vytisknout velikost písma Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

Klerodendron (neboli česky blahokeř) je rod rostlin, jejichž domovem jsou tropy či subtropy. Rod čítá na 400 různých druhů, na zahradě či v bytě se jich však pěstuje jen několik málo.

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Mezi nejčastější zástupce rostlin pěstovaných doma patří blahokeř Thomsonové, který dříve býval v českých domácnostech běžný. V současnosti se na něj mezi pěstiteli trošku zapomnělo, což je škoda, protože jeho květy vytvoří nádhernou dekoraci a při správných podmínkách vydrží krásné několik měsíců. O podobě květů svědčí i lidové názvy, které rostlina nese – například panenská láska či krvácející srdce.

Květy i kalichy upoutají na první pohled

Květy se začínají objevovat na jaře a kvetou až do poloviny léta. Někdy se ale objeví právě až v létě a poté rostlina vydrží doma kvést třeba až do Vánoc. Samotný květ vydrží na rostlině zhruba týden, po jeho opadu ale na klerodendronu zůstává výrazný bílý kalich, který sám o sobě působí jako dekorace.

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

Bez správných podmínek to nepůjde

Blahokeře pochází z tropů a subtropů, takže milují světlo. Většinou se však ve formě lián či keřů schovávají pod velkými stromy, tedy na ně nedopadají přímé sluneční paprsky. A právě takové podmínky jsou zásadní, protože slunce dokáže jejich listy spálit, ale pokud nebudou mít dostatek světla, nepokvetou.

Další zásadní věc je zálivka. V tropech je vlhko, které musíte rostlině zajistit i v domácích podmínkách. Blahokeři prospěje, budete-li ho pravidelně rosit. Také zeminu by měl mít neustále vlhkou, kořenový bal by neměl nikdy vyschnout. Jeden pěstitelský tip radí posadit rostlinu na oblázky, ve kterých je voda – odpar pak zajistí dostatečnou vlhkost.

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Zálivku je třeba omezit až po odkvětu květů, aby rostlina mohla v klidu přečkat zimu. S tím se pojí i změna teploty, zatímco přes léto rostlině vyhovuje vyšší teplota vzduchu, během zimy potřebuje spíš chlad – ideálně kolem 15 stupňů Celsia. Pokud bude v bytě tepleji, rostlina se bude vytahovat a vysilovat.

Rozmnožování řízky zvládne každý

Blahokeř můžete rozmnožovat semeny, ale je to poměrně náročné. Mnohem snazší je rozmnožování řízky. Ty se po vykořenění sází do běžné zeminy s trochou písku a rašeliny. Nejvhodnějším období pro rozmnožování je jaro, ale lze je provádět během celého roku.

Rostlinu můžete pravidelně hnojit, maximálně však co 14 dní. Během zimy nepřihnojujte. Koncem zimy je dobré mladý blahokeř přesadit do většího květináče, starším rostlinám stačí přesadit do většího jednou za čtyři roky.

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Blahokeř Thomsonové roste rychle, takže v domácích podmínkách je dobré dopřát mu řez. Na jaře jej klidně seřízněte o celou třetinu, menší „sestřih“ neuškodí ani po odkvětu.

Při správné péči rostlina vytvoří zhruba dvoumetrové liány. Pokud rostlině dopřejete přes léto pobyt na zahradě, volte opět světelné stanoviště bez přímého slunce. Klerodendronu pobyt venku prospěje, zesílí a pokvete ještě bohatěji.

Blahokeř trojmý zaujme v podzimní zahradě

Nádhernými květy upoutá i blahokeř trojmý nebo také pozdní, který je pěstován jako nízký, opadavý keř či strom. Květy se objevují v pozdním létě a brzkém podzimu, jsou bílé a mají příjemnou vůni.

Po jejich opadání zůstává vytrvalý kalich, který se po opylení nafoukne, zvětší se a obarví červeně až purpurově. Kalich se uzavře, aby ochránil zrající plod, a když se později otevře, ukáže zářivě modrou až černou bobulku. Blahokeř trojmý tak poutá pozornost v době, kdy se ostatní rostliny už chystají na zimu.

Stanoviště potřebuje stejné jako jeho drobnější příbuzný, tento keř však může přikrytý chvojím v zahradě i přezimovat. Kromě okrasné hodnoty má i kulinářské a léčitelské využití. V Asii se přidává do pokrmů a výluh z listů působí jako analgetikum a snižuje tlak.

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do byt…

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

6.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Blahokeř
Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte n…

Tenhle drobný hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život a i napáchat řadu škod. Nezáleží příliš na tom, zda jde o mravence černé, zrzavé, lesní, nebo třeba mrňavé faraony. Jak se k vám jednou nastěhují, je těžké se jich zbavit. Zvlášť pokud si nechcete domácnost či zahradu zamořit chemií. Existuje však celá řada osvědčených babských triků, které vám boj s nepříjemným hmyzem pomohou vyhrát. Prozradíme vám je!

9.  6.  2021 |
Lenka Chvostová
MravenciBabské radyDomácí škůdciJak na to
Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí na zahradu i na balkon

Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí…

Ať už jste majitelem zahrady, balkonu či terasy, při volbě rostlin k pěstování vyjděte z podmínek, jež máte. Jednou z nich je orientace: Pokud víte, že na rostliny bude svítit slunce téměř celý den, vybírejte druhy, které je milují a bez problémů si s takovým umístěním poradí.

5.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada
Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody. Praktické rady na pěstování rajčat najdete také na videu v úvodu článku. 

26.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Pěstování
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Lucie Kořistová
Máta peprná