vytisknout velikost písma Aby okrasné dřeviny nezničil mráz

Je nejvyšší čas provést několik opatření, díky nimž okrasné dřeviny v zahradách dobře přežijí mrazivé období. Postupujte podle našeho seznamu jednotlivých prací a na jaře se opět budete moci těšit z krásy jehličnanů i listnáčů.

Vysadili jste na podzim okrasné stromy, keře či jehličiny, ale nevyvázali je ke kůlům? Dožeňte to co nejdříve, ať vás nezaskočí rychlý nástup zimy a mráz. Kůly se pak zatloukají obtížně. 

Ochrana dřevin proti vyvrácení nebo rozlámání sněhem

Kůly pro stromky by měly být dostatečně pevné a tak dlouhé, aby po zatlučení do země sahaly deset centimetrů pod korunu. Pokud jste stromky sázeli včas, tedy v průběhu října, měla by půda být již dostatečně slehlá – můžete tedy přiložit pevné úvazky.

Jako úvazkový materiál jsou vhodné širší, alespoň dvoucentimetrové textilní řemínky nebo rychlovázací řetízky nastříhané na patřičnou délku. Važte je raději pevně, aby s kmínky nemohl lomcovat vítr – mohlo by dojít k odření kůry.

Klepněte pro větší obrázek
Vzrostlé stromy s vyšším kmenem je vhodné upevnit ke třem kůlům

Vyšší stromy, pro které byste obtížně sháněli dostatečně dlouhé kůly, s jejichž zatlučením byste měli problémy, je vhodné ukotvit vyvázáním ke třem nebo čtyřem kolíkům. Provádí se to tak, že na kmen pod korunou se připevní objímka z juty, pryže nebo plastové folie na ochranu kmene před odřením

Na tuto objímku se pak připevňují kotvicí lanka buď z dostatečně silného a trvanlivého provázku, nebo drátu. Druhý konec lanka se připevní ke kotvicímu kolíku tak,aby stromek pevně stál. Lanka musí být napnuta stejně ve všech směrech.

Vyšší keře vyvazujte tak, že větve stáhnete dohromady provázkem a hlavní větve pak přivážete ke kůlu zatlučenému co nejblíže středu keře.

Sloupovitě rostoucí keře a jehličiny (jalovce, tisy) je třeba chránit před rozlámáním těžkým sněhem. Vhodné je ovázat kolem takových dřevin rákosové nebo bambusové rohože, pytlovinu nebo jinou řídkou tkaninu, kterou stáhnete a zajistíte provázkem.

Podobně postupujte při ochraně choulostivějších keřů – v tomto případě ovázaný prostor kolem větví vyplňte suchým listím. Tlačí-li vás čas nebo nemáte-li možnost použít uvedené postupy, postačí ovinout kolem sloupovitých jehličin provázek. U země jej přivažte ke kolíku či rovnou ke kmínku, spirálovitě jej oviňte až ke špičce, kde uděláte poslední ovin a ukončíte uzlem.

Kontrola je nutností

Je samozřejmé, že tyto ochranné materiály musíte na jaře včas a beze zbytku odstranit, aby nedocházelo k zaškrcení kmínků, větví, nebo dokonce k odumírání jehličí uvnitř keře. U listnáčů by se při opožděném snímání ochranných materiálů mohly vylamovat rašící letorosty.

Je rovněž třeba v průběhu roku sledovat úvazky a včas je povolovat, aby nezaškrtily kmínky či větve – mohlo by dojít nejen k vylomení korunky, ale i k uhynutí rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Prachový sníh jehličinám nevadí, ale těžký a vlhký sníh musíte setřást

V případě silného sněžení, zejména napadá-li těžký, vlhký sníh, je nutno projít zahradou a sníh střásat, a to hlavně z jehličin. Vhodným nářadím jsou například dřevěné hrábě. Tíha sněhu větve ohýbá, a pokud jsou zatíženy delší dobu, bývá deformace trvalá. Takové rostliny jsou pak méně vzhledné.

Horší samozřejmě je, že se stromy nebo větve mohou rozlomit, k čemuž dochází hlavně u jalovců a borovic. Méně ohrožené jsou smrky a jedle – sklon jejich větví umožňuje sklouznutí sněhu.

Jehličiny mohou být hlavně ve větších nadmořských výškách poškozeny námrazou, která se tvoří při mlze i mrznoucím dešti. Námraza má velkou hmotnost, na větvích ulpívá a při pokusu o její odstranění se větve mohou lámat. Je vhodnější počkat na aspoň částečné oteplení a pak se pokusit námrazu opatrně setřást.

Škodit může zvěř i lidé

Některé listnaté i jehličnaté dřeviny mohou být v zimě poškozeny, nebo dokonce zničeny okusem od zajíců nebo srnčí zvěře. Týká se to těch zim, kdy napadne tolik sněhu, že se u plotů vytvoří závěje, přes které se tato zvířata dostanou do zahrady.

