vytisknout velikost písma 5 kroků, jak správně zazimovat kaktusy

Podzim je tu a s ním i příprava na zimování kaktusů. Jaké jsou ideální podmínky, které jim přes zimu můžete nabídnout? Jak je na zimování nachystat a jak se o ně během zimy starat tak, aby vám v příští sezoně krásně kvetly?

S nástupem podzimu a chladnějšího počasí bychom už měli myslet na zimování kaktusů. V poslední době jsou kaktusy opět módní záležitostí, a tak se objevují v mnoha domácnostech. Lidé je často pěstují stejně jako jiné pokojové rostliny, což je právě kámen úrazu. Kaktusy potom nekvetou, deformují se, nezdravě vytahují a v nejhorším případě hynou.

Kaktusy v zimě nechte odpočinout

Kaktusy vydrží na suchu po velmi dlouhou dobu a to je nutné dodržovat obzvláště v době, která právě nastává. Dny se zkracují, teploty klesají, slunce nehřeje tolik jako v létě – a kaktusy zastavují svůj růst. Dopřejte jim tedy odpočinek, který většina druhů tolik potřebuje. V následujících bodech si popíšeme, v čem spočívá a jak na něj kaktusy připravit.

1. S příchodem podzimu omezte zálivku tak, aby substrát, v němž rostlinu pěstujete, dokonale vyschnul. Poslední zalití kaktusů se většinou dělává v polovině září. Rostliny si díky této zálivce vytvoří potřebné zimní zásoby. (Jinak je to se zálivkou vánočního kaktusu, který se postupně začíná chystat na tvorbu květů. Jakmile se objeví poupata, od srpna zredukovanou zálivku obnovte na běžnou.)

2. Na rostliny, obzvlášť máte-li jich více, je vhodné aplikovat postřik proti savému hmyzu.

Nebojte se kaktusů: Snadný návod na pěstování

Nebojte se kaktusů: Snadný návod na pěstování

3. Zatímco bude substrát vysychat, rozhodněte, kam kaktusy na zimu uložíte. Ideální je místnost s teplotami od 10 do 15 °C, v níž je dostatek světla (nezapomeňte včas umýt všechna okna, jimiž bude světlo přicházet). Při jejím výběru je zásadní, aby kaktusy nebyly dlouhodobě vystaveny mrazu. Naopak s krátkým poklesem teploty pod nulu není u těchto rostlin problém. Takové podmínky splňuje nejlépe zimní zahrada. Jste-li jejím vlastníkem, gratulujeme, máte o starost méně. Pokud ne, může být řešením chladnější chodba (ano, i v paneláku), veranda, vstupní hala, zasklený balkon či garáž splňující výše uvedené podmínky. Nemáte-li ani to, lze kaktusy zazimovat i v komoře nebo ve sklepě, je-li v nich dostatečný chlad. Problém tu ale bývá s nedostatkem světla, který zapříčiňuje oslabení rostlin a jejich následnou větší citlivost na sluníčko. Je pak nutné zvykat je ze začátku nové sezony na sluneční paprsky postupně. Dalším problémem může být přítomnost myší, jež mohou kaktusy zničit.

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

4. Jakmile dojde k poklesu denních teplot pod 10 °C, nastává čas přenést kaktusy s vyschlým substrátem do vybraného zimního stanoviště. Chcete-li některé z rostlin na jaře umístit do nové zeminy, můžete je zimovat prostokořenné. Vyndejte je z květináčků a očistěte jim kořeny. Kaktusy pak uložte do lepenkové krabice a umístěte do zimoviště. Do nového substrátu je zasadíte až na jaře.

5. Kaktusy v zimě nechte spát, nezalévejte je, nerostou, zkrátka zapomeňte v jejich případě naprosto na vodu, jen je pravidelně prohlédněte, abyste včas zjistili, objeví-li se případný škůdce. Pokud se tak stane, napadenou rostlinu či rostliny oddělte od ostatních a ošetřete. Nejčastěji se objevují svilušky a kořenovky, osvědčené prostředky proti nim jsou Mospilan a Omite. Vyskytne-li se na kaktusu začínající hniloba, napadenou část bezodkladně odřízněte čistým nožem až na zdravou tkáň. Ránu potom zasypte práškem z dřevěného uhlí a nechte na teplém místě zaschnout. Až se kaktusu utvoří první kořínky, zasaďte jej do speciálního propustného substrátu.

Opuncie přinese do vašeho bytu středozemní atmosféru

Opuncie přinese do vašeho bytu středozemní atmosféru

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Právě padají kaštany: Vytvořte si zvířátka, věnec na dveře a další nádherné dekorace

Právě padají kaštany: Vytvořte si zvířátka, v…

Malé, hnědé, kulaté, lesklé... Kaštany jsou výborným materiálem, z něhož si vytvoříte krásné dekorace nejen do domácnosti, ale i na ven. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejlepší nápady, jimiž se můžete inspirovat.

30.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Kaštan
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová