vytisknout velikost písma Ani kapka nazmar: Šetříme vodou s youtuberem Kovym i dotačním programem Dešťovka

Voda je čím dál tím vzácnější komodita. Poradíme vám, jak ji efektivně využít a neplýtvat s ní. Máme tipy od sdružení RHYME i od youtubera Kovyho, který se zúčastnil výzvy #zachranvoduchallenge.

Podzemní nádrže na vodu 

Průměrná spotřeba vody v ČR je 89 litrů na osobu a den, jak uvádí zpráva sdružení RHYME, iniciativy studentů a absolventů VŠCHT, která šíří osvětu o hospodaření s pitnou vodou. Nejvíc vody proteče záchodem a kohoutky při osobní hygieně, zatímco pouze 2 % z celkového spotřebovaného objemu vypijeme. Mírná změna návyků, jako třeba rychlé sprchování místo dlouhých koupelí nebo vypínání vody při čištění zubů, může ušetřit kubíky vody ročně.

Šetření vám zjednoduší a zpříjemní také moderní vychytávky, jako jsou úsporné sprchové hlavice vybavené perlátory nebo záchody s duálním splachováním. Na zahradě využívejte co nejvíc dešťovou vodu, a pokud teprve plánujete vybudovat nádrže, do kterých ji budete zachytávat, požádejte o dotaci v rámci programu Dešťovka. Například na domácí čističku se rozdávají dotace až do výše 105 tisíc korun!

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Každodenní šetření

Důležité je uvědomit si, kolik vody doma proteče, aniž by se jakkoli zužitkovala. Týká se to třeba zbytečně tekoucí vody při čištění zubů, mytí vlasů nebo mydlení rukou či celého těla při sprchování. Naučte sebe i své děti vodu vypínat, kdykoli by tekla nadarmo. Když necháváte vodu odtéct, aby byla dost studená na pití nebo naopak teplá na mytí, zachycujte ji a použijte na zalévání rostlin. Stejně tak můžete zalévat třeba nedopitým zbytkem čaje bez mléka a citronu. Sprchu upřednostněte před koupelí a snažte se dobu očisty zkrátit. Pokud se však potřebujete jednou za čas v teplé vodě řádně odreagovat, je lepší si napustit vanu, než trávit dlouhé minuty v horké sprše.

Dešťová voda: problém i užitek

Dešťová voda: problém i užitek

Zkontrolujte kohoutky i toaletu, jestli dobře těsní a neprotékají. Netěsnící baterií může denně odtéct až 24 litrů vody! Nádobí umývejte v napuštěném dřezu, ale ještě lepší je myčka. Šetří nejen váš čas a ruce, ale právě i vodu – v průměru polovinu oproti ručnímu mytí. Zapínejte ji vždy, až když se naplní. Totéž platí pro pračku, přestože nejnovější modely dávkují vodu podle hmotnosti prádla. Málo znečištěné prádlo perte na kratší programy. Jestli se chystáte pořídit nové spotřebiče, sledujte parametry spotřeby nejen u elektřiny, ale i vody.

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Dar z nebes

Sdružení RHYME si ve své zprávě všimlo také rozdílů ve spotřebě mezi jednotlivými kraji. Nejšetrnější jsou obyvatelé zlínského kraje, kteří si vystačí s pouhými 76 litry na osobu a den. Čím to je? Víc využívají dešťovku, kterou lze použít na zalévání, splachování i praní prádla. A s ještě menším množstvím (70 litry) musel na den při výzvě #zachranvoduchallenge vystačit i populární youtuber Kovy. „Omezení počtu spotřebovaných litrů je výzvou samo o sobě. Člověk na to stále myslí. A je to správně. K vodě se naučí přistupovat nikoli jako k něčemu samozřejmému, ale k něčemu, čeho tu máme limitované množství,“ vysvětluje Kovy.

Zajímá vás, jak se Kovyho život během výzvy změnil? Co je to šedá voda a jak ji doma můžete využít? Nebo spíš kolik vám stát přispěje na pořízení akumulačních nádrží na zalévání zahrady? To vše se dozvíte v srpnovém čísle Blesku Bydlení, které je od 15. července na novinových stáncích. Nebo si ho můžete pohodlně objednat z domova v tištěné či elektronické verzi v našem iKiosku ZDE.

Jaké jsou možnosti využití dešťové vody pro zahradu?

Jaké jsou možnosti využití dešťové vody pro zahradu?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny