vytisknout velikost písma Akumulátorová sekačka: 7 důvodů, proč si ji pořídit a jak vybrat tu nejlepší pro vaši zahradu

Nízké náklady na provoz, snadná údržba, nezávislost na připojení k elektrické síti, tichý provoz a šetrnost k životnímu prostředí. To jsou jen některé z výhod, které aku sekačka uživatelům nabízí. A protože už tráva začíná rašit, je nejvhodnější čas poohlédnout se po stroji, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Novou sekačku si člověk nepořizuje každý rok, proto je dobré si její výběr předem dobře promyslet a zvážit, jaký typ bude pro vaši zahradu vhodný, a také se rozhodnout, jakému pohonu dáte přednost. V případě, že uvažujete o akumulátorové sekačce, tedy té, která je poháněna baterií, připravili jsme si pro vás přehled podstatných informací a tipů pro správný výběr.

I když jsou počáteční náklady na pořízení akumulátorové sekačky obecně vyšší, jejich obliba rok od roku roste a s tím i jejich nabídka. Investice do takové sekačky vám do budoucna může nejen ušetřit spoustu času, ale také snížit náklady na údržbu a poskytne vám větší bezpečnost a komfort při sekání trávy. Používáním sekačky na bateriový pohon navíc přispíváte k ochraně životního prostředí.

Jak vyrobit větrník z PET lahve a vyhnat ze zahrady krtka?

Jak vyrobit větrník z PET lahve a vyhnat ze zahrady krtka?

Při výběru akumulátorové sekačky je důležité brát v úvahu několik faktorů:

 • Způsob sečení: Z hlediska času jsou nejefektivnější sekačky rotační, které jsou vhodné pro sečení trávníku na výšku asi 3–5 centimetrů. Mezi zahrádkáři jsou nejrozšířenější. Dalším typem pak jsou sekačky vřetenové, které trávu nesekají, ale stříhají. Výsledkem je dokonalejší a hustší trávník. Posledním typem jsou pak sekačky strunové, které se hodí na zastřižení trávy kolem plotů, stromů a na hůře přístupných místech.
   
 • Výkon baterie: Výkon baterie se měří v Ah (Amperhodinách). Platí, že čím větší je kapacita baterie, tím déle bude sekačka pracovat na jedno nabití. Na spotřebu má také vliv velikost napětí. 
   
 • Šířka sekací lišty: Šířka sekačky určuje, kolik travnaté plochy může sekačka pokrýt jedním průchodem. Obecně platí, že čím větší je šířka záběru, tím více si usnadníte práci, protože větší plochu posekáte rychleji. Pozor ale na skutečnost, že úměrně s šířkou záběru roste také velikost a hmotnost sekačky, což samozřejmě vyžaduje také vyšší výkon motoru.
   
 • Nastavení výšky sečení: Výškové nastavení umožňuje nastavit výšku řezu. Důležité je vybrat sekačku s dostatečně širokým rozsahem nastavení, aby bylo možné přizpůsobit se výšce trávy na různých místech zahrady. Je lepší zvolit kvalitní nástroj, který má velký rozsah – minimálně 2 centimetry a maximálně 7–8 centimetrů.
   
 •  Hmotnost sekačky: Ta je důležitým faktorem zejména tehdy, pokud máte velkou zahradu. Lehčí sekačky jsou obecně snadněji ovladatelné, ale pozor, mohou mít nižší výkon a menší záběr.
   
 • Funkce a výbava: Zjistěte si, kolik trávy pojme sběrný koš, abyste ho nemuseli chodit každou chvilku vysypávat. Některé akumulátorové sekačky mají i funkce jako mulčování trávy nebo boční výhoz. Rozhodněte se, které funkce jsou pro vás důležité a zvažte jejich potřebu.
   
 • Značka a recenze: Zvažte značku a zaměřte se na nezávislé recenze sekačky, kterou plánujete koupit. Dobré značky s vynikajícími recenzemi mohou nabízet vyšší kvalitu a spolehlivost.
   
 • Cena: Vždy se snažte najít vyvážený poměr mezi výkonem a funkcemi sekačky. Dražší sekačky mohou nabízet větší výkon a výbavu, ale pokud máte menší zahradu, může být investice do dražšího modelu zbytečná.
Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

7 důvodů, proč si pořídit aku sekačku

1. Snadná ovladatelnost a menší hmotnost

Akumulátorové sekačky jsou velmi snadné na ovládání a používání. Nemusíte se zabývat neustálým připojováním kabelem k zdroji proudu, což zjednodušuje proces sekání a umožňuje vám rychle a snadno změnit jeho směr, pokud je to potřeba. Navíc jsou aku sekačky obvykle lehčí než sekačky s benzinovým motorem, což znamená, že se snadněji ovládají a lépe se s nimi manévruje v průběhu sečení. Nižší hmotnost je výhodná i při přepravě a ukládání.

2. Bezdrátovost

Aku sekačky umožňují snadnou a pohodlnou práci bez nutnosti připojení k elektrické síti. To vám umožní pracovat na místech, kde není přístup k elektřině. Umožní vám snadno se přesouvat bez nutnosti přemísťovat kabel. Nemusíte trávit čas hledáním zásuvky nebo přemísťováním přívodního kabelu. Bezdrátovost také znamená méně nebezpečí, protože nehrozí riziko poškození kabelu, který se může zamotat pod kola.

3. Nižší náklady na provoz

I když jsou pořizovací náklady na aku sekačky obvykle vyšší než než v případě nákupu benzinových nebo elektrických sekaček, dlouhodobě jsou levnější na provoz. Nemusíte kupovat benzin nebo platit za spotřebovanou elektrickou energii. Navíc mají podstatně nižší náklady na údržbu.

4. Tichý provoz

Aku sekačky jsou obvykle mnohem tišší než benzinové sekačky. To znamená, že můžete sekání trávy provádět bez toho, že byste rušili své sousedy nebo ostatní lidi v okolí. 

5. Snadná a finančně nenáročná údržba

Akumulátorové sekačky jsou obecně méně náročné na údržbu a méně náchylné na poruchy než sekačky s benzinovým motorem. Nemusíte se starat o pravidelné výměny oleje, čištění a výměny filtrů, výměny svíček, čištění výfukových potrubí a podobně. 

6. Bezpečnost

Akumulátorové sekačky jsou považovány za bezpečnější než sekačky s benzinovým motorem, protože nemají palivovou nádrž, z níž by mohlo unikat palivo a způsobit nebezpečí výbuchu. A nehrozí ani to, že si přeseknete přívodní kabel a dojde k úrazu elektrickým proudem.

7. Šetrnost k životnímu prostředí

Aku sekačky jsou ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí než sekačky benzinové. Neprodukují emise a hluk a nepotřebují připojení k elektřině, což umožňuje snížit spotřebu energie.

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada