vytisknout velikost písma 7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

Hospodaření s vodou na zahradě je stejně důležité jako v domácnosti. Vody obecně začíná být málo, a tak je třeba zahradu koncipovat tak, aby dokázala zadržet vodu z dešťů a vy jste nemuseli v létě tolik zalévat.

Zalévat zahradu pitnou vodou je samozřejmě nejen neekologické, ale i neekonomické. Jde to však i jinak, když budete s vodou hospodařit chytře a když připravíte svou zahradu na horkou sezonu, ušetříte nejen peněženku, ale i přírodu. Pomocí několika jednoduchých změn je totiž možné snížit spotřebu vody na zahradě i o 50 procent. Začněte od půdy, zamyslete se nad rostlinami a zachytávejte dešťovku.

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

 

Pečujte o půdu

Není půda jako půda a některá má vyšší schopnost v sobě zadržet vodu než jiná. Například písčitá zemina má jen malou schopnost vodu vázat, zatímco jílovitá jí pojme poměrně hodně. Písčitá půda tedy rychleji vysychá, jílovitá má zase sklony k přemokření.

Zadržování vody v půdě napomáhá organická hmota, která zlepšuje její strukturu. Kompost přidaný do půdy dodá nejen živiny, ale zároveň umožní půdě s vodou lépe hospodařit – odvodnit se, nebo vodu zadržet.

Kalifornské žížaly do vermikompostéru: Denně zpracují čtvrt kila odpadu, sehnat je můžete zdarma

Kalifornské žížaly do vermikompostéru: Denně zpracují čtvrt kila odpadu, sehnat je můžete zdarma

Mulčujte organicky

Mulčování záhonů a kolem kořenů keřů a stromů na jaře zabraňuje nejen růstu nechtěných plevelů, ale také odpařování vlhkosti během období sucha. Mulčování tedy pomáhá udržovat půdu déle vlhkou, ale zároveň v ní udržuje stabilnější teplotu. V létě se zem tak nezahřeje, v zimě tolik nepromrzá.

Nejlepší jsou organické mulče – posekaná tráva bez přípravků na hubení plevele, stálezelené jehličí, drcená kůra a podzimní listí. Všechny tyto materiály dodávají půdě živiny.

Mulčování v kostce: kdy, jak a co mulčovat

Mulčování v kostce: kdy, jak a co mulčovat

Zalévejte chytře

Je několik typů zavlažování a každé rostlině a každému typu půdy prospívá něco jiného. Když potřebujete zavlažit trávník nebo neosázenou plochu, použijte postřikovač. Hadice a konve přijdou na řadu, když potřebujete zalít jednu konkrétní rostlinu, protože umožní dostat vodu přímo k jejímu kořenovému systému. Okolní půda zůstane suchá, což omezuje růst plevele.

Chytrým řešením jsou průsakové hadice. Uplatní se všude tam, kde mohou být schovány pod půdou či mulčem, protože tak se zabrání odpařování. Průsaková hadice umožní zalévání rostlin v řadě, ale nejlepší je její použití v těžkých půdách, kde voda neprotéká dolů, ale šíří se do stran. Voda z hadice steče přímo ke kořenům, takže až 90 procent je skutečně k dispozici rostlinám. Podobně fungují automatizované zavlažovací systémy, které šetří čas i námahu, ale jsou tou nejdražší variantou.

Také denní doba, v níž zaléváte, je důležitá. Po ránu dochází k menšímu odpařování, zatímco odpoledne se odpaří vody hodně. Zalévání večer může zapříčinit výskyt houbových chorob. Ve vrcholném létě je ale nejlepší zalévat večer, protože ranní závlaha by se hned odpařila.

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Plánujte sázení a pečujte o rostliny

Než zasadíte novou rostlinu, ať už květinu, nebo stromek, zjistěte si, jaké rostlina potřebuje podmínky pro svůj růst. Nejen kolik slunce, stínu a jaký typ půdy potřebuje, ale také jaké má nároky na vodu. Pak sesaďte rostliny se stejnými nároky dohromady.

Malý tip – rostliny s vyšší spotřebou vody umístěte poblíž domu, abyste je mohli snadno zalévat. Ty, které tolik vody nepotřebují, umístěte na vzdálenější konce zahrady.

Ani kapka nazmar: Šetříme vodou s youtuberem Kovym i dotačním programem Dešťovka

Ani kapka nazmar: Šetříme vodou s youtuberem Kovym i dotačním programem Dešťovka

Rozhodně se vyplatí zasadit trvalky, které veškerou vodu, kterou potřebují, získají z deště. Nejlepší volbou obvykle bývají původní rostliny, které jsou přizpůsobeny klimatu, typu půdy a přirozenému množství srážek. Může se stát, že v období sucha budou potřebovat zalít, ale rozhodně ne tolik, kolik rostliny, které přizpůsobeny místnímu klimatu nejsou. Původní rostliny jsou obecně odolnější proti škůdcům, potřebují jen málo hnojiva a jsou méně náročné na údržbu. Než se rozhodnete zasadit do své zahrady nepůvodní rostliny, ujistěte se, že jsou dobře přizpůsobené klimatu, aniž potřebují nadměrné množství vody. Výjimkou jsou rostliny, které jsou už suchu přizpůsobeny, kupříkladu ty ze středomoří:

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

Nechte trávu povyrůst

Je to trend, který se pomalu rozšiřuje na mnoha místech, a je to z dobrých důvodů. Tím, že necháte trávu vyrůst alespoň do výšky 8 centimetrů, ochráníte její kořeny. To snižuje odpařování. Vyšší tráva navíc brání růstu plevele.

Zachytávejte dešťovku

I když žijete v oblasti, kde prší jen málo, třeba na jižní Moravě nebo v podhůří Krušných hor, pořád z nebe padá voda, kterou můžete používat na zalévání. Zachytávat dešťovku je přitom jednoduché, i když obyčejný sud pod okapem už většinou spotřebu vody na zahrádce nepokryje. Lepší je sbírat dešťovou vodu do nádrží. Prodávají se nadzemní i podzemní, obě mají několikanásobně větší objem než obyčejný sud.

Znovu použít na zahradě lze i takzvaná šedá voda, tedy voda, která odteče z vany, sprchy, pračky a myčky nádobí. Můžete si tuto vodu odvádět do podzemní nádrže. Mýdla i obyčejné prostředky na nádobí jsou pro rostliny neškodné, vyhněte se ale přípravkům obsahujícím bělidlo, dezinfekčním prostředkům, soli do myčky nebo silnějším čisticím prostředkům. Ty mohou poškodit rostliny nebo půdu.

Okrasné keře, které sucho nezničí

Okrasné keře, které sucho nezničí

Vytvořte si jezírko

Zahradní jezírko poslouží nejen jako okrasný prvek, ale když jej šikovně uzpůsobíte, ptáci a další zvířecí návštěvníci vaší zahrady si z něj udělají pítko. Nejlepší je, pokud bude jezírko napájeno dešťovou vodou, případně když bude zachytávat vodu vyvěrající na zahradě. Jezírko je dobré budovat v nějakém polostínu, aby nedocházelo ke zbytečnému odpařování vody. Pokud bude jezírko z přírodních materiálů, může se stát zdrojem vláhy pro okolní rostliny. I betonové či plastové nádrže však dokážou vytvořit ve svém okolí příjemnější klima.

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování