10
Fotogalerie

Barvy rostlin nás ovlivňují, přesvědčte se o tom!

Květiny nás ovlivňují svými barvami. Přemýšleli jste nad tím, jak na vás která barva působí či zda nějakou upřednostňujete? Poradíme vám, kterými odstíny můžete stimulovat svou aktivitu a s pomocí kterých budete snáz relaxovat.

To, že barvy na člověka působí, je všeobecně známo. Na naše smysly útočí i pestré květy, které dokáží povzbudit náladu dokonce lépe než tabulka čokolády. Červené, oranžové a žluté odstíny stimulují mentální a fyzickou činnost.

Potřebujete-li vzpruhu po vyčerpávajícím dni, sáhněte po kytici slunečnic, gerber nebo tulipánů. K relaxaci naopak vybízejí zelené a modré tóny. Místnost vyzdobená květinami těchto barev získá během chvilky o poznání přátelštější atmosféru.

barvy_1.jpg
Modré květy připomínají vodní hladinu a člověk se při pohledu na ně zklidní 

Prodej řezaných květin v České republice rok od roku roste. Zatímco dříve je lidé kupovali většinou jen jako dárek pro někoho jiného, v současné době často udělají radost právě sami sobě. Příjemnou společnost nám zaručí i jediný květ, velkých kytic netřeba.

Řezané květy se k nám d ováží převážně z Nizozemska, země květin. Stálicemi žebříčku těch nejoblíbenějších jsou růže, chryzantémy, lilie, gerbery, řezané orchideje Cymbidium, frézie, anturie a alstroemérie. Je tomu tak i díky pestré škále barev, jaké jednotlivé kultivary nabízejí.

Jaké barvy vyhrávají mezi zákazníky květinářství? Florista Jaromír Kokeš říká: „V oblibě jsou zejména pestré barvy jako červená, žlutá a oranžová nebo dvoubarevné variety. Žen, které si květiny nakupují jen tak pro radost, pozvolna přibývá. Chodí k nám hlavně před víkendem a někdy lamentují, že spoléhat se na muže, vidí květiny jednou za rok.“

barvy_2.jpg
Slunce přináší radost a chuť do života, slunečnice působí podobně 

Barvy v květinářství vychází ze základní teorie, kterou ve své praxi používají interiéroví designéři, módní návrháři, ale i psychiatři k léčbě pacientů. Modrá a růžová se používají pro uklidnění a potlačení agresivního chování. Žlutá je naopak známá pro svou schopnost zvýšit krevní tlak a tepovou frekvenci.

Na psychiku a smysly působí barvy i v interiérech, a proto je vhodné přizpůsobit odstíny malby a vybavení jednotlivých místnosti jejich využití. Například ložnice vymalovaná naoranžovo nemusí poskytnout ideální prostředí k odpočinku.

Květiny nabízí opravdu pestrou škálu barev a ať už jsou nakoupené pro radost, povzbuzení, jako vyznání lásky, omluva nebo poděkování, zvolené odstíny hrají důležitou roli. Není tajemstvím, že červená je barvou lásky, bílá nevinnosti a zelená relaxace, ale co ty další?

Vášnivá červená

O červené se říká, že vyvolává nadšení a zájem, urychluje lidský metabolizmus, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dech. Je těžké si jí nevšimnout – poutá pozornost a stimuluje k rychlým rozhodnutím. Je to nejteatrálnější barva spektra, vyzařuje sílu a neproniknutelnost, může vzbuzovat vášeň, ale i agresi.

Hodí se k extrovertním osobám, odvážným a aktivním lidem. A samozřejmě k zamilovaným – rudá růže (Rosa) je odvěkým symbolem lásky! Tato královna květin, symbol krásy, mládí, ženy a lásky, jasně vede žebříček nejprodávanějších květin.

barvy_3.jpg
Nebojte se rudé barvy, rozpohybuje vás 

Pokud vybíráte květiny v barvě lásky, můžete sáhnout také po gerberách (Gerbera), tulipánech (Tulipa), sasance (Anemone), karafiátu (Dianthus), anturii (Anthurium), glorióze (Gloriosa) nebo hvězdníku (Hippeastrum).

Červené květiny jsou oblíbené po celý rok a nad ostatními barvami jednoznačně vítězí o Vánocích a na Valentýna. Zajímavé jsou jejich kombinace s nečekanými odstíny – růžovou, fialovou nebo oranžovou.

Romantická růžová  

Růžová se pojí s jemností, něhou, náklonností, ženskostí, láskou a romantikou. Vzniká spojením červené a bílé, a tak v lásce nepředstavuje vášeň, ale něhu, skromnost, vytříbenost, eleganci, sentiment. Růžové květiny jsou skvělým dárkem pro něžnou romantičku nebo mladou maminku jako gratulace k miminku.

Typickou představitelkou růžové květiny je pivoňka (Paeonia). V zahradách čínských klášterů se objevovala už před dvěma tisíci let a dnes zdobí záhony i u nás. K dispozici je i jako řezaná květina. Její nadýchané plné květy jsou ideální do kytic k narozeninám nebo svátkům – stačí dvě tři, doplňková zeleň a neřehlédnutelný pugét je tu.

barvy_4.jpg
 V kyticích působí růžové květy jemně a svěže zejména v kombinaci s bílou

Mezi další oblíbené květiny dostupné v této barvě patří mimo známých růží a tulipánů také pryskyřník (Ranunculus), hyacint (Hyacinthus), růže (Rosa) a hrachor (Lathyrus). Exkluzivním dárkem růžové barvy může být orchidej Cymbidium.

Její fascinující květy, nesoucí značku luxusu, podněcují fantazii a vytvářejí kouzelnou atmosféru. Cymbidium je květinou vhodnou pro nejrůznější slavnostní události. Vypadá báječně ve velkých, impozantních vazbách stejně jako v miniaturních aranžmá.

Energická oranžová

Oranžová vzniká mixem červené a žluté a lidé, kteří ji mají rádi, bývají přemýšliví a upřímní. Je to velmi dynamická barva, podněcuje radost a kreativitu. Mluví se i o jejích léčivých účincích – asi proto, že pro buddhisty je barvou osvícení.

Celkové vyznění oranžové závisí na poměru červené a žluté – pokud je vyrovnaný, vyjadřuje optimizmus a harmonii. Převažuje-li červená, navozuje pocit léta a slunce a je-li výraznější žlutá, získává barva negativní ráz. Oranžové květiny jsou všeobecně velmi rozšířené a oblíbené.

barvy_5.jpg
Květy zbarvené oranžově asociují v létě energii a slunce, na podzim padající listí

Jakýkoliv myslitelný odstín oranžové nalezne te u gerbery. Víte, že od roku 1999 je oranžová gerbera symbolem nekuřáků? Dalšími oranžovými květinami, kterými můžete potěšit svou mysl, jsou například chryzantéma (Chrysanthemum), strelície (Strelitzia), hledík (Antirrhinum), alstroemérie (Alstroemeria) nebo mečík (Gladiolus).

Prosluněná žlutá

Žlutá je v první řadě barvou slunce. Povzbuzuje tvořivost, duševní energii, usnadňuje rozhodování a zlepšuje soustředění. Mohou se jí přisuzovat i protichůdné symboly jako zrada, zlo a závist, ale ve světě květin je především symbolem jara a slunce.

Vyniká v kombinacích se zelenou, oranžovou i červenou. Květinou v této barvě můžete potěšit sami sebe i své blízké, kdykoliv potřebujete pozvednout náladu. S příměsí zlaté vyzařuje luxus, kvalitu a bohatství. Symbolem vitality, slunce a chuti do života je slunečnice (Helianthus).  

barvy_6.jpg
Kytice v odstínech žluté se hodí jak pro ženy, tak i pro muže  

Její semena do Evropy přivezl Kolumbus a nejprve se pěstovala pouze pro okrasu. Postupně se stala oblíbenou řezanou květinou a v moderní floristice hraje důležitou roli – barva a tvar jejího květu ji k tomu přímo předurčují. Efektně působí v kombinaci s různými elegantními travinami, ale vynikne i samostatně.

Žlutá nemá velké množství odstínů, ale dá se dobře kombinovat téměř s každou barvou. Oblíbené jsou především kytice s tulipány (Tulipa), frézie (Freesia), růže (Rosa), gerbery (Gerbera) i chryzantémy (Chrysanthemum). Narcisy (Narcissus) jsou symbolem jara a žluté růže (Rosa) vyjadřují přátelství.

Uklidňující modrá

Modrá je nejstudenější barv ou spektra. Je to barva nebe a oceánu, vyjadřuje harmonii, zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolizmus. Tmavě modrá symbolizuje pravdu a rozum, průzračně modrá je barvou inspirace a duchovna.

Pojí se s pojmy jako neutralita a důvěra, a často se proto používá v bankovnictví, pojišťovnictví, politice nebo letectví. Květiny modré barvy jsou vhodné pro ženy i muže jako poděkování, vyjádření důvěry nebo sympatií.  

barvy_7.jpg
Modrá barva působí chladivě, hodí se proto hlavně pro letní období   

Modré kytice se vzhledem ke svému chladivému a uklidňujícímu dojmu skvěle hodí k létu. Vyjímají se v nich například nadýchané hortenzie (Hydrangea), stračky (Delphinium), kalokvět (Agapanthus) a rozrazil (Veronica).

K oblíbeným modrým květinám patří i tradiční kosatce (Iris), zejména odrůda 'Blue Magic'. Vyjadřuje porozumění a velmi dobře vyniká ve smíšených aranžmá. Na jaře jsou velice oblíbené hrnkové i řezané hyacinty (Hyacinthus) a modřence (Muscari).

Excentrická fialová

Vnímání fialové se mění v závislosti na poměru červené a modré. Může představovat líbeznost a poezii, tvořivost, excentričnost a esoterii. Uklidňuje mysl a používá se při meditacích. Má ji ráda většina dětí. Dospělí ji buď milují, nebo nenávidí.

Fialovou barvu nenajde te u velkého množství řezaných květin, ale pochlubit se jí může například eustoma (Eustoma russellianum 'Kyoto Purple'). Její něžný vzhled a zvonkový tvar si jistě získá každou romantickou duši. Tato květina je ideálním zpestřením pro letní dny.

barvy_8.jpg
 Fialová barva je v posledních pár letech na vrcholu

V odstínech fialové se dále prodává například šeřík (Syringa), zvonečkovec (Trachelium) a česnek (Allium). Česnek se v českých květinářstvích neobjevuje dlouho, ale svým objemným kulatým květenstvím si příznivce získal stejně rychle jako exotická orchidej Vanda. Ta se hodí pro společenské osobnosti, jež rády experimentují a milují vše, co je originální, fascinující a nezvyklé.

Nevinná bílá

Bílá ztělesňuje čistotu, dokonalost a úspěšný začátek, ale i celistvost, otevřenost, pravdu a vlídnost. Proto je oblíbená ve svatebních, jarních i smutečních kyticích. Ztělesněním čistoty a nevinnosti je bílá lilie (Lilium), která dnes patří k nejoblíbenějším součástem exkluzivních aranžmá a svatebních kytic.

barvy_9.jpg
Dojem čistoty a jemnosti, který vyvolává barva květů v této kytici, zdůrazňuje stužka v tomtéž zbarvení 

Ve spojení s bílou nelze opomenout ani růže (Rosa), eustomy (Eustoma), čemeřice (Helleborus), snědky (Ornithogallum) a kaly (Zantedeschia). V květech kaly se snoubí čistota, rafinovaně skrytá výstřednost a elegance, a proto imponuje lidem, kterým nechybí přirozenost, energie a optimismus. Bílé sedmikrásky, které můžete natrhat na zahradě, symbolizují věrnost v lásce.

Tajemná černá

Černá je barva mnoha významů. Bývá spojována především se smutkem, ale i s módou, elegancí, mocí, prestiží, uměním a erotikou. Opravdu černé květy se v přírodě nevyskytují. Pěstitelé se je snaží vyšlechtit už po staletí, ale zatím marně – „nejčernější“ květy jsou ve skutečnosti tmavě fialové.

barvy_10.jpg
Nebojte se nezvykle tmavých květů, uplatní se v interiérech moderních i starobyle zařízených  

Patří mezi ně například krásenka (Cosmos atrosanguineus 'Black Beauty'), růže (Rosa 'Black Beauty'), tulipán (Tulipa 'Queen of Night') nebo kala (Zantedeschia 'Schwarzwalder').

Všechny působí tajuplně a záhadně a jsou ideálním darem pro silnou a smyslnou ženu nebo pro muže. Do kytic se používají pouze na zdůraznění, samostatně působí příliš temně a stroze.

Osvěžující zelená

Zelená je barvou přírody, symbolizuje dobré zdraví a růst. Snižuje stres, dodává energii, uklidňuje a poskytuje úlevu unaveným očím. Je oblíbenou barvou vyrovnaných lidí, protože vyjadřuje sebeúctu a řád. V květinových aranžmá má nezastupitelnou roli.

Doplňková zeleň vytváří přírozený dojem, dodává kyticím vzdušnost, objem a je ideálním pozadím pro květiny všech barev. Už dávno se neomezuje jen na dobře známý Asparagus.

Skvělými doplňky jsou například kořenokvětka (Aspidistra), eukalyptus (Eucalypthus), bohyška (Hosta) nebo trávě podobné Xerophyllum, které vytváří bohatý a zároveň velmi přirozený dojem. Zajímavý efekt přináší i využití listů hrnkových rostlin.

Zdroj: HKK

Doporučujeme

Články odjinud