Až se zešeří a budete potřebovat světlo

Až se zešeří a budete potřebovat světlo

Jak vykouzlit doma tu správnou světelnou atmosféru, zároveň si nekazit oči a šetřit energií?

Bytoví architekti tvrdí, že by nejfrekventovanější místnost domácnosti mělo ozařovat sedm různých světelných zdrojů. Zdá se to hodně, ale počítejte s námi: centrální světlo, což bývá lustr, pak světlo lokální, například lampa na čtení, dále světlo dekorativní, tj. rozptýlené světlo, které dodává místnosti intimní atmosféru, a nakonec světélka, jimž se říká zdůrazňující (osvětlují obrazy, sošky či celé poličky) – to máme nejméně pět kousků a ještě jsme zapomněli například na lampu pracovní, umístěnou na psacím stole. Takže ruku na srdce, většina našich interiérů má co dohánět.

Kouzla se světlem

Jakou má světlo moc, můžete zjistit jednoduchým pokusem. Zhasněte centrální lustr a místo něj obývací pokoj osvětlete různými lampami, stojacími a nástěnnými. Některé mohou osvětlovat strop, z jiných se line měkké rozptýlené světlo a uvidíte, že místnost se změní téměř k nepoznání, aniž byste posunuli jediný kousek nábytku. Ale světlo kouzlí nejen s interiérem, nýbrž i s námi – při nedostatku nebo i přílišném osvětlení se mohou dostavit somatické potíže jako třeba bolesti hlavy. Ani o pozitivním vlivu světla na lidskou psychiku nelze pochybovat. Zimní deprese se dokonce běžně léčí světelnou terapií.

Proč vlastně nestačí v pokoji lustr? Pokud pomineme fakt, že byste si v takové místnosti moc nepočetli a sledování televize by přestalo být filmovým zážitkem, neměly by být naše oči vystaveny ostrým světelným kontrastům. A takový obyčejný lustr vás z jednoho místa oslňuje, a v rozích místnosti máte naopak tmu. Lustry vymysleli ve středověku – v kostele světlo muselo přicházet shůry.

Inspirujte se tedy spíš antikou, kdy bylo světlo na zemi a na stěnách. Televizní večírek by mělo doprovázet tlumené světlo z lampy umístěné tak, aby se neodrážela v obrazovce. Oblíbené je též osvětlení stěny za televizí, například LED pásky. Ty se hodí také k podsvícení podhledů či kuchyňského ostrůvku, případně koupelnových skříněk, kdy má osvětlení zejména dekorativní (případně orientační) funkci. Mohou se umístit do hliníkové lišty, která nemá pouze designovou funkci, ale zajišťuje chlazení, a navíc přistiňuje přímé světlo, které by mohlo být nepříjemné. Pásky se dodávají v různé barevnosti, k dostání jsou též samolepicí RGB pásky s nastavitelnou barvou svitu.

Intimní atmosféra i četba

Trošku jiné světlo než v obývacím pokoji budete mít v ložnici. To však neznamená, že byste ji mohli odbýt ledajakým lustrem. Centrální světlo, při kterém se dá dobře odpočívat, by mělo být matné, rozptýlené a teplé. Pokud jde o klasický lustr, dbejte, aby byl zespoda zakrytý, aby vás žárovka neoslňovala, když budete ležet. K tomu byste si měli pořídit lampičku na čtení nad postel, která musí svítit tak, abyste na písmenka dobře viděli, ale na druhou stranu nesmí oslňovat vašeho spícího partnera.

Proto by měla mít neprůhledné stínidlo a měla by být směrově nastavitelná. K navození intimní atmosféry si pořiďte dekorativní osvětlení, například lampu se stmívačem. Pokud máte v ložnici toaletní stolek, osvětlete jej výrazným bílým světlem halogenky. Ta je totiž v tomto případě vhodnější než umístit úspornější (a podstatně dražší) LED žárovky na místa, kde se svítí pouze krátce a nepříliš často.

Na domácí práce

Stejně jako v případě toaletního stolku také bodové osvětlení při vaření vyžaduje věrné zobrazení barev a v tom vám nejlépe pomohou znovu halogenky, které lze nasměrovat na konkrétní plochu linky. Avšak ani v kuchyni by nemělo chybět centrální osvětlení, myslete též na celkové osvětlení pracovní plochy, které se může umístit na spodní stranu horních skříněk či polic.

Efektní podsvícení kuchyňské linky, případně baru, pak zajistí LED pásky. Rozhodně se v tomto případě nemusíte bát pestrých barev. Praktické je též osvětlení uvnitř kuchyňských skříněk, které se automaticky rozsvítí při jejich otevření. Pokud si chcete pořídit nové bodové osvětlení na místo, kde potřebujete opravdu dobře vidět, a nechce se vám rozvrtat celý byt, pořiďte si sestavu bodovek uchycenou na lankách.

Nad jídelní stůl je nejvhodnější zavěsit stropní svítidlo co nejníž, ale tak, aby strávníky neoslňovalo a viděli si do tváře. V jídelně rozhodně zapomeňte na výrazně barevné stínidlo, neboť by mohlo zbarvit jídlo na prostřeném stole tak, že byste na něj ztratili chuť.

Ale dnes se doma nepracuje jen v kuchyni. Světlo na psací stůl používejte takové, jež lze co nejlépe nastavit. Lampu umístěte podle toho, zda jste levák, či pravák, tak, abyste si nestínili, když budete psát rukou. A její žárovka by měla být co nejbližší dennímu světlu. Ač chladné světlo nevytváří zrovna útulnou atmosféru, nejméně unavuje oči, zvlášť v kombinaci se světlem obrazovky počítače.

Věrný obraz v zrcadle

Ale jsou i další místnosti v domě, které se vyplatí osvětlit s rozmyslem. V chodbě bude osvětlení sloužit zejména k orientaci, zvlášť když pokračuje schodištěm. Avšak přestože

Vybíráme led žárovku

Jsou velmi úsporné, dlouho vydrží, navíc ve chvíli, kdy klasickou žárovku už v obchodech neseženete, jsou snadno dostupné. Podle jakých parametrů ale LED žárovky vybírat? Pravidlo číslo jedna vysvětluje, kam s nimi. Hodí se zejména tam, kde se svítí často, a hlavně dlouhodobě. Dalším kritériem je barva, kterou chcete svému pokoji dodat. Nejoblíbenější je teplá bílá, která se blíží světlu klasické žárovky. Neutrální bílá je pak vhodná třeba do pracovní lampy na psací stůl, neboť se blíží dennímu světlu. Variantu studené bílé barvy pravděpodobně domů chtít nebudete, je jako chladné světlo zářivek v kancelářích, kde se používá z toho důvodu, že nejméně unavuje oči.

Barva světla se udává v kelvinech: čím nižší číslo, tím teplejší, čím vyšší číslo, tím studenější. Další číslo, na které byste se měli dívat, je úhel rozptylu světla. Proč? Je to z toho důvodu, že LED s úhlem svitu do 120° osvětlují výrazně jedno místo, fungují jako bodovky, ale centrální osvětlení z nich neuděláte. Ty, které mají úhel 120°, můžete dát do lampiček, ale ne do lustrů, jež mají žárovky otočené směrem ke stropu. Tedy pokud nechcete mít osvětlený pouze strop. LED žárovky s úhlem svitu 270° se naopak do lustrů velmi dobře hodí, avšak v lampičce by byla část světla zbytečně pohlcována stínidlem.

A ještě na jednu věc je třeba dát při výběru pozor. Běžnou LED nejde stmívat, takže pokud si budete chtít dopřát tuto vymoženost, porozhlédněte se po takové, která je stmívatelná. doporučujeme šetřit energií co nejvíce, není vhodné, aby byla chodba výrazně méně osvětlena než místnosti, které spojuje. Při přecházení z různě osvětlených prostor se totiž unavuje zrak.

V koupelně je prioritou bezpúečnost, tudíž ochrana svítidel před vlhkem a vodní párou. Centrální osvětlení koupelny znovu nestačí. Potřebujete jej doplnit kvalitním osvětlením zrcadla. Praktické je umístění dvou světel po jeho stranách. Nejvhodnější je v tomto případě použít halogenky, a to proto, že věrně zobrazují barvy. U úsporek navíc může mimo zkreslení barev vadit i ta jejich vlastnost, že se obvykle nerozsvítí okamžitě, ale rozsvěcují se postupně. Z téhož důvodu nejsou vhodné ani do předsíně, kde chceme mít ihned po příchodu plné světlo, abychom měli přehled. Ani v koupelně nezapomeňte na dekorativní osvětlení umístěné třeba do podhledů. Intimně nasvícený prostor při relaxační koupeli pak jistě oceníte.

Jak rozsvítit a zhasnout

Nejde ale jen o typ a design svítidla či žárovky v něm. Už při plánování domu byste měli zároveň naplánovat elektroinstalaci, tedy i to, jak budete rozsvěcet, zhasínat, případně stmívat světla. Tak třeba vypínač od centrálního světla v místnosti by měl být logicky u vstupních dveří – zhruba ve výšce 130 cm od země. Ostatní vypínače od doplňkových světel bude praktické umístit na nejfrekventovanější místa, například u jídelního stolu, sedací soupravy nebo vedle postele.

Navíc není vypínač jako vypínač. I ty nejjednodušší modely v sobě mohou skrývat netušené funkce – velmi častou a oblíbenou je stmívač (i ten může být doplněn časovačem) nebo přepínač mezi jednotlivými světly. Přepínačů je řada, nejčastěji však v domácnosti využíváme tzv. schodišťový (střídavý přepínač), kdy se jedno světlo může ovládat různými vypínači – třeba dole pod schodištěm si rozsvítíte a nahoře zhasnete.

Dříve byl běžný též přepínač lustrový (sériový), kdy se z jednoho místa mohou ovládat dva spotřebiče – buď každý zvlášť, nebo oba zároveň. Lustrový proto, že se dříve využíval u pětiramenných lustrů – buď svítila dvě ramena, nebo tři, nebo všechna najednou. Dnes si pro intimnější atmosféru raději ztlumíme světlo stmívačem. Stmívače mohou být ovládány klasicky otáčením, praktičtější jsou však ty dotykové, které se krátkým stiskem spínají a dlouhým volíte intenzitu světla.

Ale můžete jít ještě víc s dobou. Inteligentní ovládací prvky spouštějí různé funkce, například předem navolené světelné scény při jídle, čtení, sledování televize. Ale nejde jen o světlo, inteligentní domácnost ovládá též různé spotřebiče – televizi, DVD, rádio, dále klimatizaci, topení, alarm, zamykání dveří (jednoduše vše napájené elektřinou), navíc jednotlivé funkce kombinuje. Naprogramovat lze tudíž téměř cokoli, například to, že se u vás doma v určitou hodinu zatáhnou elektrické žaluzie a zároveň rozsvítí světlo, aniž byste museli mačkat jakékoli tlačítko. Ovládat lze inteligentní domácnost dálkovým ovládáním, dotykovým panelem, ale také přes počítač či chytrý mobil.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud