vytisknout velikost písma Ani v lednu sadař nezahálí. Jak pečovat o ovocné stromy v zimě?

Na zahradě je stále co dělat. A nejen na ní, při přebírání uskladněného ovoce zakopneme o staré hrábě, což nám připomene, že je čas na údržbu nářadí, postarat se o vysazené stromy a začít se připravovat na jaro.

Čistá zahrada rovná se zdravé ovoce

Pro práci na zahradě bychom měli využít každou chvíli, dokud není zahrada plná sněhu, a pustit se do její očisty. Nejdříve se zbavíme všech padavek, které se snadno stanou potenciálním zdrojem chorob, a to na stromech i pod nimi. Potom odstraníme všechny suché, nemocné nebo poškozené větve a poté postupně můžeme začít s předběžným řezem celé koruny, abychom zajistili budoucímu ovoci dostatek prostoru pro život.

Jak založit ovocnou zahradu? A jaké druhy ovoce jsou vhodné?

Jak založit ovocnou zahradu? A jaké druhy ovoce jsou vhodné?

Staré nemocné stromy, které již přestávají plodit a stávají se spíše sídlem škůdců, proto nemá cenu dále ošetřovat. Bude lepší je pokácet a na jaře vysadit nové. Na vhodný výběr druhů a odrůd máme nyní dostatek času, a tak si v klidu rozmyslíme, které choroby nejčastěji stromky napadaly a poohlédneme se po odolnějších odrůdách, které těmto chorobám lépe odolávají.

Žonglování s půdou

Na jaro si ještě nějakou chvíli počkáme, ale už nyní si můžeme promyslet, co kam zasadíme. Přitom se vyplatí dodržovat pravidla o vyčerpání půdy, proto neuvažujeme na místě po vykáceném stromu o stejném ovocném druhu.

Co když ale nemáme místa nazbyt? Pak je řešením naprostá výměna půdy. Jámu pro jarní výsadbu ovocných stromů v takovém případě vykopeme o něco větší, alespoň 1x1 m, a rovněž do hloubky jednoho metru. Pro peckoviny stačí jáma o rozměrech 0,5x0,5 m a do hloubky 30 cm, ale v každém případě musíme půdu obrátit, aby se spodní vrstva dostala na povrch a opačně, a pak ji ještě prohnojíme.

Kromě kompostu a zahradnického substrátu obohatíme i novou spodní vrstvu speciálním hnojivem, nejlépe granulovaným, v předepsaném poměru.

Vysaďte si ovocné stromy

Vysaďte si ovocné stromy

Čas štěpů

Chceme-li některou z našich oblíbených rezistentních ovocných odrůd zachovat a nenechat ovocný sad zestárnout bez obměny, použijeme osvědčenou metodu vegetativního množení – štěpování. Vybereme si zdravé jednoleté výhony o něco silnější než tužka, nejlépe z jižní strany, kde je dřevo dobře vyzrálé. Štěp by měl mít tři až pět pupenů s tím, že nejspodnější bude na opačné straně, než je řezná rána.

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Podle klasických receptů doporučujeme, aby byly nařezané štěpy založeny do nádoby s vlhkým pískem a uloženy v chladném sklepě. Nemáte-li sklep, lze štěpy založit  do volné půdy na zastíněném, před větrem chráněném místě, například u kmene stromku. Tak si ušetříme i práci s označením štěpů a hned víme, o kterou odrůdu se jedná. Štěpy pak na jaře můžeme naroubovat na vhodnou podnož nebo strom, který již zestárl a přestává rodit.

Řezat a řezat. Tím stromům nejvíc pomáháte

Řezat a řezat. Tím stromům nejvíc pomáháte

Čarujeme se semínky

Ovocné stromy se však mohou množit i generativním způsobem, i když tato metoda není tak častá a vyžaduje více úsilí. Využívá se hlavně u krajových a starých odrůd. Největším problémem tohoto způsobu je, že většina semen ovocných stromů neklíčí brzy po výsevu, ale až za dva či tři roky. Aby se tato doba zkrátila, je třeba semena stratifikovat.

Nejedná se o žádnou vědu: Připravíme si trochu hrubého vlhkého písku, který promícháme s příslušnými semeny v poměru tří dílů písku na jeden díl semen a touto směsí naplníme kbelík. Jakmile začnou semena klíčit, je třeba substrát neustále vlhčit, aby semena nezaschla, a opatrně je přemístit do jiné nádoby s odtokovým otvorem.

Šest pravidel pro správné skladování ovoce

Šest pravidel pro správné skladování ovoce

Nádobu pak uložíme do sklepa či garáže s teplotou 2 až 5 °C a každých deset dní její obsah šetrně znovu promícháme a případně vlhčíme. Nezbývá než dodat, že semena jednotlivých ovocných druhů potřebují pro vyklíčení různou dobu (peckoviny 3 a jádroviny 6 dní), a je tedy třeba každou směs přesně označit a hlídat si čas.

Zjara pak semenáčky zasadíme do dostatečně velkých hrnků, aby rostliny měly prostor pro tvorbu kořenů. V dalším roce už můžeme sazenice vysadit na trvalé místo, kde z nich vyrostou pravokořenné semenáče s původními vlastnostmi odrůdy, z nichž byla semena získána.

Pozor na zvířátka

Ještě před nástupem silnějších mrazů se musíme postarat o ochranu stromků proti okusu zvěří. Nejprve provedeme nátěr vápenatým přípravkem, který svým pachem odpuzuje zajíce a současně chrání kůru před popraskáním při prudkých výkyvech teploty ve dne a v noci. Na zahrádce v blízkosti lesa se určitě vyplatí použít drátěné pletivo nebo omotat kmen rohoží.

Je však třeba myslet i na budoucí vegetaci ukrytou v podobě pupenů, protože se během zimy často stávají lákavou pochoutkou ptáků. Na plašení nejlépe poslouží barevné hliníkové pásy, které ve větru šustí a na slunci se lesknou. Na usmířenou pak můžeme okřídleným spolubydlícím nasypat do krmítka něco na přilepšenou, například slunečnicová semínka nebo lůj.

Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou

Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou

 

Věnujme se nářadí

V zimě máme čas se věnovat kontrole a případné opravě zahradního nářadí. Z rýčů a lopat nejprve odstraníme všechny zbytky zeminy, dosucha je utřeme a nakonzervujeme tenkou vrstvou minerálního oleje. Současně prohlédneme všechny dřevěné rukojeti a případně je vyměníme. Nezapomeneme ani na moderní titanové nářadí, které rovněž očistíme, osušíme a nakonzervujeme.

U motyk, krumpáčů a dalších nástrojů s ostrými hranami se přesvědčíme, zda nebudou potřebovat nabrousit. Tupé nože a pilky raději svěříme odborníkovi. Vzhledem k cenám služeb se však vyplatí nechat nabrousit pouze dražší značkové nářadí. Levné pilky je výhodnější "svěřit do péče" sběrných surovin a koupit si nové.

Broušení a ošetřování zahradnických nožů

Broušení a ošetřování zahradnických nožů

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory