vytisknout velikost písma Bezpečné Vánoce s babičkou i dědečkem: Vydezinfikujte si domov díky UV lampě

Chcete se na svátky sejít s rodinou, ale bojíte se nákazy covidem-19? Nebo chcete pozvat starší příbuzné a toužíte jim zajistit bezpečí, aby po Vánocích náhodou neskončili v nemocnici? Dezinfikujte svou domácnost pomocí UV lampy, která zahubí všechny bakterie, viry, ale třeba i potravinové moly.

Podobně jako loni i letos apelují představitelé státu i experti na zdravotnictví na omezení setkávání kvůli pandemii nemoci covid-19. Jenomže už nikdo se nechce omezovat, chybí nám blízcí i přátelé. Aby byl sváteční večer bezpečný, měl by si každý před návštěvou udělat antigenní test. Také však můžete prostor dezinfikovat germicidní lampou, která pracuje na bází UV-C záření.

UV-C záření poškozuje buněčnou strukturu

Dezinfekce pomocí UV záření není žádnou novinkou, používá se například u balení a zpracování potravin, v lékařských ordinacích či při sterilizaci nástrojů. Pro takovou dezinfekci se používají germicidní lampy, které vyzařují ultrafialové záření typu C. UV-C záření je běžnou součástí ultrafialového spektra, které je lidským okem neviditelné. Na zemský povrch přirozenou cestou nepronikne, protože ho zcela pohltí zemská atmosféra, ovšem moderní přístroje jej dokáží vyrobit.

Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

UV-C záření má krátkou vlnovou délku, zahrnuje hodnoty kratší než 280 nm. A konkrétně vlnová délka 254 nm ničí nukleovou kyselinu DNA nebo RNA bakterií, virů a dalších mikrobů. Dokáže vytvářet takové chemické vazby, které znemožňují mikrobům další množení, takže je zlikviduje.

„Ničí ale doslova a do písmene všechno živé, takže v místnosti, kde působí UV-C záření, nesmí být živé organismy – lidé, domácí mazlíčci, ale ani květiny,“ varuje Kamila Sušánková z firmy Preventiko, která se zabývá prevencí ochrany zdraví.

Jak panence rozčesat vlasy a další tipy, jak jednoduše vyčistit dětské hračky

Jak panence rozčesat vlasy a další tipy, jak jednoduše vyčistit dětské hračky

Lampy pomáhají s nezvanými návštěvníky

Výhody dezinfekce pomocí UV-C záření je možné vyúžít i doma. S pandemií nemoci covid-19 se totiž rozšířily germicidní lampy pro použití v soukromých interiérech – domácnostech, kancelářích i provozovnách.

Záření ničí všechno živé, co osvítí: zničí 99,9% všech virů, bakterií a plísní nejen na površích předmětů, ale také ve vzduchu, takže jsou účinnější než úklid. Lampy tedy mohou být účinné nejen při dezinfekci prostor od virů, ale pomohou v domácnosti s každým nevítaným vetřelcem. Bojujete-li stále dokola s moly, nasaďte UV-C záření. Osvítí i zakuklené larvy a ty už se nevylíhnou. Lampy pomohou i v případě, že domácnost obývá alergik s alergií na plísně, domácí zvířátka či roztoče. Také domácnosti, které trápí plísně, by měly UV-C záření vyzkoušet.

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je bakterií i zápachu

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je bakterií i zápachu

Pokud dokáže lampa kromě UVC záření generovat i ozon (ne všechny lampy na trhu to umí), hodí se i k likvidaci zápachů v místnosti. „Lze využít do znečištěných prostor, zatuchlých sklepů, v případě, že lidi trápí zápach z domácích mazlíčků. V takovém případě je ale po použití místnost dobré pořádně vyvětrat,“ radí Kamila Sušánková.

Jak uklidit domov alergika. Jen vysát a vytřít nestačí

Jak uklidit domov alergika. Jen vysát a vytřít nestačí

Ovládání je jednoduché

Lampy připomínající čističku vzduchu stačí zapojit do zásuvky a nechat je odvést svoji práci. Lampy lze ovládat dvěma způsoby. Po nastavení času trvání dezinfekce lampa začne s mírným zpožděním díky funkci zpožděného sepnutí pracovat – světelná trubice se rozsvítí modře. Po ukončení nastaveného cyklu se sama vypne. Nebo má lampa dálkový ovladač, který umožňuje nastavit cyklus a spustit program z jiné místnosti. Během dezinfekce není totiž bezpečné vstupovat do místnosti.

Délka cyklu závisí na velikosti místnosti. Na místnost o podlahové ploše do 30 metrů čtverečních, stačí pouhých 15 minut. Šedesáti metrová místnost potřebuje zhruba hodinu.

Jak často lampu používat? „V případě roztočů nebo plísní stačí cyklus dvakrát zopakovat s odstupem 14 dní. Pokud máte v domácnosti nemocnou osobu, je lepší použít přístroj častěji, protože sníží virovou nálož v ovzduší a tím pádem se výrazně zmenší riziko, že onemocní někdo další. A i uzdravování nemocného probíhá rychleji, protože množství virů je v jeho okolí prostě menší,“ vysvětluje Sušánková.

Jak vyčistit kuchyň od zaschlého oleje. Levně a bez chemie

Jak vyčistit kuchyň od zaschlého oleje. Levně a bez chemie

Budoucnost je v jiné vlnové délce

Vědci z Japonska zjistili, že pokud bude mít ultrafialové záření vlnovou délku 222 nm, je pro člověka bezpečnější, ale virus SARS-CoV-2 dokáže zahubit. Účinný je i proti dalším koronavirům i sezonním virům chřipky. Záření viry zahubí už po 30 vteřinách záření. 

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce