vytisknout velikost písma Bergénie obsahuje přírodní antibiotikum, pomůže léčit angínu i rakovinu

Nenáročná rostlina potěší svými velkými listy a zdobnými květy nejen zahradníky, ale i bylinkáře. Její složení skrývá mnoho účinných látek a použití je široké, takže by určitě neměla uniknout vaší pozornosti.

Na bergénii jsou nejnápadnější velké, oválné, kožovité listy sytě zelené barvy, jejichž tvar a velikost daly rostlině lidový název sloní uši. Bergénie vykvétá nejčastěji v dubnu a kvete až do června, když budete odstraňovat odkvetlá květenství, možná vykvete podruhé na podzim. Květy i listy se liší podle odrůdy, mohou být růžovo-červené, purpurové, fialové někdy bílé, zatímco listy se v podzimních měsících postupně vybarvují do tmavě červené až bronzové barvy, objevují se také výrazné odstíny hnědé. Pěstitelé vyšlechtili na 100 kultivarů, takže podob květenství i listů může být celá řádka.

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Nepotřebuje péči, roste hojně

Bergénie tučnolistá pochází ze severní Asie, roste i ve vysokých nadmořských výškách, proto jí nevadí ani kamenitá a málo výživná půda. Rostlina je mrazuvzdorná, přizpůsobivá a schopná existovat i ve velmi nepříznivých podmínkách. Bez problémů snáší suchá stanoviště a celodenně osluněná místa. Lépe se jí ale daří ve výživné a kypré půdě, to bohatě kvete, zatímco v plném stínu nevykvete vůbec. Výborně se proto uplatní v okolí rekreačních chat, kam dojíždíte jen o některých víkendech. Poslouží jako půdokryvná rostlina na místa, kde špatně roste tráva, ovšem nelze ji využít jako pochozí, nalezne své místo na skalkách, podél chodníčků i na březích jezírek a potoků, s dobrými výsledky se setkáte i při pěstování v nádobách.

Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Yzop lékařský je nádherná trvalka. Jak ji pěstovat a využít pro zdraví?

Bergénie dobře vypadá s jarními cibulovinami, v trvalkových záhonech například s barvínkem, pivoňkami a srdcovkami. Zajímavě působí i v kombinaci s jemnými okrasnými trávami či kapradinami, jimž tvoří protiklad svou „přízemní“ mohutností. O závlahu se starat nemusíte, bergéniím sucho nevadí. Občas jim můžete přilepšit kompostem nasypaným na oddenky, ale opatrně – přehnojení má za následek nadměrný vývin listů a omezené kvetení. Množení bergénie probíhá dělením trsů nebo řízkováním oddenků.

Pěstování nenáročné bergénie

Pěstování nenáročné bergénie

Posiluje organismus, pomáhá od depresí

Pokud chcete využít bergénii k léčebným účelům, vsaďte na původní druh. Vyšlechtěné odrůdy mohou mít trochu jiné složení účinných látek, a tedy nemusí být tak léčivé. Na rostlině by vás měly nejvíce zajímat seschlé a černé listy, které zahrádkáři vyhazují do kompostu. Právě zde je totiž mnoho účinných látek, a proto lze z listů připravit čaj. Mělo by však jít o listy, které přežily dvě zimy. Kromě suchých listů lze k léčivým účinkům použít i listy zelené a oddenky, ty sbíráme na podzim.

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Bergénie má protizánětlivé účinky, protože obsahuje hydrochonin a metylarbutin, které působí jako přírodní antibiotikum, další látky z ní dělají přírodní aspirin. Díky tomu je skvělá například při léčbě angíny, respiračních problémech, vysoké teplotě, ale i k léčbě řezných ran a popálenin. Harmonizuje krevní tlak, posiluje cévy, snižuje hladinu glukózy, a je tedy silnou zbraní proti cukrovce.

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Látky v rostlině podporují imunitní systém, mají protibakteriální účinky, ale i protirakovinné účinky, protože zabraňují růstu rakovinných lymfoblastických buněk. Působí diureticky a antioxidačně, neutralizují jedy a toxiny, rozpouští močové kameny, snižují bolesti kloubů a revmatismu. Bergénie má vliv i na psychiku – snižuje pocity úzkosti a podporuje spánek, je považována za přírodní afrodiziakum. Používá se jako nálev a čaj, lze z ní vyrobit odvar a tinkturu.

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny