V mnoha domácnostech zdobí stůl adventní věnec, na němž o Štědrém dnu zapálíme poslední svíci. Víte ovšem, že každá ze svíček má jinou symboliku a pokaždé by ji měl zapalovat jiný člen rodiny? Tušíte, kdo a z jakého důvodu adventní věnec vymyslel a kde v České republice najdete ten největší?
První adventní věnec byl pro opuštěné děti
Podoba a význam adventních věnců se utvářely mnoho let. První pokusy o adventní věnce lze spatřit u předkřesťanských germánských národů. Lidé si tehdy vyráběli z přírodních materiálů zelené kruhy a uvnitř nich symbolicky zapalovali oheň. Tímto zvykem se snažili dovolat boha Světla, aby mohl zase prodloužit dny, zkrátit noci a navrátit do krajiny teplo a slunce.
Co byste měli vědět o adventním věnci? Podívejte se na video:
Ten pravý základ pro tvorbu adventních věnců vznikl až v roce 1839 v Hamburku. V tamním Záchranném ústavu pro opuštěné děti dostal jeden z vychovatelů kouzelnou myšlenku. Jeho děti se ho neustále ptaly, kdy už přijdou Vánoce, a on pořádně nevěděl, jak jim jejich čekání zkrátit a zpříjemnit. Z dřevěného kola od vozu tedy vyrobil něco jako kalendář. Na kolo připevnil devatenáct malých červených svíček a čtyři velké bílé svíce. Každý den s dětmi jednu svíčku zapálil, a díky tomu tak všichni na první pohled věděli, kdy se Vánoc konečně dočkají. Myšlenka se zalíbila mnoha lidem, a proto se tvorba věnce začala brzy šířit.
Tradice, která zaplavila nejdříve sever Německa, se rychle začala dodržovat i v dalších, nejenom evropských zemích. Zpočátku věnce visely na stuhách od stropu dolů. Poprvé byl adventní věnec, tehdy už jen se čtyřmi svíčkami, umístěn v kostele v německém městě Cáchy. Zřejmý už byl křesťanský podtext a adventní věnec se stal důležitým symbolem celého křesťanského adventu. V naší zemi se tato tradice začala dodržovat až po roce 1989.
Jak se jmenují čtyři adventní svíčky a co znamenají?
Adventní věnec v dnešní době zdobí mnoho domácností po celém světě. Někteří lidé si díky němu zpestřují adventní dobu a čekání na Vánoce. Jiní v něm spatřují mnohem hlubší křesťanskou myšlenku. Většinu adventních věnců tvoří pouze čtyři svíčky. Kdo však zná celou symboliku a za věncem schovanou víru v Boha, zapaluje svíček pět. Každá z těchto pěti svíček má svůj název a význam.
- Svíce proroků – v tradičním pojetí má mít fialovou barvu a je symbolem naděje a splněných přání. Podle staré tradice by ji mělo zapálit nejmladší dítě v rodině. První adventní svíčku jsme letos zapálili 3. prosince.
- Betlémská svíce – opět ve fialové barvě. V jejím plamínku se skrývá láska a Ježíškovy jesličky. Zapaluje ji nejstarší dítě rodiny, letos to bylo 10. prosince.
- Pastýřská svíce – je zvykem, aby byla tato svíčka růžová. Je za ní schovaná radost z blížících se Vánoc a narození Ježíše Krista. Je také oslavou toho, že brzy skončí postní období. Zapálit ji má matka, letos 17. prosince.
- Andělská svíce – vracíme se zpět k fialové barvě svíčky. Čtvrtá svíčka představuje mír a pokoj. Sirku by měl v ruce držet 24. prosince otec.
- Kristova svíce – i tato svíce je umístěná na věnci, někdo ji umísťuje do jeho středu. Má mít bílou barvu a zapaluje se na Štědrý den nebo Boží hod vánoční. Je symbolem Vánoc, narození Ježíše Krista a duchovní očisty.
Jak se zapalují adventní svíčky?
Pokud chcete dodržovat tradici, zapalujte vždy všechny svíčky proti směru hodinových ručiček. Platí to, máte-li svíčky ve stejné barvě, i pokud je máte symbolicky zbarvené – v takovém případě je ale třeba nezapomenout, že jako třetí se zapaluje růžová.
Jak správně umístit svíčky na adventním věnci?
Původní a tradiční adventní věnec má být utvořen ze zeleného kruhu z chvojí, cesmíny, vavřínu či cedru. Svíčky jsou v něm umístěné do kříže, každá na jednu světovou stranu – toto postavení svíček symbolizuje Kristův kříž.
Podoba a provedení adventního věnce se mění
Dnešní věnce mívají různé tvary i barvy a vyrábějí se z mnoha různých materiálů. Korpus na adventní věnec může být ze slámy, mechu, dřeva, skla apod. Svíčky odpovídají aktuálním módním trendům a náladě členů domácnosti. Luxusní věnce jsou hojně zdobené a součástí korpusu bývá často také eukalyptus. Designové věnce mají zdobné kovové a skleněné korpusy, do kterých pouze zasadíte svíčky. Ani kruhový tvar věnce už není pravidlem: svíčky mohou být seřazené za sebou nebo posazené jedna vedle druhé uprostřed věnce.
Adventní věnec v České knize rekordů
Největší adventní věnec v České republice můžete spatřit na zámku Loučeň (okres Nymburk). Už od roku 2011 bývá pravidelně instalován v zámecké zahradě kolem místní kašny. Jeho průměr je téměř 16 metrů a součástí jsou samozřejmě také čtyři velké svíce. Jde o rekordní velikost věnce, díky které je zapsán v České knize rekordů.
Velkou pozornost v loňském roce přitáhl také největší papírový adventní věnec. Pochází z rukou Jany Jůzové ze Svitav, která při jeho tvorbě strávila 56 hodin a spotřebovala 1 515 metrů papírových ruliček. Věnec je dvoupatrový. První patro má průměr 118 cm, druhé 100 cm. Se svým barevným papírovým věncem je i tato tvůrkyně zapsána do České knihy rekordů.