vytisknout velikost písma Americké padlí angreštové vs. nové rezistentní odrůdy

Zahrádkáře trápí mnoho let americké padlí angreštové. Chemická ochrana v mnoha případech neúčinkovala, proto přešli k výsadbě rezistentních odrůd. Ani s nimi se ale kýžené výsledky u všech pěstitelů nedostavily: proč?

Padlí americké bývá zaměňováno s padlím evropským. To se ale vyskytuje poměrně málo a spíše ve starších zanedbaných a zahuštěných výsadbách.

Také oslabuje rostliny, nicméně rozpoznávacím znakem je, že v jeho případě při napadení zůstávají plody angreštu čisté – na rozdíl od padlí amerického, s nímž už leckterý zahrádkář boj zcela vzdal, a raději angrešt nepěstuje vůbec.

Lze ochránit angrešt před americkým padlím?

Lze ochránit angrešt před americkým padlím?

Jak se padlí projevuje

Nevítaný host americké padlí angreštové napadá i černý rybíz a křížence angreštu s rybízem, nákaza se u nich ale objevuje většinou až těsně před sklizní nebo po ní. Úroda tedy není přímo ohrožena, zato u angreštů dokáže padlí způsobit úplnou pohromu. 

Klepněte pro větší obrázek
Padlí angreštové napadá rybíz mnohem později, nákaza se ale šíří stejně rychle jako u angreštů

Jakmile se choroba objeví, napadá listy, letorosty, mladé výhony, stopky i bobule. Stíratelný bílý povlak později hnědne (na listech ne) a na plodech způsobí rozrůstající se kožovité skvrny. Plody se deformují, zůstávají tvrdé a nechutné a postupně z větví opadávají.

Jak pěstovat angrešt

Jak pěstovat angrešt

Výhony napadených angreštů jsou zkrácené a znetvořené, nákaza se tak projevuje i na listech. Postiženým stromkům pak špatně vyzrává dřevo a jsou mnohem méně odolné vůči mrazům a náchylnější k dalším chorobám. Padlí na větvičkách angreštů z roku na rok přezimuje.

Rezistentní odrůdy: nejrozšířenější omyly o jejich ochraně

Pokud jste se rozhodli zlikvidovat staré angrešty v domnění, že jim není pomoci, je to škoda. Na vině není stromek, ale špatný způsob ochrany proti chorobě. Většina pěstitelů si další rok (nebo po kratší přestávce) koupí nové stromky: vybere si rezistentní odrůdy a věří, že má vyhráno.

Rezistence je odolnost, rezistentní odrůdy angreštu jsou tedy proti padlí americkému odolné, ale to neznamená, že stoprocentně a že choroba je vůbec nepostihne. Ze všech nabízených odrůd opravdu odolává jen 'Rolanda'.

Jedná se o brzy plodící odrůdu se středními plody červenohnědé barvy, které dozrávají v polovině července. Výnosy z ní jsou poměrně vysoké, plody střední velikosti mají příjemnou sladkokyselou chuť.  

Klepněte pro větší obrázek
V některých letech je napadení angreštů tak silné, že větve vypadají jako zasněžené 

Další odrůdy uváděné jako rezistentní (odolné) by měly být nabízeny spíše jako odrůdy se zvýšenou imunitou proti padlí. Vysokou odolnost z následujících angreštů má raná 'Invicta', dobře se s padlím vyrovnává 'Nesluchowski' (raný, tmavě červený).  

V nabídce zahradnictví bývají dostupné odrůdy 'Coptivátor', 'Darek', 'Karát', 'Pax', 'Prima' či 'Remarka'. V oblastech s nízkým výskytem padlí angreštového nebudete mít u těchto odrůd při pěstování pravděpodobně žádné potíže.

Zachráníme angrešt?

Než vykopete poslední 'Zlatý fík' nebo 'Šolcovu naději', zkuste ještě tento rok udělat něco pro jejich záchranu: všechny napadené výhony a letorosty ořežte, pečlivě seberte flekaté plody a všechno spalte (jen ne do kompostu!!!).

Pak stromky nebo keře postříkejte některým ze sirnatých prostředků a postřik zopakujte ještě alespoň dvakrát po deseti dnech.

Kontrolujte zbývající obrost, a jakmile by se někde bílý povlak objevil, sestřihněte jej. Angreštu nevadí ani hluboký řez po sklizni, koneckonců jen tak se zbavíte padlí připraveného na rostlině přezimovat.

Důležitá je předjarní prevence – jakmile počasí dovolí, postříkejte angrešty ještě před rašením Fundazolem 50 WP tak, abyste rostlinu doslova postřikem omyli. Po vyrašení můžete postřik opakovat, případně použít jiný.

Klepněte pro větší obrázek
Bílé odrůdy jsou odolnější než červené

Od vyrašení budete muset postřiky opakovat: minimálně jeden před květem a podle počasí pak po odkvětu alespoň dvě ošetření v intervalu pět až deset dnů.

Stále přitom kontrolujte výhony, a pokud by se objevil náznak padlí, výhon zastřihněte až do zdravého místa. Celkem by mělo být provedeno alespoň pět postřiků za sezonu.

Není nad vlastní zkušenosti

Po několika letech marného boje s padlím jsem to také vzdala a už poměrně letité stromky vykopala. Po plánované přestávce tří let jsem si objednala rezistentní odrůdy angreštu: dvě 'Rolandy', jedenkrát 'Invictu', 'Rokulu' a 'Karát'. Stromky jsme ještě na podzim zasadili a zjara krásně narašily.

A v té době jsem udělala stejnou chybu jako možná někteří z vás. V přesvědčení, že rezistentní odrůda je úplně odolná proti americkému padlí, jsem stromky ani moc často neprohlížela zblízka. Odkvetly, nasadily plody a vy už jistě tušíte, co bylo dál.

Jak kuličky nabývaly na velikosti, najednou bylo vidět drobné skvrnky na plodech a k mému zděšení i bílý povlak na listech a letorostech. „A máme to tu zas,“ bylo první, co mě napadlo.

Bez náznaku padlí zůstaly obě 'Rolandy', třebaže jsou od napadených stromků vzdáleny jen něco přes metr. Plody jsou zdravé (je jich letos pouze šest) a díky několika vysloveně letním dnům v červnu jsou už v konzumní zralosti.

Klepněte pro větší obrázek
Vyzkoušejte, která z rezistentních odrůd se ve vaší zahradě osvědčí

U většiny rezistentních odrůd se bez postřiku neobejdete

Pozdě ale přece jsem prostudovala všelijaká moudra a příspěvky v diskuzích, abych se nakonec dopracovala k výsledku. Některé odrůdy označované jako rezistentní bývají v určitých podmínkách silně infikovány a jejich rezistentní charakter se ztrácí. 

Odborníci proto doporučují vyzkoušet v dané lokalitě více odrůd a zaměřit se potom na tu, která se osvědčila. Bez postřiků dnes těžko vypěstujete nenapadený angrešt. Rezistentní (imunní) odrůdy se musí stříkat alespoň preventivně, nejlépe počátkem kvetení.

Chemická ochrana není stoprocentní

Přípravků proti americkému padlí angreštovému je dost: spolehlivý je Discus (rozpustný granulát), použít lze Kumulus WG, Sulikol 750 SC, Rubigan 12 EC pouze před kvetením a po sklizni.

Nejedovatý pro hmyz a zvířata je přípravek Bioton vyrobený z čistě přírodních potravinářských surovin. Aplikuje se po odkvětu, působí dotykově a v kombinaci se smáčedlem (pár kapek do litru roztoku) je nutné jím celý stromek pečlivě omýt.

Na padlí angreštové se míchá v koncentraci jedno a půl procenta, v případě silnějšího výskytu v okolí lze koncentraci zvýšit. Jako preventivní postřik může mít poloviční ředění, stačí půl až jedno procento.

Klepněte pro větší obrázek
Takto zdecimovaný angrešt nebude chutnat ani nenechavým ptákům

Stoprocentní úspěch ovšem zaručen není: při silném výskytu choroby a v případě citlivých odrůd zkušenosti ukazují, že ani chemická ochrana nemusí být dostatečně účinná. Patogen padlí totiž získává rezistenci na ochranné fungicidy.

  • Jak jste na tom s pěstováním angreštu vy? Máte v boji s padlím úspěch, nebo neúspěch? Osvědčil se vám nějaký postup? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v našem diskuzním fóru!
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zku…

Receptů na švestková povidla je mnoho a možná máte ten nejlepší od babičky. Ale pokud ne, máme pro vás jeden, který určitě stojí za vyzkoušení.

6.  9.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |
Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak …

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

13.  9.  2020 |
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

16.  9.  2020 | | 2 N/A