Nejhorším měsícem pro alergiky je duben. Převládá pyl dřevin (olše, líska, topol, bříza, habr a tis) a začínají kvést i bylinky – pampeliška, jitrocel a okrasné keře. Na které druhy si dát pozor?
Duben je měsíc kvetoucích stromů
Na kvetení lísky navázala v březnu olše a v průběhu dubna bříza a některé jehličnany. Nejsilnějším alergenem je pyl břízy. Protože je bříza vysoký strom dorůstající až do 30 metrů, její pyl se šíří velmi daleko. Kvete až do května a často dochází ke zkřížené alergické reakci s ostatními stromy. Vrba rovněž patří k významným alergenům. Kvést může až tři měsíce.
Topol černý a bílý a topol osika kvetou velmi nenápadně. Jejich pyl sice nedělá alergikům výrazné problémy, ale je nebezpečný pro své chmýří. To může dráždit dýchací cesty a zároveň se v něm zachycují pyly z trav a dráždivý prach.
Dub kvete až koncem dubna a až do června. Jeho pyl není moc alergenní, ale dochází ke zkřížené alergii s pylem břízy. Pacienti citliví na břízu pak mají potíže i s dubem.
Jalovec obecný se ve volné přírodě vyskytuje na skaliscích, okrajích borových, dubových nebo březových lesů, na vřesovišti a rašeliništi. Jeho kulturní formy – sloupovité, kulovité či rozkladité odrůdy – se pěstují i na zahradách. Nejvíce pylu produkují samičí žluté květy, které se na keři objeví koncem dubna.
Tis červený bývá velmi často pěstován v parcích či zahradách v různých kultivarech, které se liší tvarem (sloupovitý či široký vzrůst, převislé větve) a délkou jehlic. Kvete v březnu až dubnu. A zde pozor, na rozdíl od jalovce alergii na pyl způsobují samčí žluté květy.
Ani v parku není bezpečno
Z keřů kvetoucích v dubnu nejdříve rozkvétá zlatice čili forzýtie. Kvete velmi bohatě od března do dubna ještě před rašením listů.
Dalším keřem, který se často pěstuje v parcích, zahradách či na sídlištích, je kalina tušalaj. Pozná se snadno podle listů, které jsou na okraji pilovitě zubaté, na horní straně svraskalé a na spodní straně a na řapíku šedě plstnaté. Bílé nebo žlutavé vonné květy se rozvinou koncem dubna až začátkem května. Koncem měsíce dubna začínají kvést tamaryšky, cesmína a pivoňky.
Pozor na procházku přírodou
Trnka – slivoň trnitá roste na slunných, křovinatých stráních, kamenitých svazích, sutích, okrajích lesů, na mezích, náspech, podél cest i na okraji polí. Bílé, krátce stopkaté květy rozkvétají před rašením listů. Letos si sice trnky daly načas, neboť běžně kvetou již v březnu, ale v dubnu již budou v plném květu.
Trávy se opylují větrem, proto je vzdušný proud dokáže zanést pořádně daleko. Jejich pyl patří mezi nejrozšířenější dýchací alergeny. V dubnu začíná kvést kostřava a psárka. A louky? Ty budou v dubnu plné pampelišek, sedmikrásek, ale začne kvést i jitrocel.