Zajíci mívají spadeno především na jabloně, třešně a jeřáby, ale i na akáty a čilimníky – ty dokážou ohryzat až k zemi. Srnčí zvěř okusuje hlavně mladé výhony a pupeny jehličin. Co učinit, aby k takovýmto škodám nedocházelo?

Ochraňte kmenné tvary jabloní, hrušní, třešní, jeřábů a akátů obalením kmenů drátěným či plastovým pletivem. Tyto ochrany musí být dobře připevněny ke kůlům a musí chránit kmeny už nízko u země a až ke korunce. Vhodné jsou i chrániče ze štípaného bambusu.

Někdy ale závěje umožní zajícům dostat se až do korun stromů a ohryzat i větve. Je pak nutno počkat do jara, větve ořezat až do zdravého dřeva a doufat, že rostlina poškozené části zregeneruje. Další možností ochrany dřevin proti okusu (zejména srnčí zvěří), kterou používají hlavně lesníci, jsou repelentní přípravky.

Klepněte pro větší obrázek
Najdete-li na zahradě takovéto zaječí stopy, znovu zkontrolujte všechny chrániče kmenů, případně aplikujte repelentní přípravky

Jedná se o pastovité hmoty s charakteristickým zápachem (například Aversol), jež jsou ředitelné vodou a aplikují se nátěrem pomocí štětce nebo postřikem. Tyto repelenty obsahují adhezivní přísady, které zabraňují smývání deštěm a sněhem. Některé přípravky jsou v současnosti k dostání i jako spreje.

Je sice faktem, že takto ošetřené rostliny nepůsobí asi půl roku právě esteticky, ale větve časem odrostou a přípravek se v průběhu roku částečně smývá – důležitý je však aspekt ochrany. Bylo vyzkoušeno, že jehličiny – například borovice a smrky ošetřené před zimou Aversolem – jsou v předvánoční době chráněny i před lidskými škůdci.

Nezapomeňte na zálivku a mulčování  

O ochraně proti mrazu jsem se částečně zmiňoval již výše. Je ale důležité chránit stálezelené dřeviny během zimy proti uschnutí. Stálezelené dřeviny, jako jsou jehličiny, rododendrony, bobkovišně, cesmíny, mahonie a jiné listnáče, totiž odpařují vodu i za mrazů.

Nemají-li před zimou v půdě zásobu vody, mohou jí během zimy odpařit tolik, že vlastně uschnou. Proto musíme tyto dřeviny před nástupem zimních měsíců důkladně zalít; potřebují nejméně dvacet litrů vody na metr čtvereční.

Pro mladé, ale i pro starší výsadby je důležité nastýlání, neboli mulčování. Je to pokrytí půdy kolem rostlin vhodnými materiály, které zmírňují odpařování vody, potlačují růst plevelů a zlepšují půdní strukturu. 

Klepněte pro větší obrázek
Po úpravě mis kolem vysazených dřevin a zalití pokryjte povrch půdy drcenou borkou

Vhodným materiálem je slamnatý chlévský hnůj, máte-li možnost jej získat. Hojně se využívá i drcená borová borka, která je běžně k dostání. Aby ale její  použití mělo význam, musí být její vrstva silná nejméně osm centimetrů.

Méně vhodné je listí, částečně i zetlelé, nejlépe bukové nebo habrové. Má ale nevýhodu v tom, že může být odváto větrem. Pro vřesovištní a jiné vápnostřezné rostliny je ideální pokrytí půdy vláknitou vrchovištní rašelinou.

Klepněte pro větší obrázek
Použijete-li k nastýlce suché listí, zabraňte jeho odvátí: překryjte je chvojím nebo pletivem a okraje této ochrany zatižte kameny

Prudké předjarní slunce může být hrozbou

Některé dřeviny, zvláště ty stálezelené, je třeba aspoň v prvních letech po výsadbě  chránit před prudkým předjarním sluncem. To by mohlo způsobit předčasné probuzení, nebo dokonce narašení rostlin. V následujících eventuálních mrazivých nocích by takové rostliny mohly být poškozeny mrazem.

Vhodnou ochranou jsou rákosové rohože nebo dobře upevněné dřevěné (laťové) desky, ale pro menší rostliny stačí i zakrytí chvojím. Tyto stínicí clony je třeba umístit tak, aby chránily dřeviny před východním a jižním sluncem.

Kmínky stromů je možno rovněž natřít vápnem, protože bílá barva odráží sluneční paprsky. Tuto činnost je ale nutné provést za bezmrazého dne.

Z uvedených rad je patrné, že možností, jak naše oblíbené a mnohdy i pracně získané rostliny ochránit před zimou, je řada. Záleží jen na vás a na vaší schopnosti aplikovat získané informace v praxi.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Ins…

Klasické obkladačky, mozaika, skleněné či laminované desky... Možností, jak ochránit stěnu v kuchyni, je celá řada. Pokud nevíte, kterou si vybrat, podívejte se do naší galerie a načerpejte inspiraci.

8.  1.  2020 |
Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarev…

I váš byt může do nového roku vykročit v novém kabátě. Máme pro vás několik interiérových trendů, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle nejen v roce 2020, ale ani v celém následujícím desetiletí.

10.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |