vytisknout velikost písma Astra čínská: jak ji pěstovat

Jednoletá rostlina astra čínská (Calistephus chinensis) se řadí do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Poradíme vám, jak ji pěstovat, abyste mohli celé léto hledět na překrásné květy různých barev.

První semena planých aster čínských se dostaly z Číny do Evropy přesně v roce 1728. Postupem času došlo i na šlechtění nových odrůd. Dnešním cílem šlechtitelů je nabídnout krásné barvy a odolnost proti houbovým chorobám.

Astry jsou náročnější na předpěstování

S předpěstováním začínejte vždy již ke konci února. To proto, aby mladé rostlinky byly při sázení na finální stanoviště řádně vyvinuté. Semeno vysévejte do kelímků s propařeným substrátem nebo do sadbovačů z černého plastu.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadají kvalitně vyvinuté sazenice

Vyvarujte se příliš hustého výsevu. Mezi semeny nechávejte dostatečné mezery, aby se rostliny navzájem nevysilovaly. V hustém výsevu a vlhku propukne choroba známá jako padání klíčních rostlin a často zahyne celá vegetace. Pokud jste vše provedli dobře a houby přeci jen krčky semenáčků napadly, použijte přípravek Polyversum nebo Supresivit BIO.

Až po zmrzlých!

Řádně vyvinuté sazenice vysazujte až po patnáctém květnu. Volte takový záhon, na kterém není průvan nebo příliš vlhká půda. Astry nemají v lásce přímé organické hnojení, zvláště pak chlévský hnůj, který obsahuje velké množství dusíku. Nejlepším řešením je použít k podzimnímu vyhnojení nadrobno posekanou trávu s listím.

Klepněte pro větší obrázek
Přesazujte, až když je teplo

V období sucha pravidelně zalévejte a okopávejte prostor mezi jednotlivými rostlinami. Při okopávání dochází k zadržení alespoň minimálního množství vody v půdě. Zálivku provádějte vždy večer, ne za plného sluníčka. Kapky vody působí jako lupa a dokáží vytvořit nehezké tmavé skvrny na listech.

To samé platí i o řezání květů do vázy. Řežte je vždy až večer, když už není takové teplo. Květy pak nemají problém s tím, aby vydržely dokonce i více než jeden týden ve vynikající kondici.

Klepněte pro větší obrázek
Plnokvěté kultivary jsou nejoblíbenějším typem astry

Přehled kultivarů astry čínské
Název Typ odrůdy Barvy květů
'American beauty směs' vysoká plnokvětá bílá, fialová a modrá
'Andrella super mix' vysoká chryzantémokvětá bílá, růžová a fialová
'Blue moon' vysoká chryzantémokvětá modrá se žlutým středem
'Blue ribbon' nízká větvená tmavě modrá
'Colour carpet směs' nízká chryzantémokvětá bílá, růžová, fialová a modrá
'Duchesse silvery' vysoká chryzantémokvětá bílomodrá, bílorůžová
'Electric' vysoká jehlicovitá červená, tmavě modrá
'Hi-No-Maru' vysoká malokvětá žlutý střed v kombinaci s fialovou a bílou
'Hulk' vysoká pro aranžování zelené okvětní lístky a žlutý střed
'Matsumoto směs' vysoká malokvětá bílá, žlutá, růžová, červená a fialová
'Pivione' vysoká plnokvětá béžová, růžová, fialová a tmavě modrá
'Pompon' pomponkovitá bílá v kombinaci s rudou nebo modrou
'Průhonický trpaslík' nízká větvená bílá, růžová, modrá a fialová
'Red ribbon' nízká větvená tmavě rudá
'Super Princess' nízká plnokvětá bílá, růžová a modrá

Každý rok někde jinde

U aster čínských pečlivě dbejte na každoroční střídání stanoviště, a to z důvodu napadání aster houbami rodu Fusarium. Fuzarióza, laicky nazývaná padání aster, se projevuje na již vzrostlých exemplářích jejich vadnutím a následně uhynutím. Zaschlé astry nedávejte nikdy do kompostu! Patří na oheň, kde zárodky hub zničí vysoká teplota.

Klepněte pro větší obrázek
Chryzantémokvěté kultivary zkrášlí každou zahradu

Ze škůdců napadajících astry mohu jmenovat jen mšice. Jejich přítomnost poznáte podle různě zkroucených a nenormálně vypadajících listů, z jejichž spodní strany škůdce saje rostlinné šťávy. Rostliny tak vysiluje, proto se mšic zbavte co nejrychleji.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla