vytisknout velikost písma Bledule jarní, drobná kráska, která znamená jaro. Jak ji pěstovat?

Sotva sleze sníh, každoročně v podmáčených luzích a hájích rozkvetou tisíce drobných, bílých kvítků. Bledule jsou jedny z prvních rostlin, které na jaře rozkvétají.

Pohled na les, ve kterém není ani kam šlápnout, protože všude, kam jen oko dohlédne, kvetou bledule, bere dech. Bleduli jarní poznáte snadno. Na bezlistém stvolu je jeden (výjimečně dva) zvonkovitý bílý květ, který má na konci každého okvětního lístku žlutozelenou skvrnku. Úzké, sytě zelené listy vyrůstají společně se stvolem z cibulky, do které se po odkvětu ukládají všechny živiny.

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 stupňů Celsia. Některé mírnější zimy to může být již v únoru, či dokonce v lednu. Nejčastěji kvetou od půlky března do poloviny dubna. Jejich květy slabě voní.

Bledule letní kvete později

Její sestrou je bledule letní, která je v Česku vzácnější, přirozeně se vyskytuje pouze na jižní Moravě. Narozdíl od bledule jarní kvete v květnu a na jednom stvolu vyrůstá tři až sedm květů, které mají na konci každého okvětního lístku zelenou skvrnu.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Bledule jsou v Česku chráněné a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. A jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Vysaďte si vlastní

Naštěstí se milovníci bledulí svých oblíbených květin vzdát nemusí. Jejich cibulky lze totiž běžně koupit v zahradnictví a zahradnických centrech. Snadno se množí dělením trsů s cibulkami, takže časem vám klidně mohou pokrývat celou zahradu.

Bledulím se daří ve vlhké a výživné půdě. Raději než přímé slunce mají polostín, třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Bledule sázejte výhradně na podzim, květů se dočkáte příští jaro. Na cibuli vyrýpněte jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule. Tu vysaďte špičkou vzhůru a hlavně do skupiny. Ty nejenže vypadají přirozeně, ale dále se samy budou rozrůstat. Pokud se jim nebude dařit, protože je půda příliš suchá a těžká, je lepší cibulky po uvadnutí vyjmout, nechat zaschnout a na podzim je vysadit znovu na vhodnějším místě.

Koupit můžete i vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant. Její cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu.

Pozor na jed

V cibulkách bledulí, stejně jako v konvalinkách, kterým se vzdáleně podobají, jsou alkaloidy, které mohou způsobit otravu. Ta se projevuje zvracením, průjmem či nadměrným sliněním, proto je při práci s cibulkami nutné zachovávat základní bezpečnost. Alkaloidy se používají ve farmaceutickém průmyslu k léčbě degenerativních poruch centrálního nervového systému, obrny či zánětu nervů.

TIP NA VIDEO: Jak na jaře pečovat o zahradu?

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny