vytisknout velikost písma 9 trendů, které v roce 2021 ovládnou kuchyně

Chcete mít kuchyň podle nejnovějších trendů? Pusťte si domů mramor, dřevo a barvy. A nakonec nad stůl zavěste svítidla, která celou stylovou místnost doplní. Představujeme trendy, které vybrali designéři jako ty nejdůležitější pro rok 2021.

Zvláštní doba donutila mnoho lidí řešit své bydlení. Někteří kupují nové byty, jiní alespoň rekonstruují. Pokud i vy toužíte po nějaké změně ve své domácnosti, máme pro vás trendy, které ovládnou kuchyně v roce 2021. Třeba se prosadí některý i u vás.

Mramor

Pokud by měla být jen jedna věc, kterou v roce 2021 začleníte do svého interiéru, vsaďte na mramor. Nejlepší je výrazně žilkovaný kámen, který působí velmi luxusním dojmem a dokáže tak dodat vaší kuchyni zcela nový vzhled.

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte se, jak si zařídit dokonalou kuchyň

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte se, jak si zařídit dokonalou kuchyň

Ač se to nezdá, mramor zároveň patří mezi udržitelné trendy, protože je vysoce trvanlivý, lehce se udržuje a snadno kombinuje. Nevěříte? Mramor se hodí k dalším kamenům, leštěným povrchům, kovům i dřevu. Do stávající kuchyně ho dostanete poměrně snadno – můžete vyměnit pracovní plochu, zvolit mramorový dřez nebo tímhle luxusním kamenem obložit ostrůvek.

Dřevo

Na chvilku se dřevo stáhlo z výsluní slávy, aby se opět vrátilo v plné síle. V roce 2021 dejte přednost jemnému a světlému jasanovému dřevu, které je dokonce světlejší než dub a výborně se kombinuje. Také ořech patří mezi oblíbené dřevo. Má bohatou, tmavou barvu, jemnou strukturu a působí přirozeně teplým dojmem. Není divu, že se používá v interiérech, které mají působit luxusním dojmem.

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

Tmavé barvy

Černá je v kuchyni často přehlíženou barvou, přesto může hrát hlavní roli. Základem pro použití této barvy však je dostatek prostoru – tmavé barvy totiž obecně prostor opticky zmenšují. Černou dostanete do kuchyně jednoduše, může se totiž objevit na zdech, spotřebičích i skříňkách. Dobře se kombinuje se dřevem, ale i dalšími moderními materiály.

Barvy roku 2022: Hodí se i do vašeho interiéru?

Barvy roku 2022: Hodí se i do vašeho interiéru?

Překvapivé barevné kombinace

Zapomeňte na pravidla, která se týkají kombinování různých barev. Odvažte se. Kuchyně nabízí mnoho příležitostí, jak využít nečekané barevné variace, ať už jde o zdi, skříňky, spotřebiče, parapety, podlahy.

Nejjednodušší a nejlevnější možností je vymalovat zeď, kterou lze snadno obměnit, když vás barva znudí. Výběr barvy je dost osobní záležitost, nenechávejte to na jiných. Každý může vidět jiný odstín a každému nemusí výsledek vyhovovat. Barva na stěnách by měla vydržet zhruba pět let, proto nepátrejte v aktuálních trendech, ale poohlédněte se po nadčasovém odstínu.

Bez úchytek

Nejnovější moderní trendy diktují jednolitý elegantní vzhled kuchyňské linky, který neruší žádné ostré hrany. Znamená to například, že na skříňkách nejsou vidět žádné úchytky. Pokud tedy přemýšlíte o nové kuchyňské lince, zaměřte pozornost tímto směrem.

Technologický pokrok nabízí mnoho možností, jak se bez viditelných úchytek obejít na vrchních i spodních skříňkách. Skříňky můžete otvírat lehkým zatlačením nebo zvolte zapuštěné úchytky. Ty je navíc možné obložit kontrastními barvami a materiály.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Spížka

Spíže jsou po staletí součástí kuchyně, v posledních letech se prosazují přímo do kuchyně jako kus nábytku. „Mít spíž má smysl. Veškeré potraviny jsou na jednom místě a nezabírají místo v nástěnných skříňkách, což znamená lépe zorganizovaný úložný prostor. Pokud budete mít spíž, možná nebudete muset mít na stěně tolik skříněk, což vám dává možnost uvolnit stěny, pěkně je vymalovat, či na ně dokonce pověsit nějaké umělecké dílo. Kuchyň se tak promění ve zcela jiné místo k životu. Mít všechny potraviny na jednom místě skýtá ještě jednu výhodu, lépe se orientujete v tom, co je potřeba nakoupit,“ říká návrhářka Leisha Normanová.

Spotřebiče do kuchyně pro milovníky retro stylu. Červená jasně vede. Vyberte si

Spotřebiče do kuchyně pro milovníky retro stylu. Červená jasně vede. Vyberte si

Zlaté detaily

Mluví-li se o luxusu, leckoho napadne zlato. Chcete-li tedy vytvořit luxusní kuchyň, nebojte se použít tuto barvu na kuchyňské lince. Skvělým místem, kde ji uplatnit, jsou například vodovodní baterie či přímo dřezy.

„Dřez už není jen místem, kde se myje nádobí. V moderních kuchyních má výraznou designovou úlohu. Zákazníci kuchyňských studií požadují produkty, které jsou nejen plně funkční, ale také stylové,“ potvrzuje manažerka vývoje produktů jednoho kuchyňského studia Joan Fraserová.

Závěsná svítidla

Svítidla visící ze stropu jsou víc než jen praktický doplněk. Osvětlení nad kuchyňským stolem je také ozdobným prvkem celé místnosti, takže na jeho výběru rozhodně záleží. „Osvětlení je klíčové při tvoření stylu místnosti. Buďte hraví a nebojte se experimentů,“ radí designérka Sarah Daviesová.

Závěsné vychytávky nejen do malé kuchyně: Jaké se dají sehnat a za kolik

Závěsné vychytávky nejen do malé kuchyně: Jaké se dají sehnat a za kolik

Otevřená kuchyň

Designéři si všímají dalšího trendu. Lidé v těžké době mají tendence vytvářet si útulný domov, a tak z linek mizí horní zavřené skříňky a nahrazují je vitríny, či dokonce police. Prostory jsou pečlivě stylizovány a na odiv jsou vystaveny umělecká díla, dekorativní předměty nebo kuchařské knihy tak, aby prostor působil osobně a člověk se v něm rázem cítil „jako doma“.

„V době nejistoty a rušného digitálního života jsou lidé stále nostalgičtější, chtějí, aby je prostor dokázal zastavit, aby se cítili v bezpečí, a tak se obklopují pohodlím a hmatatelnými osobními předměty. Už nechceme vše skrývat ve skříních, ale své věci ukazujeme,“ říká designérka Merlin Wrightová.

Nejúžasnější venkovní kuchyně. Která se líbí vám?

Nejúžasnější venkovní kuchyně. Která se líbí vám?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny