vytisknout velikost písma Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

Klerodendron (neboli česky blahokeř) je rod rostlin, jejichž domovem jsou tropy či subtropy. Rod čítá na 400 různých druhů, na zahradě či v bytě se jich však pěstuje jen několik málo.

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Mezi nejčastější zástupce rostlin pěstovaných doma patří blahokeř Thomsonové, který dříve býval v českých domácnostech běžný. V současnosti se na něj mezi pěstiteli trošku zapomnělo, což je škoda, protože jeho květy vytvoří nádhernou dekoraci a při správných podmínkách vydrží krásné několik měsíců. O podobě květů svědčí i lidové názvy, které rostlina nese – například panenská láska či krvácející srdce.

Květy i kalichy upoutají na první pohled

Květy se začínají objevovat na jaře a kvetou až do poloviny léta. Někdy se ale objeví právě až v létě a poté rostlina vydrží doma kvést třeba až do Vánoc. Samotný květ vydrží na rostlině zhruba týden, po jeho opadu ale na klerodendronu zůstává výrazný bílý kalich, který sám o sobě působí jako dekorace.

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

Bez správných podmínek to nepůjde

Blahokeře pochází z tropů a subtropů, takže milují světlo. Většinou se však ve formě lián či keřů schovávají pod velkými stromy, tedy na ně nedopadají přímé sluneční paprsky. A právě takové podmínky jsou zásadní, protože slunce dokáže jejich listy spálit, ale pokud nebudou mít dostatek světla, nepokvetou.

Další zásadní věc je zálivka. V tropech je vlhko, které musíte rostlině zajistit i v domácích podmínkách. Blahokeři prospěje, budete-li ho pravidelně rosit. Také zeminu by měl mít neustále vlhkou, kořenový bal by neměl nikdy vyschnout. Jeden pěstitelský tip radí posadit rostlinu na oblázky, ve kterých je voda – odpar pak zajistí dostatečnou vlhkost.

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Zálivku je třeba omezit až po odkvětu květů, aby rostlina mohla v klidu přečkat zimu. S tím se pojí i změna teploty, zatímco přes léto rostlině vyhovuje vyšší teplota vzduchu, během zimy potřebuje spíš chlad – ideálně kolem 15 stupňů Celsia. Pokud bude v bytě tepleji, rostlina se bude vytahovat a vysilovat.

Rozmnožování řízky zvládne každý

Blahokeř můžete rozmnožovat semeny, ale je to poměrně náročné. Mnohem snazší je rozmnožování řízky. Ty se po vykořenění sází do běžné zeminy s trochou písku a rašeliny. Nejvhodnějším období pro rozmnožování je jaro, ale lze je provádět během celého roku.

Rostlinu můžete pravidelně hnojit, maximálně však co 14 dní. Během zimy nepřihnojujte. Koncem zimy je dobré mladý blahokeř přesadit do většího květináče, starším rostlinám stačí přesadit do většího jednou za čtyři roky.

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Blahokeř Thomsonové roste rychle, takže v domácích podmínkách je dobré dopřát mu řez. Na jaře jej klidně seřízněte o celou třetinu, menší „sestřih“ neuškodí ani po odkvětu.

Při správné péči rostlina vytvoří zhruba dvoumetrové liány. Pokud rostlině dopřejete přes léto pobyt na zahradě, volte opět světelné stanoviště bez přímého slunce. Klerodendronu pobyt venku prospěje, zesílí a pokvete ještě bohatěji.

Blahokeř trojmý zaujme v podzimní zahradě

Nádhernými květy upoutá i blahokeř trojmý nebo také pozdní, který je pěstován jako nízký, opadavý keř či strom. Květy se objevují v pozdním létě a brzkém podzimu, jsou bílé a mají příjemnou vůni.

Po jejich opadání zůstává vytrvalý kalich, který se po opylení nafoukne, zvětší se a obarví červeně až purpurově. Kalich se uzavře, aby ochránil zrající plod, a když se později otevře, ukáže zářivě modrou až černou bobulku. Blahokeř trojmý tak poutá pozornost v době, kdy se ostatní rostliny už chystají na zimu.

Stanoviště potřebuje stejné jako jeho drobnější příbuzný, tento keř však může přikrytý chvojím v zahradě i přezimovat. Kromě okrasné hodnoty má i kulinářské a léčitelské využití. V Asii se přidává do pokrmů a výluh z listů působí jako analgetikum a snižuje tlak.

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty