vytisknout velikost písma Bledule jarní, drobná kráska, která znamená jaro. Jak ji pěstovat?

Sotva sleze sníh, každoročně v podmáčených luzích a hájích rozkvetou tisíce drobných, bílých kvítků. Bledule jsou jedny z prvních rostlin, které na jaře rozkvétají.

Pohled na les, ve kterém není ani kam šlápnout, protože všude, kam jen oko dohlédne, kvetou bledule, bere dech. Bleduli jarní poznáte snadno. Na bezlistém stvolu je jeden (výjimečně dva) zvonkovitý bílý květ, který má na konci každého okvětního lístku žlutozelenou skvrnku. Úzké, sytě zelené listy vyrůstají společně se stvolem z cibulky, do které se po odkvětu ukládají všechny živiny.

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 stupňů Celsia. Některé mírnější zimy to může být již v únoru, či dokonce v lednu. Nejčastěji kvetou od půlky března do poloviny dubna. Jejich květy slabě voní.

Bledule letní kvete později

Její sestrou je bledule letní, která je v Česku vzácnější, přirozeně se vyskytuje pouze na jižní Moravě. Narozdíl od bledule jarní kvete v květnu a na jednom stvolu vyrůstá tři až sedm květů, které mají na konci každého okvětního lístku zelenou skvrnu.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Bledule jsou v Česku chráněné a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. A jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Vysaďte si vlastní

Naštěstí se milovníci bledulí svých oblíbených květin vzdát nemusí. Jejich cibulky lze totiž běžně koupit v zahradnictví a zahradnických centrech. Snadno se množí dělením trsů s cibulkami, takže časem vám klidně mohou pokrývat celou zahradu.

Bledulím se daří ve vlhké a výživné půdě. Raději než přímé slunce mají polostín, třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Bledule sázejte výhradně na podzim, květů se dočkáte příští jaro. Na cibuli vyrýpněte jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule. Tu vysaďte špičkou vzhůru a hlavně do skupiny. Ty nejenže vypadají přirozeně, ale dále se samy budou rozrůstat. Pokud se jim nebude dařit, protože je půda příliš suchá a těžká, je lepší cibulky po uvadnutí vyjmout, nechat zaschnout a na podzim je vysadit znovu na vhodnějším místě.

Koupit můžete i vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant. Její cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu.

Pozor na jed

V cibulkách bledulí, stejně jako v konvalinkách, kterým se vzdáleně podobají, jsou alkaloidy, které mohou způsobit otravu. Ta se projevuje zvracením, průjmem či nadměrným sliněním, proto je při práci s cibulkami nutné zachovávat základní bezpečnost. Alkaloidy se používají ve farmaceutickém průmyslu k léčbě degenerativních poruch centrálního nervového systému, obrny či zánětu nervů.

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Máte rádi jarní bylinky a zkoušíte jimi obohatit své pokrmy? Pak si nenechte ujít česnek podivný, jehož listy i pacibulky vám určitě zachutnají. Chuťově i vůní se podobají česneku medvědímu a mají stejné léčivé účinky.

10.  4.  2021 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |