vytisknout velikost písma Architekt změnil developerský projekt a vytvořil úžasný byt. Inspirujte se na fotkách

Malý byt v pražské novostavbě nabízí dostatek úložných prostor, přitom působí vzdušným a moderním dojmem. Za jeho podobou stojí architekt ze studia Gama Marek Povolný, kterého znáte z pořadu Jak se staví sen. Projděte si jeho realizaci na fotkách.

Majitelka bytu o dispozici 2+KK v developerském projektu v pražských Kobylisích nebyla spokojená s navrhovanou podobou prostoru, proto oslovila architekta Marka Povolného z Architektonického studia GAMA. Ten v rámci klientských změn kompletně předělal dispozici bytu a vymyslel několik velmi chytrých řešení, která majitelce zpříjemní bydlení.

Byt se skládá z většího pokoje, ložnice, koupelny a předsíně a bylo jasné, že by zde mohl být nedostatek úložných prostor. Ty proto architekt vytvořil i v místech, kde byste je na první pohled nečekali. Nyní je byt uzpůsobený k pohodlnému bydlení pro dva lidi, případně pro mladou rodinu s jedním dítětem.

Před a po: Proměna kuchyně a dětského pokojíčku ve vlhkém tmavém domku

Před a po: Proměna kuchyně a dětského pokojíčku ve vlhkém tmavém domku

Chytrá řešení i dostatek světla

Byt je laděný v neutrálních barvách. V obývacím pokoji, který je kombinovaný s kuchyní, převažuje bílá barva, kterou na podlaze doplňují prkna z běleného dubu. Ta jsou vytažená i za sedačku, kde slouží jako ochrana zdi před poškrábáním. Stejný materiál je také za linkou, tam vytváří zádový panel. Deska je zde ošetřená olejem, aby ji při vaření nepoškodila mastnota a nečistoty z jídla.

Interiéru ve skandinávském stylu dominuje bílá, šedá a černá. Podívejte se na zdařilou proměnu

Interiéru ve skandinávském stylu dominuje bílá, šedá a černá. Podívejte se na zdařilou proměnu

„Dále se bělený dub objevuje na zádech knihovny, takže je vidět v nikách, a také je jím obložena nízká stěna, na níž je z jedné strany zavěšená televize a z druhé strany je mezi stěnu a knihovnu integrovaný stůl,“ popisuje architekt Marek Povolný. Pod stolem ve sloupku jsou vidět dvířka na elektroniku, ukrývají se zde zásuvky a kabely, které pak nikde neruší jednolitost místnosti. Také ze stolu lze z jedné strany vyklopit čelo, i zde jsou přístupné zásuvky a další zdířky pro elektroniku. Z druhé strany stůl ukrývá šuplík.

Kuchyně je bílá, tvořená z jednotlivých malých skříněk. Ty pokračují i nad pohovku, kde rozšiřují úložný prostor. Linku a pohovku odděluje skleněná přepážka, která zabrání tomu, aby na sedícího člověka padaly z pracovní desky různé předměty.

Před a po: Krásná proměna bytu 3+1 v paneláku, která se nebojí barev

Před a po: Krásná proměna bytu 3+1 v paneláku, která se nebojí barev

Osvětlení bytu je důležité

Architekt si v celém bytě pohrál s osvětlením. LED pásky pod skříňkami poskytují dostatek světla na vaření i na čtení na pohovce. Také nahoře na sloupku pro TV je ledkový pás, který svítí směrem ke stropu, kde vytváří zajímavou auru a nabízí příjemně tlumené světlo, vhodné ke sledování televize. V knihovně jsou pak podsvícené niky, které také pomohou vytvořit útulnou atmosféru.

Předsíň je malá, pomohla zrcadla

I v předsíni architekt pracoval se světlem. Pod stropem jsou v jakýchsi kapsách ledkové pásy, které opět poskytují nepřímé osvětlení. Toto tlumené světlo neoslňuje, takže ho obyvatelé mohou použít v noci třeba při cestě na toaletu.

„V předsíni je zrcadlová stěna, která opticky rozšiřuje prostor předsíně. Zrcadla ukrývají dveře do šatní skříně a také dveře do ložnice. Dveře prozrazuje jen stylová klika či madla,“ vysvětluje architekt.

Před a po: 38 let starý byt prošel noblesní proměnou. Inspirujte se

Před a po: 38 let starý byt prošel noblesní proměnou. Inspirujte se

Polosloup stojí i v koupelně

Architekt v koupelně navrhl sloupek, který není na celou světlou výšku místnosti, opticky odděluje toaletu od zbytku místnosti a poskytuje tak člověku pocit soukromí. „Motiv zrcadel se propisuje i do koupelny. Například zmiňovaný pilíř je jimi nad umyvadlem obložený ze všech stran. Přitom ukrývá skříňku na kosmetiku,“ vysvětluje Marek Povolný. Další skříňka je nad vanou. I pod ní je zrcadlo, takže to trochu vypadá, jako kdyby skříňka levitovala ve vzduchu.

I v koupelně je kladen velký důraz na úložné prostory. Zajímavě řešené je uložení pračky, která prochází stěnou do kuchyně, kde vyplňuje rohový kout, který je jinak těžko přístupný, a v mnoha kuchyních proto nevyužívaný.

Projděte si celou realizaci na fotkách v úvodu článku.

I novostavba někdy potřebuje architekty. Podívejte se na luxusní dokončení pražského bytu

I novostavba někdy potřebuje architekty. Podívejte se na luxusní dokončení pražského bytu

Marek Povolný tvoří pod hlavičkou Architektonického studia GAMA. Jeho práci můžete sledovat i v pořadu Jak se staví senPořad Jak se staví sen! najdete každý den od pondělí do neděle v 19.30 na Prima STAR a po 9 hod na Prima LOVE.

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování