Withania somnifera má celou řadu zdraví prospěšných účinků. Foto: iStock

Withania somnifera má celou řadu zdraví prospěšných účinků. | Foto: iStock

Vitánie snodárná je bylinný zázrak. Neuvěřitelně nakopne imunitu a zpomalí stárnutí

Vitánie, známá také pod názvem ašvagandha, je díky všestrannému využití považována za indický ženšen. Je doslova nabitá zdraví prospěšnými látkami, přitom její pěstování je velmi snadné. Jak je zvládnout? A jak vitánii užívat? Shrneme si také, jaké účinky má na tělo i duši.

Tuto rostlinu najdete pod různými názvy. Její binomické jméno je withania somnifera, česky 'withanie snodárná' nebo také vitánie. Protože roste i v Indii, její jméno je v sanskrtu ashwagandha (ašvagandha), podle charakteristické vůně kořene – ashwa je v sanskrtu kůň a gandha vůně. Rostlina je součástí tradičního indického lékařství, ájurvédy. Lékaři po tisíciletí využívali její léčivé účinky, kterých je opravdu mnoho.

Na co je dobrá ašvagandha

Léčivé látky jsou obsaženy v listech, plodech, ale hlavně kořenu rostliny. Ten obsahuje withanolidy, což jsou látky, které mají prokazatelně adaptogenní účinky, tedy zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organismu. V rostlině bylo až dosud nalezeno více než 80 různých biologicky aktivních látek, díky nimž má afrodiziakální, antivirové, baktericidní, antioxidační, stimulující a protizánětlivé účinky

Ženy i muži tak mohou kořen užívat k posílení chuti na sex, ale i při frigiditě a různých sexuálních dysfunkcích. Působí jako stimulant i v jiných oblastech života – nabudí při únavě, podporuje soustředění, koncentraci a zlepšuje paměť. Vědecké studie potvrdily, že užívání ašvagandhy zlepšuje funkce mozku, ukládání a uchovávání informací. Zároveň ale pomáhá bojovat proti stresu, stavům úzkosti, a dokonce depresím. Vysloužila si přezdívku „bylina mládí“, protože zpomaluje stárnutí tím, že napomáhá výživě tkání, svalů i kostí v těle a brání jejich opotřebení.

Lze ji použít jako podpůrný prostředek při léčbě onkologických onemocnění, protože účinné látky dokážou ochránit zdravé buňky. Účinné látky dále prospívají játrům, snižují krevní tlak, cholesterol i cukr v krvi a díky vysokému obsahu železa navyšují i počet krvinek.

Vitánie není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Jak se užívá ašvagandha

Na trhu jsou k dostání kapsle, prášky a tinktura. Z čerstvé rostliny použijete hlavně kořen, ze kterého si můžete připravit odvar. Kořen lze také pro snadnější užívání nasušit, nadrtit a prášek přimíchat do smoothie, kaše či jiného oblíbeného jídla. 

Jak vypadá ašvagandha

Vitánie je vytrvalá, stálezelená, dřevnatějící bylina nebo keř. Ačkoliv v původních místech výskytu může dorůst až do výšky dvou metrů, v Česku to bude maximálně 120 centimetrů. Je bohatě větvená, její větve jsou porostlé chlupy, takže se zdá, že má našedlou barvu. Listy jsou dlouhé až deset centimetrů, na vrcholu špičaté, z lícní strany našedlé a řídce chlupaté a z rubové hustě šedě plstnaté. Květy jsou nenápadné, malé, zelené, plodem je oranžová, lesklá, kulovitá bobule, která může být až centimetr velká. Plody dozrávají jen v teplejších oblastech nebo ve sklenících. 

Pěstování vitánie

Jde o velmi nenáročnou rostlinu, která ale potřebuje své podmínky – vyberte pro ni teplé, dobře osvětlené místo, které bude chráněné před studenými větry. Semena snadno klíčí při pokojové teplotě, tedy si ji můžete předpěstovat v květináči. Vysévají se na povrch a jemně zatlačí do hlíny, můžete je lehce přikrýt fólií. Rostlinu pěstujte v klasickém zahradnickém substrátu. Hnojte jednou za čtrnáct dní univerzálním tekutým hnojivem nebo hnojivem na bylinky.

Ven ji přemístěte až po květnových mrazech. Protože ale není mrazuvzdorná, můžete ji mít na zahradě jen do podzimu – na zimu ji přesuňte do interiéru, skleníku nebo zimní zahrady a omezte jí zálivku. 

Doporučujeme

Články odjinud