Zralost ananasu
Zralý ananas poznáme podle typické vůně, slupky, která je pevná, a zelených lístků. Platí, že čím zralejší plod je, tím je také sladší a obsahuje i více účinných látek.
Konzumaci nezralých plodů je dobré se vyhnout, protože obsahují hodně kyselin, které mohou poškodit zuby a žaludeční sliznici.

Rozkrojený ananas je třeba co nejdříve zkonzumovat
Ananas se skladuje při teplotě patnáct až osmnáct stupňů Celsia. Pokud si ho nakrájíme a nesníme hned, dáme ho do ledničky a spotřebujeme do dvou dnů. Dá se jíst ve studené i teplé úpravě.
Šťavnaté bohatství
Ananas nám přijde vhod právě nyní, po svátečním hodování, kdy chce většina z nás pár nabraných kil ztratit. Jelikož obsahuje přírodní enzymy, pomáhá tělu odbourávat tuky, a tím udržuje štíhlou linii.
Enzym bromelin štěpí bílkoviny, ničí ve střevech cizopasníky, ale též proniká i kůží a dokáže zesvětlit či odstranit pigmentové skvrny.

Ananas ve spojení s jiným ovocem představuje zdravé mlsání
Ananasový plod je velmi zdravý; obsahuje například ovocné kyseliny a vitamin C, vitaminy skupiny B, zinek, železo, mangan, bór. Podtrženo a sečteno: kromě biotinu, vitaminů B12 a E má všechny vitaminy a šestnáct různých minerálních látek a stopových prvků. Obsahuje téměř devadesát procent vody a jen osm až osmnáct procent cukru.
Co umí ananas?
Kromě toho, že dokáže pomocí enzymů spalovat tuky, a napomoci tím k redukci tělesné váhy, podporuje i obnovu buněk. Také čistí a odlehčuje střeva. Odvodňuje organismus, stará se o dobrý spánek, podporuje imunitní systém, krvetvorbu a působí jako životabudič.
Chrání před osteoporózou, snižuje krevní tlak, rozpouští usazeniny v cévách, uvolňuje svalové napětí a místní svalové křeče, působí protizánětlivě, močopudně, pomáhá při průjmech, odstraňuje i stařecké skvrny.

Ananas vašemu tělu jen prospěje
Jak si vypěstovat ananas?
Ananas je dobře přizpůsobivý a jeho nároky na pěstování a prostředí nejsou velké. Netrpí na žádné škůdce. Vyžaduje intenzivní světlo, ale přímé slunce mu škodí. V létě je pro něj nejvhodnější polostín.
Dobře se přemisťuje a ideálně roste při teplotě pětadvacet a dvaatřicet stupňů. Vyšší teploty zastavují růst a kritická je teplota pod deset stupňů.
Pokud si ananas chceme sami vypěstovat, koupíme si zdravý plod a uřízneme z něj horní zelenou část s asi půl až centimetr silným kroužkem. Po dobu deseti až dvaceti dnů ji necháme volně ležet na suchu a teplu a poté kroužek ananasového těla stáhneme.

Takovýchto plodů se můžeme dočkat i ve vlastním bytě
Zároveň dva až čtyři zaschnuté listy odstraníme a zastříhneme suché konce zbylých listů. Zasadíme jej do zeminy složené z půlky z humózní půdy a z půlky ze směsi ostrého říčního písku, cihlové drti a popřípadě kokosových vláken.
Sázíme jej do hloubky kolem tří až čtyř centimetrů a v průběhu vegetace přihnojujeme tekutými hnojivy.
Uchycená rostlinka se dá uměle přivést ke kvetení. Plodnost se dostavuje samozřejmě až později, v dobrých podmínkách během dvou až tří let. V bytě lze vypěstovat až jednokilové plody.