vytisknout velikost písma Aby byl dům v bezpečí

Chystáte se zazimovat chalupu a vrátit se zpět až na jaře? Nebo odjíždíte na delší služební cestu a tady zanecháte osiřelý dům? Pojistěte se předem proti nevítané návštěvě.

Abyste po návratu nemuseli případně řešit nepříjemnosti spojené s vloupáním, myslete na ochranu svého domova předem. Pomůžou vám na první pohled zdánlivé maličkosti v podobě mechanického zabezpečení, dále kvalitní vchodové dveře i elektronické zabezpečovací systémy. Přitom platí pravidlo: čím více ochranných prvků použijete, tím dokonaleji se pojistíte proti zlodějům.

Mechanické zabezpečení

Víte, že většina „lapků“ vnímá okna, ale i francouzské dveře nebo balkony jako snadnou přístupovou cestu do vašeho domova? Proto je vhodné plochy ze skla vybavit bezpečnostními fóliemi, které se snadno instalují, jsou nenápadné a nestojí ani moc peněz. V podstatě jde o psychologický efekt, kdy potenciálního zloděje tato neviditelná překážka sice neodradí, ale pozdrží. Navíc fólie snižují tepelné ztráty okny až o 30 procent a zpomalují blednutí textilií, nábytku, maleb a dalších interiérových prvků a také omezují riziko řezného poranění dětí při pádu do prosklených ploch.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Bezpečnostní fólie (Foto: Next)

Až budete zvažovat výměnu starých oken za nová, z pohledu bezpečnosti myslete i na jejich vyztužení v křídlech i rámu. Okenní profily lze vybavit bezpečnostními skly (mezi dvě skla se aplikuje speciální fólie) a kováním s řadou jisticích bodů (jakmile okna zavřete, bezpečnostní čepy zajedou do uzávěrů, kde se otočí a vznikne pevné spojení). Každý z těchto prvků spadá do určité bezpečnostní třídy a podobně jako u bezpečnostních dveří i tady platí, že „nejslabší článek“ řetězu je určující pro celkové hodnocení stupně zabezpečení.

K dalším užitečným prvkům patří bezpečnostní klika a magnetická čidla, která se napojují na elektronický zabezpečovací systém (EZS). Venkovní žaluzie či rolety si sice pořizujete jako ochranu proti slunci, avšak i ony můžou pomoci ztížit cestu případnému pachateli. Lze je vybavit závěrem, jenž zabraňuje nežádoucímu vytažení. A kovové mříže? Pro soukromé objekty se užívají pevné nebo nůžkové se zámkem, aplikují se i na sklepní okénka a světlíky, balkony, okna v přízemí a podobně.

Bezpečnostní dveře

Máte správně zabezpečená okna? Teď ještě zamknout vchodové dveře, rovněž bezpečnostní. Při jejich pořízení myslete na jednotlivé prvky, tedy materiál i konstrukci samotných dveří, ale i zárubně, kování, vložku a zámek. Pro domácnosti se běžně používají vstupní dveře spadající do bezpečnostní třídy 3 nebo 4. Rovněž mají odolat ohni po dobu minimálně 30 minut, dále je lze vybavit tepelnou či zvukovou izolací a podobně.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Next

Vždy je vhodnější nechat si bezpečnostní dveře vyrobit na zakázku, tedy na míru. Proč? Odborníci z realizační firmy přijdou k vám domů a mimo jiné tu pečlivě přeměří daný prostor. Dveře totiž musejí lidově řečeno zapadnout do zárubní s milimetrovou přesností. U novostavby se tento krok zpravidla řeší společně s dalším vybavením, avšak u starší výstavby nejsou milimetrové „proluky“ mezi dveřmi a zárubněmi ničím výjimečným. Současně specialisté posoudí stav původních zárubní.

A když vám doporučí nové? „Jejich montáž je rychlá, snadná a čistá, navíc v sobě integrují těsnění. Zárubně mohou mít i dvoudílnou konstrukci, která zaručuje přesnou instalaci dveří. A ještě jsou takzvaně modulární, což znamená, že si v budoucnu můžete jednoduše pořídit nejnovější model bezpečnostních dveří bez nutnosti dalšího stavebního zásahu,“ vysvětluje Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.

Elektronické zabezpečovací systémy

Velmi podstatný prvek skládačky zvané bezpečná domácnost představují elektronické zabezpečovací systémy (EZS). A přestože s nimi v první řadě uvažujete hlavně o ochraně proti vloupání, dokážou navíc rovněž detekovat například požár, únik plynu či vody. Ovšem to stále není vše, s nimi můžete například i rozsvítit, ovládat žaluzie či rolety, nastavit topení nebo klimatizaci, zalévat zahradu a provádět další činnosti – i v době, kdy nejste doma.

Klepněte pro větší obrázek 
Elektronický bezpečnostní systém (Foto: Next)

Elektronický zabezpečovací systém se skládá z ústředny, GSM komunikátoru, ovládacího prvku (mnohdy jde o klávesnici), detektorů a signalizace (sirény, spojení s uživatelem systému prostřednictvím mobilu a ještě lépe spojení s bezpečnostní službou, která monitoruje váš domov ve dne v noci).

Zaměříme-li se na detektory, pak se běžně používají:

  • magnetické, které se instalují hlavně do oken, dveří a jejich rámů (například u oken reagují i na změnu polohy zamykací kliky), brány, branky, garážových dveří,
  • pohybové, jež díky vyzařování tělesné teploty určí přítomnost nežádoucí osoby v objektu (máte-li doma psa nebo kočku, potřebujete speciální detektory pohybu),
  • tříštění skla, ale existují i kombinované detektory (pohyb + tříštění skla),
  • kouře a úniku plynu.

Jak to funguje?

Když jste doma, systém zapínáte či vypínáte přímo v objektu. „Obvykle prostřednictvím klávesnic umístěných v domě, například za vstupním prostorem, v garáži či v patře – zde pro aktivaci nočního střežení. Anebo odkudkoli z chytrého telefonu, tabletu, případně počítače,“ upřesňuje Daniel Havel ze společnosti Jablotron.

A dodává, že nedílnou součástí elektronického zabezpečovacího systému je kromě vnitřní prostorové ochrany i takzvaná plášťová ochrana. Čili hlídání nejen pohybu uvnitř budovy, ale také oken, dveří a pláště budovy, což je důležité pro střežení v noci, kdy jste doma (plášťová ochrana může být v tu dobu aktivní). Lidé totiž nevědí, či si spíše nepřipouštějí, že téměř polovina zlodějů plánuje vloupání do objektů právě v noci, když jsou jejich majitelé doma a spí. Lapkové se tam totiž snáz dostanou, například okny pootevřenými na ventilaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Jablotron

Systém upozorní, ale kdo zasáhne?

Samotný elektronický zabezpečovací systém sice dokáže ohlásit poplach, ale nechytne zloděje za ruku, neuhasí případný požár, nevyřeší problém s unikajícím plynem nebo vodou, která teče, i když nemá. Vy možná budete stovky kilometrů daleko, když vám na mobil přijde zpráva o poplachu. A pokud ne? Zloděj ani potenciální neštěstí bohužel nepočkají, až dorazíte domů či na chalupu. Proto se doporučuje nespoléhat se jen na poplachovou SMS zprávu a zajistit si trvalý dohled prostřednictvím speciální bezpečnostní služby, která zareaguje na nenadálou událost doslova během několika minut.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Jablotron

Nezadrží, ale usvědčí

Bezpečnostní kamery sice neumějí chytit lapku za ruku, ale můžou přispět k jeho dopadení. Navíc se propojují například s vaším telefonem nebo počítačem, takže i vy sami si můžete zkontrolovat, co se děje u vás doma nebo na chalupě, když tam nejste. Současně kamery patří k takzvané plášťové ochraně, která zaregistruje pachatele dříve, než pronikne do objektu. A záznamy z nich jsou vhodným dokumentačním materiálem i pro jednání s pojišťovnou.

Požární detektory…

… je třeba instalovat v objektu díky vyhlášce o technických podmínkách staveb z roku 2008. „Tento detektor pak musí mít atest nezávislé certifikační zkušebny a může být buď autonomní (funguje samostatně díky baterii nezávisle), nebo je součástí zabezpečovacího systému,“ připomíná Daniel Havel. * Magnetické detektory je vhodné aplikovat nejen v rámci vstupní branky nebo vjezdových vrat a okenních či dveřních rámů, ale i na místa, na něž se mnohdy zapomíná, jako jsou světlíky. * Které cesty do vašeho domova považují zloději za nejsnáze překonatelné? Jde o okna, sklepy a garáže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Jablotron

Staré vchodové dveře – vylepšit, nebo vyměnit?

Máte třeba na chalupě obyčejné vstupní dveře a chtěli byste je vylepšit dalším zámkem, oplechováním nebo závorou? Posuďte sami, zda to má cenu. „Při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabíte jediný pevnější prvek běžných dveří. Oplechování bez tuhého rámu rovněž nedává smysl, protože je snadné ho ohnout. Zloděj s obyčejným páčidlem najde slabé místo dveří během několika vteřin,“ podotýká Ivan Pavlíček.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je …

Jsou voňavé, svěží, mají báječnou chuť. Čerstvé bylinky pozvednou každý pokrm. Využijete je při přípravě studené i teplé kuchyně. Hodí se do pomazánek, polévek, na brambory, k masu, na dezerty… Je proto skvělé mít je stále po ruce. Poradíme vám, jak si je snadno a úspěšně vypěstovat doma.

9.  3.  2019 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

12.  3.  2019 |
I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu: Kde a za kolik koupit truhlíky?

I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu…

Také každé jaro a léto litujete, že nebydlíte v rodinném domku, ale máte k dispozici jen malý balkon? Nevadí, i tak si můžete vytvořit krásnou zahrádku. Inspirujte se nabídkou truhlíků a květináčů z obchodů. Samozřejmě je můžete umístit i na terasu nebo do zahrady.

15.  3.  2019 |