vytisknout velikost písma Bergénie obsahuje přírodní antibiotikum, pomůže léčit angínu i rakovinu

Nenáročná rostlina potěší svými velkými listy a zdobnými květy nejen zahradníky, ale i bylinkáře. Její složení skrývá mnoho účinných látek a použití je široké, takže by určitě neměla uniknout vaší pozornosti.

Na bergénii jsou nejnápadnější velké, oválné, kožovité listy sytě zelené barvy, jejichž tvar a velikost daly rostlině lidový název sloní uši. Bergénie vykvétá nejčastěji v dubnu a kvete až do června, když budete odstraňovat odkvetlá květenství, možná vykvete podruhé na podzim. Květy i listy se liší podle odrůdy, mohou být růžovo-červené, purpurové, fialové někdy bílé, zatímco listy se v podzimních měsících postupně vybarvují do tmavě červené až bronzové barvy, objevují se také výrazné odstíny hnědé. Pěstitelé vyšlechtili na 100 kultivarů, takže podob květenství i listů může být celá řádka.

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Nepotřebuje péči, roste hojně

Bergénie tučnolistá pochází ze severní Asie, roste i ve vysokých nadmořských výškách, proto jí nevadí ani kamenitá a málo výživná půda. Rostlina je mrazuvzdorná, přizpůsobivá a schopná existovat i ve velmi nepříznivých podmínkách. Bez problémů snáší suchá stanoviště a celodenně osluněná místa. Lépe se jí ale daří ve výživné a kypré půdě, to bohatě kvete, zatímco v plném stínu nevykvete vůbec. Výborně se proto uplatní v okolí rekreačních chat, kam dojíždíte jen o některých víkendech. Poslouží jako půdokryvná rostlina na místa, kde špatně roste tráva, ovšem nelze ji využít jako pochozí, nalezne své místo na skalkách, podél chodníčků i na březích jezírek a potoků, s dobrými výsledky se setkáte i při pěstování v nádobách.

Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Bergénie dobře vypadá s jarními cibulovinami, v trvalkových záhonech například s barvínkem, pivoňkami a srdcovkami. Zajímavě působí i v kombinaci s jemnými okrasnými trávami či kapradinami, jimž tvoří protiklad svou „přízemní“ mohutností. O závlahu se starat nemusíte, bergéniím sucho nevadí. Občas jim můžete přilepšit kompostem nasypaným na oddenky, ale opatrně – přehnojení má za následek nadměrný vývin listů a omezené kvetení. Množení bergénie probíhá dělením trsů nebo řízkováním oddenků.

Pěstování nenáročné bergénie

Pěstování nenáročné bergénie

Posiluje organismus, pomáhá od depresí

Pokud chcete využít bergénii k léčebným účelům, vsaďte na původní druh. Vyšlechtěné odrůdy mohou mít trochu jiné složení účinných látek, a tedy nemusí být tak léčivé. Na rostlině by vás měly nejvíce zajímat seschlé a černé listy, které zahrádkáři vyhazují do kompostu. Právě zde je totiž mnoho účinných látek, a proto lze z listů připravit čaj. Mělo by však jít o listy, které přežily dvě zimy. Kromě suchých listů lze k léčivým účinkům použít i listy zelené a oddenky, ty sbíráme na podzim.

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Bergénie má protizánětlivé účinky, protože obsahuje hydrochonin a metylarbutin, které působí jako přírodní antibiotikum, další látky z ní dělají přírodní aspirin. Díky tomu je skvělá například při léčbě angíny, respiračních problémech, vysoké teplotě, ale i k léčbě řezných ran a popálenin. Harmonizuje krevní tlak, posiluje cévy, snižuje hladinu glukózy, a je tedy silnou zbraní proti cukrovce.

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Látky v rostlině podporují imunitní systém, mají protibakteriální účinky, ale i protirakovinné účinky, protože zabraňují růstu rakovinných lymfoblastických buněk. Působí diureticky a antioxidačně, neutralizují jedy a toxiny, rozpouští močové kameny, snižují bolesti kloubů a revmatismu. Bergénie má vliv i na psychiku – snižuje pocity úzkosti a podporuje spánek, je považována za přírodní afrodiziakum. Používá se jako nálev a čaj, lze z ní vyrobit odvar a tinkturu.

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v pan…

Napadlo by vás, že tyhle fotky pocházejí z bytů v panelových domech? Nás tedy vůbec. Je vidět, že šikovnou rekonstrukcí lze ze standardizovaných bytů získat moderní domov, který bude vyhovovat potřebám svých obyvatel. Prohlédněte si v galerii v úvodu článku zdařilé rekonstrukce panelových bytů.

19.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Interiér roku
Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

20.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Domácnost