vytisknout velikost písma Aby bromélie krásně kvetla

Bromélie se u nás zabydlují čím dál častěji. Protože se jedná o exotické rostliny, s nimiž nemáme moc zkušeností, překvapí nás jejich úhyn, následující hned po odkvětu. Znamená konec naší bromélie?
Aby bromélie krásně kvetla

Odkud k nám bromélie doputovaly?

Bromélie pocházejí z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Jsou to epifyty, ve své domovině se zachycují na větvích stromů nebo na kmenech, ale patří k nim i geofyty, zemní rostliny.

Květenství bromélií je velmi dekorativní. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče.

Mezi bromeliovité patří i ananas. Zkuste si ho sami vypěstovat! 

Mezi bromeliovité patří i ananas. Zkuste si ho sami vypěstovat! 

Do bytu si můžete koupit různé druhy, například Neoregelia carolinae, Aechmea fasciata, Guzmania minor nebo Vrisea splendens. Záleží jen na vás, která rostlinka vás okouzlí více.

Klepněte pro větší obrázek
Do Evropy se velké množství bromélií dostává prostřednictvím Aalsmeerské květinové burzy 

Substrát přímo na míru

Pro bromélie je vhodná směs zeminy, která může dobře odvádět vodu. Základem je vždy rašelina, jež splňuje tuto podmínku. Dále přidejte hrubý listový humus, rozdrcenou kůru, perlit nebo hrubozrnný písek.

Tyto rostliny sice pořídíte s již připraveným substrátem, když však o ně budete správně pečovat, dočkáte se odnoží. Popsaný postup při míchání zeminy vám pak přijde vhod. Chcete-li si zjednodušit práci, kupte si půdní směs pro orchideje.  

Sluneční výheň? Netřeba!

Jelikož jsou bromélie ve své původní domovině uchycené mezi stromy, kam moc světla nepronikne, ani v pokoji si nekladou na osvětlení vysoké nároky. Potřebují sice světlé, ale neslunné místo. Takže stačí, aby nebyly ve tmě, a bude se jim dobře dařit. 

Bromélie potřebuje teplo

Bromélie je teplomilná rostlina. V létě se o teplotu jejího okolí nemusíte starat, ale v zimě mějte na paměti, že teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů Celsia. 

S vodou přímo do středu listové růžice!

Rostlinu tvoří řada listenů, ty mají za úkol zásobovat ji vodou a živinami ze vzduchu – tvoří tedy jakési cisterny. Zalévejte proto své bromélie vždy přímo do středu listové růžice. Jako zálivka vám postačí normální odstátá voda bez vápníku.

Klepněte pro větší obrázek
Bromélie dnes už seženete snad ve všech zahradnictvích a prodejnách květin

Dbejte na to, aby byl substrát stále mírně vlhký, ne však mokrý. A v žádném případě nesmí stát voda v podmisce. Ideální je, když budete rostliny zalévat každé dva až tři dny: barvami pak ozáří celý váš byt. 

Hnojení jednou za měsíc

Bromélie není na výživu obzvlášť náročná. Pokud je léto, hnojte ji jednou až dvakrát za měsíc speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje. V zimě tuto dávku snižte na polovinu. 

Specifikum bromélie: po odkvětu přijde smrt i nový život

Bromélie prochází pro nás nezvyklým vývojem. Jakmile vám totiž vykvete, završí svoje několikaměsíční bytí a uhyne. S tímto životním cyklem bohužel nic nezmůžete, nemusíte však být smutní.

Proč? S uhynutím jedné rostliny se zrodí další, jež bude kvést stejně krásně jako její matka. Chce to však trochu trpělivosti a času.

Dříve než rostlina uhyne, vytvoří několik odnoží, které pak můžete vypěstovat do dospělosti. Dávejte si pozor, aby dceřiné růžice při oddělení byly již dostatečně vyvinuté, jinak by vám mohla rostlina zajít.  

Dobrý trik: bromélie nekvete? Bude!

Pokud si vypěstujete bromélii sami a ona vám ne a ne vykvést, použijte jednoduchý trik. Rostlina totiž reaguje na množství etylénu v ovzduší. Teprve pokud je jeho hladina zvýšená, začne zakládat květy.

Co z toho pro nás vyplývá? Zavřete-li nekvetoucí rostlinu do velkého igelitového pytle a spolu s ní tam vložíte i několik jablek, které uvolňují etylén, po několika týdnech se začnou listy bromélie vybarvovat. 

Rostlina si řekne, co potřebuje

Na bromélii snadno poznáte, když se jí nedaří. Na listech se mohou objevit hnědé skvrny, upozorňující na nedávný nadbytek slunečních paprsků. Postačí, když rostlinu zastíníte.

Hnědé špičky listů značí suchý vzduch nebo nedostatečnou zálivku. Rozprašovačem oroste listy či zalijte doprostřed listové růžice. V nejhorším případě rostlina může uhynout: pokud se jedná o kvetoucí exemplář, jde o přirozený jev, v opačném případě je příčinou nadbytek vody.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud u vaší rostliny dochází k zahnívání středu, nelijte vodu do středové růžice 

Nezapomeňte na ananas a sami si ho vypěstujte!

Mezi druhy bromélie patří i ananas (Ananas comosus `Variegatus`). Tuto rostlinu si můžete vypěstovat i sami, a to z koupeného plodu. Růžici s listy od plodu oddělte, nechte ji dva dny zaschnout a poté ji zasaďte do země.

Až se rostlina uchytí, zezelenají jí listy. Další variantou množení je zakořenění listové růžice ve sklenici s vodou. Pokud se chcete o metodách zakořeňování ananasů z koupených plodů dozvědět více, přečtěte si v našem fóru o zkušenostech ostatních čtenářů.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci