vytisknout velikost písma Běžec: kachna proti slimákům, na vajíčka i spásání trávy. Jak ji chovat?

Ladná stvoření různých barev připomínající svým rovným postojem tučnáky, vynikající lovci slimáků, mazlíci, kteří oživí zahradu. To jsou indičtí běžci, kachny, jež se obejdou bez velké vodní plochy. Jak vypadá jejich chov?

Indický běžec se řadí k nosným plemenům, kachny v dobrých podmínkách nesou od jara do podzimu kolem 150 vajec, není to však jediný důvod k jeho chovu: především je vynikajícím lovcem slimáků, kterých dokáže vaši zahradu zcela zbavit. Také je to mazlík, u něhož se v porovnání s jinou drůbeží nemusíte naprosto obávat, že by jakkoli ublížil vašim dětem. Umí rovněž pomoci s údržbou trávníku (ve svém výběhu nás zcela zbavili do té doby neodstranitelné bršlice neboli husí nohy) a případně může být i zdrojem dietního masa.

Kachny jako pomocníci na zahradě, díl I.

Kachny jako pomocníci na zahradě, díl I.

Kačeři váží kolem 2 kilogramů, kachny jsou menší. V čistokrevné formě rozlišujeme několik barevných rázů (bílý, černý, hnědý, modrý, modrožlutě divoký, pstruhový, srnčí, divoce zbarvený, stříbrný divoce zbarvený a hráškově žlutý), kdy podle barvy peří je zbarvený i zobák a běháky. Nejrozšířenější je u nás zbarvení divoké a pstruhové, ještě častěji se lze setkat s běžci zbarvenými individuálně v důsledku zkřížení rodičů odlišných barevných rázů. Dožívají se 12 až 15 let.

Jak chovat indické běžce

Pokud se rozhodnete běžce chovat, počítejte s tím, že potřebují výběh – ideálně celou zahradu (pozemek oploťte). Zapomeňte na uzavřený malý dvorek plný bláta! Každé ráno kačky radostně vyběhnou prozkoumávat celou zahradu. Jemně načechrají mulč, tu a tam zapíchnou zobák do půdy, takže v ní potom najdete soustavu dírek. Loví nejen slimáky, ale i červy, mouchy, brouky (umí si vyskočit do vzduchu i pro chrousta), různé larvy či žížaly.

Okrasné rostliny nepoškodí, protože jsou lehcí. Zelenině vesměs neubližují, jen křehké druhy mohou v rámci kontroly přítomnosti slimáků pošlapat, pokud jich chováte více. Zmíněná křehká zeleninka některé vůbec neláká, jiným ale občas přijde k chuti. U nás běžcům zachutnal mangold a mladý hrášek: nejdříve si jich několik dnů nevšímali, a najednou z nich zbylo jen ozobané torzo. Řešení je ale snadné. Stačí zeleninu, která by je mohla lákat, ohradit (stačí asi třiceticentimetrovými větvičkami z prořezu nebo čímkoli, co máte po ruce). Pokud máte prostor, do nějž nechcete, aby kačky chodily, umístěte tam nízký plůtek (stačí 40 centimetrů vysoký). Budou ho respektovat.

Kachny jako pomocníci na zahradě, díl II.

Kachny jako pomocníci na zahradě, díl II.

Krmení musí být kvalitní

Co se stravy týče, musí být kvalitní a stále k dispozici. Nejjednodušším řešením je kompletní krmná směs ve formě granulí, dále obilí, nejlépe pšenice. K dispozici ať mají vápenný grid a kachny při snůšce i drcené skořápky. Ke krmítku dejte nádobu s říčním pískem k rozmělnění toho, co sežerou. Jídelníček jim můžete zpestřit namočeným pečivem, uvařenou rýží nebo těstovinami. Neochucenými, zapomeňte na zbytky od oběda, nad nimi kačky ohrnou zobák. Běžci potřebují ke svému životu vodu, ale na rozdíl od jiných plemen kachen jim stačí malá vodní plocha – stará vana či dětský plastový bazének, z nichž se však snadno dostanou na břeh. Koupání je jejich hygienickou potřebou při péči o peří, rádi se ve vodě páří a vůbec si ji umí užít na sto procent. Pozorovat je při vodních hrátkách je zážitek, který se neomrzí. Dostatek vody potřebují také u jídla, kdy zapíjejí každé sousto – zvláště pak ulepené slimáky.

Kachník jako ochrana před počasím i predátory

Indičtí běžci patří mezi zvířata, která potřebují parťáky, jsou hejnová. Kupujte tedy minimálně dva kusy. K přenocování jim zajistěte kachník (většinou dřevěný): prostor vystlaný pilinami či hoblinami, slámou nebo senem, kde je sucho a drůbež je chráněna před větrem, větším mrazem a predátory. K přenocování počítejte s metrem čtverečním na dva běžce, k případnému odchovu je zapotřebí prostor větší. Pravidelně kachník čistěte. Běžci přes den nevadí ani ten největší liják či bouřka, ale nocovat musí v suchu, a hlavně v zimě potřebuje výběh, kde nebude bláto, které by jim mohlo přimrznout k běhákům. Důsledkem pak je kulhání, v závažnějším případě i zchromnutí. Někdo nechává běžce nocovat příznivější část roku jen tak v zahradě, případně v kachníku, který ale nezavírá. Nedoporučuji! Věřte tomu, že kuna, liška či jiný dravec jednou přijde. V tomto případě je to naprosto stejné jako u slepic.

Kachny jako pomocníci na zahradě, díl III.

Kachny jako pomocníci na zahradě, díl III.

Líhnutí běžců se většinou odehrává v umělé líhni

V odborné literatuře se většinou setkávám s tvrzením, že indičtí běžci nemají zachovaný pud sezení na vejcích a že se nejedná o dobré rodiče. Právě z tohoto důvodu je většina běžců líhnuta v umělých líhních. Existují ovšem výjimky. Také naše kachny si kachňátka vyseděly samy a ukázaly se jako velmi pečlivé maminky, které se o své děti starají s plným nasazením. Zajímavé bylo, že v době, kdy kachna seděla na vejcích, což trvá 28 dní, a starala se poté o malá kachňátka, se kačer držel poblíž, jako by je hlídal. Do zahrady tedy nechodil, a tak se v ní postupně při deštivém počasí začali velmi hojně objevovat slimáci lezoucí k nám ze sousedních pozemků, o nichž jindy právě díky činnosti běžců už vůbec nevíme.

Máte rádi čerstvá vejce? Začněte chovat slepice. Rady pro začátečníky

Máte rádi čerstvá vejce? Začněte chovat slepice. Rady pro začátečníky

Původ druhu

Indický běžec (Anas platyrhynchos domesticus) pochází z jihovýchodní a východní Asie, je to staré plemeno, na jehož začátku stálo přirozené křížení bez zásahu člověka. Evropa se o existenci kachen s postojem podobajícím se postoji tučňáků dozvěděla poprvé pravděpodobně v 16. století, kdy je na lodi směřující z Jávy do Holandska měli námořníci jako zdroj vajec a masa. Dnešní vzhled, pro nějž je typické vzpřímené držení lahvovitého trupu, běháky posunuté do zadní části těla tak, aby zvířata mohla snadno a překvapivě rychle běhat, a dlouhá, úzká hlava s dlouhým, plochým čelem, jsou výsledkem křížení probíhajícího v Anglii a Německu v průběhu 19. a 20. století.

Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny