5 tipů, jak vyčistit domácnost od přebytečných věcí

5 tipů, jak vyčistit domácnost od přebytečných věcí

Pokud nemáte nafukovací byt a nechcete si doma připadat jako sardinky, vyřešte přebytek věcí raději dříve než později. Možností existuje hned několik! Vyberte si tu, která je vám nejbližší.

Všechno nepotřebné vyhoďte

I když se vám může zdát, že jde o poněkud radikální řešení, věřte, že ulevíte nejen vaší přeplněné domácnosti, ale následně se uleví i vám. Čím méně věcí totiž máte, tím méně s nimi je starostí a tím lépe se cítíte. Pusťte se tedy do úklidu, vše přeberte a to, co jste už rok nepoužili nebo nevzali na sebe, bez milosti vyřaďte. Výjimku tvoří věci, které pro vás něco znamenají anebo jsou zkrátka funkční, ovšem využijete je jen občas, jako je například sezonní sportovní vybavení. Proto vyhazujte jen to, co skutečně nepotřebujete.

Pokračování 2 / 5

Využijte sklep

Jestli tuto místnůstku vlastníte, je to výhra. I do malé sklepní kóje se totiž dá naskládat velká spousta krabic a dalších věcí. V případě, že bydlíte někde na sídlišti, jde o ideální možnost, jak uskladnit věci, které se vám do typických panelákových bytů malých rozměrů nevejdou. Uložit tam můžete právě třeba sezonní věci a sportovní vybavení. Ovšem bez dobrého pojištění, kvalitních dveří a pořádného zámku, to raději nezkoušejte. Tyto prostory jsou totiž oblíbenou destinací zlodějů.

Pokračování 3 / 5

Pronajměte si svůj osobní sklad

Zoufat si nemusíte ani v případě, jestliže sklep či komoru k dispozici nemáte. Tedy pokud bydlíte v Praze nebo jejím okolí. V hlavním městě si totiž takový prostor můžete za nepříliš vysoký měsíční poplatek pronajmout. Na měsíc nebo třeba i na několik let. Záleží jen na vás, na jak dlouhou dobu ho budete potřebovat. Nonstop hlídaný čistý a suchý skládek pak máte k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kóje mají stálou teplotu, a tak je lze využít i pro různé sběratelské předměty. Do prostoru o velikosti 1 m2 se vejde například 6 velkých krabic, 4 pneumatiky, 1 kufr, 1 golfový set a 1 snowboard.

Jednou ze společností, která externí skladovací prostory o velikosti už od 0,5 m2 až do 20 m2 nabízí, je například Perfect Storage. Ta má sklady hned na dvou místech v Praze. Dostupné jsou jak autem, tak hromadnou dopravou.

Pokračování 4 / 5

Udělejte dobrý skutek

Ano, přesně tak. Starší lyže, svršky, do kterých se nevejdete, knížky, které máte třikrát přečtené, můžou ještě někomu posloužit. Najděte si ve svém okolí farní charitu, ty obvykle pravidelně pořádají sbírky potřebných věcí, zbavit se tak můžete i kuchyňského náčiní, povlečení či nevhodných dárků. A ještě budete mít dobrý pocit.

Jste-li z Prahy, můžete využít také takzvaný freeshop v Autonomním sociálním centru Klinika, kde funguje nákup bez peněz. Přineste cokoli a pokud se vám tam bude naopak něco líbit, můžete si to zdarma vzít. Pozor ale, abyste si nakonec domů neodnesli více věcí, než kolika jste se chtěli původně zbavit.

Pokračování 5 / 5

Uspořádejte výprodej

Co se nehodí vám, mohou ocenit jiní. Zkuste proto doma zorganizovat něco jako „garážový“ výprodej. Stačí vytvořit událost na facebooku a pozvat všechny kamarády a známé. Výhodou je, že se nejen zbavíte nepotřebných věcí, ale ještě si popovídáte si s přáteli, které jste už dlouho neviděli. A navíc na tom ještě něco málo utržíte. Nevýhodou pak, že taková akce vyžaduje čas a přípravu. A může se stát, že se všechno neprodá.

Přebytečné věci můžete také nafotit a za symbolické ceny nabídnout k prodeji na některé ze sociálních sítí. Skupin k tomu založených jsou stovky. Najděte nejlépe takovou, které je určena přímo zájemcům z vašeho blízkého okolí.

Doporučujeme

Články odjinud