vytisknout velikost písma Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

Okrasná kopřiva, koleus, pochvatec, kopřivěnka, latinsky Plectranthus, Coleus, Solenostemon, to vše jsou názvy jedné a téže rostliny, která pochází z jihovýchodní Asie a Austrálie, ale jako okrasná rostlina se rozšířila po celém světě. Vyšlechtěné exempláře, označované souhrnně jako Coleus-Blumei-hybridy, se od sebe liší nejen různým zbarvením a tvarem listů, ale i kresbou, kterou na nich můžete vidět. Okrasná kopřiva je letnička, která vynikne jak v nádobě třeba na balkoně, tak na záhoně. Koleus lze jednoduše kombinovat s jinými rostlinami. Aby byl výsledný dojem co nejlepší, sesazujte pestřejší kultivary se vzhledově méně nápadnými druhy.

Úvodní foto: iStock

Jak je pěstovat a na co si dát pozor?

Pěstování okrasných kopřiv je poměrně snadné. Pamatujte, že k vyrovnanému růstu potřebují velmi světlé stanoviště – ve stínu se listy vybarvují výrazně méně nebo vůbec, tma a chlad mohou způsobit opad listů. Opatrní ale buďte u velmi světlých odrůd. Jsou citlivé na slunce, které jim je schopno popálit listy, a to obzvláště hned zjara, kdy se rostliny umísťují ven. Také pěstujete-li africké kopřivy v bytě, za sklem okna, je vhodné chránit je – podobně jako třeba orchideje – před letním poledním úpalem.

Letní péče o balkonové rostliny: chyby, které děláte

Letní péče o balkonové rostliny: chyby, které děláte

Zeminu udržujte vlhkou, ne však přemokřenou. Při pěstování v květináči jsou výborným řešením samozavlažovací truhlíky. V důsledku přelití se mohou objevit houbové choroby nebo černání stonků. Stane-li se vám přes veškerou snahu, že kopřivěnka přeschne a opadají jí listy, rozhodně ji nevyhazujte! Květináč postavte do větší nádoby s vodou a nechte ho tam tak dlouho, dokud budou ze substrátu vycházet vzduchové bublinky. Většinou to stačí a rostlina se zase vzpamatuje. Pokud by to však nepomohlo, seřízněte ji, znovu obrazí. Rostlinám dopřejte pravidelné hnojení a propustný, spíše lehčí substrát. Pozor dejte na vysoký obsah dusíku v hnojivech, po kterém listy ztrácejí pestré zbarvení. Rostlina má květy modrofialové barvy, ty jsou nenápadné, drobné, v porovnání s listy méně atraktivní, a protože rostlinu jejich tvorba vysiluje, pěstitelé se snaží o jejich včasné a pravidelné odstraňování. (Pokud se nesnaží získat semena.)

Balkonové jahody: Které odrůdy zvolit a jak se o ně starat

Balkonové jahody: Které odrůdy zvolit a jak se o ně starat

Necháte barevné kopřivy přezimovat? Rozhodněte se podle podmínek, které máte

Ač se v krajině jejich původu jedná o trvale rostoucí rostliny, u nás se okrasné kopřivy pěstují vesměs jako letničky. Pokud byste je však chtěli uchovat i přes zimu, bude pro ně nejvhodnější místnost s teplotami od 10 do 12 stupňů Celsia, nejsou totiž mrazuvzdorné. Při vyšší teplotě je nutné zajistit jim velmi světlé umístění. Vzhledem k tomu, že starší exempláře bývají vespod bez listů, je vhodné seříznout je a poté pravidelně zaštipovat, aby se zahustily a větvily. Vůbec nejlepší je nechat koleusy přezimovat, zjara je využít jako matečnice k získání řízků a pěstovat si takto každoročně nové rostliny. Řízky si nachystejte asi pěticentimetrové – s vrcholkem a jedním až dvěma listy a nechte je zakořenit v substrátu ze směsi písku a rašeliny či naprosto jednoduše ve skleničce s vodou. Zakoření do týdne, potom je rozsaďte do květináčů.

Jak přihnojovat balkonové rostliny

Jak přihnojovat balkonové rostliny

Koleus se dá množit i generativně, tedy pomocí semen. Zvládnete to bez obtíží i v domácích podmínkách. Semena jsou černá, lesklá, mají čočkovitý tvar. Vysévají se od ledna do března, vzchází asi po čtrnácti dnech. Semínka afrických kopřiv snadno seženete v kterémkoliv zahradnictví, sáček stojí kolem 27 Kč. Květy modrofialové barvy (viz foto v galerii) jsou nenápadné, drobné, v porovnání s listy méně atraktivní, a protože rostlinu jejich tvorba vysiluje, pěstitelé se snaží o jejich včasné a pravidelné odstraňování.

Pravidla pěstování petúnií: Jak mít ten nejkrásnější balkon

Pravidla pěstování petúnií: Jak mít ten nejkrásnější balkon

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče