Vánoční stromeček, který se ozdobí sám
Ardisie má malé červené plody, které v kontrastu s tmavě zelenými kožovitými listy s vysokým leskem krásně vynikají a vypadají jako malinké kouličky na vánoční stromeček. Kdo rád pojímá Vánoce netradičně, tomu může vánoční stromeček klidně úplně nahradit. I pod miniaturní stromek se vejdou veliké dárky.
Rostlina kvete v červnu drobnými bílými nebo růžovými vonnými květy, z nichž se za pár měsíců vyvinou jasně červené bobule velikosti hrášku. Neopadávají a leckdy vydrží na rostlině až do dalšího kvetení.
Ardisie: pěstování, přesazování a řez
STANOVIŠTĚ Tomuto originálnímu vánočnímu stromku dopřejeme světlé stanoviště, které ale bude chráněné před přímým sluncem. Během zimy ardisii postačí teplota okolo 15 °C. Špatně snáší průvan a příliš suché ovzduší, takže by neměla být v přímém dosahu radiátorů topení.
ZALÉVÁNÍ K zálivce, ale i rosení se nejlépe hodí dešťová voda. Ardisii zaléváme opravdu mírně. Přes zimu stačí zálivka jednou za osm až dvanáct dní (podle teploty prostředí), během vegetace každých 3 až 5 dní.
VLHKOST Důležitější než zálivka je pro ardisii vzdušná vlhkost, kterou zajistíme miskou naplněnou keramzitem a vodou, což je zvláště důležité v průběhu kvetení a při teplotách nad 15 °C. Vysychání substrátu v zimě zabrání mech naaranžovaný na povrch květináče, který lze případně dozdobit drobnou vánoční dekorací.
PŘESAZOVÁNÍ Ardisie se přesazuje na jaře, a to pouze v případě, že kořeny vyplní celý prostor květináče, do substrátu pro vřesovištní rostliny (směs pro azalky a rhododendrony) bez příměsi vápna. Přihnojujeme od března do srpna jednou týdně poloviční dávkou doporučovanou pro vřesovištní rostliny.
ŘEZ Aby přinášela rostlina každoročně plody, je nezbytný řez – nejvhodnější jsou jarní měsíce, když opadnou všechny bobule. Ardisia se množí semeny nebo řízkováním, ale v domácích podmínkách nebývá množení příliš úspěšné.