5 tipů na vlastní betlém, který vyrobíte ze dřeva, filcu či samotvrdnoucí hmoty | Foto: iStock

Foto: iStock

5 tipů na vlastní betlém, který vyrobíte ze dřeva, filcu či samotvrdnoucí hmoty

Betlémy bývají v mnoha domácnostech součástí tradiční vánoční výzdoby. Pokud zatím žádný nemáte, ale nechcete jej kupovat, můžete ho vyrobit sami. Našli jsme pro vás pět tipů, jak udělat vlastní betlém z filcu, dřevěný, ve stylu string art, malovaný na dřevě nebo vytvořený z těsta či hmoty. Přizvěte děti, uvidíte, že se pobavíte všichni.

Jak na betlém z korálků a filcu

Půvabný betlém můžete vytvořit s pomocí dřevěných špalíků, kdy na každý nalepíte vždy po jednom korálku, který představuje hlavu. Omotejte lýkem, plstí nebo látkou ve tvaru kužele, abyste tělu dodali objem, a nakonec vytvořte kabátek z ozdobeného filcu. Tvar kužele umožní postavičkám stát.

Každou figurku ozdobte tak, abyste vytvořili různé postavy. Anděl může mít plstěná křídla a drátěnou svatozář omotanou tenkou zlatou stuhou. Pastýř má drátěnou hůl, provázkový pásek a hesiánskou čelenku. Tři králové mají ruce na hrudi z tělového filcu, na hlavě filcovou korunu a zdobené pláště ze stejného materiálu. Na ruce nalepte drahokam, knoflík nebo šperk jako dárek pro Ježíška.

Ježíška omotejte bílou látkou, jako by ležel v peřinkách, a položte do kolíbky. Tu tvoří lýko svázané na obou stranách tak, aby vznikla lodička. Josefa a Marii vytvořte v neutrálních přírodních barvách. Jestli s vámi tvoří i děti, jistě rády postavičkám domalují obličeje.

Pak už jen zbývá svůj betlém vystavit na krbovou římsu, stůl nebo parapet.

Marie, Josef a Ježíšek: Vymodelujte je 

Z bílé samotvrdnoucí hmoty, slaného těsta či různých modelovacích hmot můžete vytvořit jednoduchý betlém, do něhož patří jen Ježíšek, Josef a Marie.

Postup je jednoduchý. Vyválejte rukama kuličku jako hlavu a válečkem plát, který upravíte do tří oválů. Na každém z nich je poté třeba udělat jiný vzor, k čemuž poslouží například razítka na sušenky nebo výstupky na skleničce. Materiál můžete zvrásnit i nožem nebo vidličkou.

Pak už jen oválky stočte do sebe, navrch uložte hlavičku a přidejte drobné detaily a ozdoby. Nechte zatvrdnout.

Svatá rodina: Figurky ze dřeva

Dřevěné špalíky, na nichž je dřevěný korálek jako hlava. Marii od Josefa odlišuje kousek juty srovnané do pláště, také miminko je zabalené v jutové peřince. Celek zdobí betlémská hvězda na drátku. Aby se jednotlivé figurky nerozpadly, můžete je svázat provázkem nebo jednoduše k sobě přilepit.

Siluety na dřevě

Jednoduchý betlém můžete vytvořit z prkýnek. Začistěte je, aby nikde nevyčnívaly třísky a aby přední strana byla krásně rovná. Natřete barvou. Buď jako na obrázku šedou, nebo zvolte jiný, neutrální tón. Nechte zaschnout.

Mezitím si připravte papírové siluety svaté rodiny, které najdete na internetu, a hvězdy. Vytiskněte je na jednobarevný papír, který přilepíte na připravená prkýnka. Nebo postavy obtáhněte tužkou a vymalujte.

Betlém ve stylu string art

String art je umění, v němž se jednotlivé nitě namotávají mezi body tak, aby vznikl nějaký obraz. Tuto techniku můžete využít i při tvorbě betlému. Postup je jednoduchý. Vytiskněte si z internetu siluetu svaté rodiny a vystřihněte. Na desku pak přitlučte hřebíčky tak, aby kopírovaly tuto siluetu, a rovnou přidejte stáj.

Následně uvažte bílou bavlnku, niť či provázek k prvnímu hřebíku a už jen napínejte mezi body tak, abyste je alespoň jednou obkroužili. Směr i křížení je čistě na vás. Důležité je si uvědomit, který prostor chcete nechat volný, aby vznikl kýžený vzor.

Originální vánoční dekorace za skvělé ceny najdete také na našem Bazaru Blesk.

Doporučujeme

Články odjinud