzim, květů se dočkáte příští jaro. Na cibuli vyrýpněte jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule. Tu vysaďte špičkou vzhůru a hlavně do skupiny. Ty nejenže vypadají přirozeně, ale dále se samy budou rozrůstat. Pokud se jim nebude dařit, protože je půda příliš suchá a těžká, je lepší cibulky po uvadnutí vyjmout, nechat zaschnout a na podzim je vysadit znovu na vhodnějším místě.

Koupit můžete i vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant. Její cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu.

Pozor na jed

V cibulkách bledulí, stejně jako v konvalinkách, kterým se vzdáleně podobají, jsou alkaloidy, které mohou způsobit otravu. Ta se projevuje zvracením, průjmem či nadměrným sliněním, proto je při práci s cibulkami nutné zachovávat základní bezpečnost. Alkaloidy se používají ve farmaceutickém průmyslu k léčbě degenerativních poruch centrálního nervového systému, obrny či zánětu nervů.

TIP NA VIDEO: Jak na jaře pečovat o zahradu?

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory