vytisknout velikost písma DIY: Jak vyrobit betonový květináč

Betonové květináče jsou moderní a krásné, přitom praktické, a pokud je vyrobíte sami, levné. Máme pro vás návod na výrobu: Květináče z betonu mohou být velké i malé, vysoké i nízké, obyčejného tvaru i zcela originální. Můžete jim nechat surový vzhled nebo je natřít barvou. Zkuste to! Malé, velké, vysoké, nízké, originální i úplně obyčejné. Do interiéru i ven. Betonové květináče zkrátka využijete všude. Skvěle budou vypadat na terase, balkónu, před domem, ale i v obýváku. A co je nejdůležitější, vyrobit je zvládne každý a hlavně levně.

Betonové květináče navíc mají řadu praktických vlastností. Jsou stabilní, odolné, rychle hotové a dozdobit si je můžete podle svého vkusu. Pokud jste tedy dosud váhali, seberte odvahu, sežeňte si materiál a pusťte se do toho.

Jak si vyrobit klimatizaci za pár stovek. Zabere vám to jen čtvrt hodiny

Jak si vyrobit klimatizaci za pár stovek. Zabere vám to jen čtvrt hodiny

Návod na výrobu betonového květináče

Hladké květináče z betonu jsou fenoménem současnosti. Beton už dávno není jen materiálem, který používají stavaři a ve finále není vidět. Přiznaný ho najdete na stěnách, dveřích, nábytku i umyvadlech. Do interiéru vnese nádech moderní industriálnosti. Vyrobit se z něj dá miniaturní květináč na kaktus či sukulent, velký květináč na fíkus do rohu, ale třeba i rozměrný truhlík na terasu, balkon či zahradu, ale i misky na vodu pod ně.

Budete potřebovat:

  • Větší a menší formy z plastu všech možných tvarů – kyblíky, misky, květináče, obaly, kelímky a krabičky od potravin (na výrobu květináče potřebujete vždy 2 formy – větší vnější a menší vnitřní)
  • beton (nejlépe potěrový – budete mít záruku, že výsledný produkt bude nádherně hladký)
  • vodu
  • kýbl na přípravu betonu
  • vrtačku s míchadlem nebo starý ponorný mixér
  • stolní olej
  • drobné těžší předměty na zatížení vnitřních forem (kamínky apod.)

Postup:

1. Suchou směs na beton nasypte do kýble a podle návodu si smícháním s vodou ve správném poměru připravte betonový potěr. Je nutné použít vrtačku s míchadlem nebo ponorný mixér, aby byl potěr skutečně důkladně rozmíchaný, hladký, bez jakýchkoliv hrudek. Míchejte alespoň 5 minut.

2. Nádobu, do které budete květináč odlévat, zlehka potřete olejem zevnitř, nádobu, kterou použijete na vytvoření vnitřního prostoru, potřete olejem zvenku.

3. Do větší formy nalijte asi do ¾ rozmíchaný betonový potěr a do středu vložte menší formu. Tu uvnitř zatižte kamínky a podobně, aby vám nestoupala na povrch.

4. Potěr je nutné nechat uzrát a udržovat vlhký po dobu alespoň 5 dnů, aby květináče nebyly křehké a nedrolily se.

5. Ve finále pak nechte svůj výrobek dobře uschnout, odstraňte vnější i vnitřní formu a květináč je hotový.

6. Květináče můžete nechat tak, jak jsou, nebo je natřít barvou.

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Návod na květináč z betonu a hadru

Hitem je v současnosti i efektní květináč z betonu a hadru nebo spíš obal na květináč. Fotky domácích výtvorů zaplavují sociální sítě, a jestli se originální květináč ze starého ručníku zalíbil i vám, není nic snazšího, než si ho vyrobit. Zabavit se při tom může celá rodina. Zvlášť děti si tohle patlání užijí. Pokud se vám líbí hrubší struktura s patrnými kamínky, sáhněte po betonu, jestli chcete mít povrch hladší, kupte raději cement. Ideální jsou už předem namíchané směsi, do kterých přidáte už jen vodu. Seženete je v prodejnách stavebnin či v hobby marketech. A pak už postupujte podle našeho návodu.

Budete potřebovat:

  • starý froté ručník, ubrus, utěrku, hadr na podlahu, jutový pytel a podobně
  • kýbl, květináče, sud – předměty, které poslouží jako stojánek, podle kterého budete květináč modelovat
  • cementovou či betonovou směs
  • vodu
  • gumové rukavice
  • pevnější igelit nebo igelitový pytel
  • starší kýbl či lavor

Postup:

1. Ručník, případně jakýkoliv jiný kus látky, zastřihněte na požadovanou velikost.

2. Připravte si „kopyto“, podle kterého budoucí obal na květináč vytvarujete. Pokud chcete, aby byl vyšší, spojte několik nádob dohromady. Použijte na to třeba širokou lepicí pásku. Dbejte na to, aby byl stojánek stabilní.

3. Ve starším kýblu či lavoru si podle návodu připravte beton nebo cement. Měl by mít konzistenci husté kaše. Pokud toužíte po strukturovanějším povrchu, můžete do směsi přimíchat třeba suchou trávu, drobné kamínky nebo mušličky.

4. Připravenou tkaninu dobře namočte, vyždímejte, ponořte ji do připravené hmoty a nechte nasáknout. Nakonec ji v ní ještě důkladně promněte, aby se beton či cement dostal skutečně všude. Pracujte v rukavicích, směs totiž nadměrně vysušuje pokožku.

5. Přes stojánek přehoďte igelit nebo natáhněte igelitový pytel, díky němuž se vám z něj hotový zaschlý obal bude snadno sundávat, a přes něj umístěte nasáklý ručník. Vytvarujte ho tak, jak chcete, aby finální výrobek vypadal. Záležet si dejte především na dně, dobře ho vyhlaďte, aby byl obal stabilní.

6. Nakonec výtvor nechte dobře zaschnout. Počítejte nejméně se dvěma dny.

7. Suchý obal na květináč opatrně sundejte ze stojánku, igelit z cípů odstraňte, uvnitř ho ale klidně můžete nechat, aby vám přebytečná zálivka v budoucnu neprosakovala. Ostré hrany případně zabruste.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování