vytisknout velikost písma 5 kroků, jak správně zazimovat kaktusy

Podzim je tu a s ním i příprava na zimování kaktusů. Jaké jsou ideální podmínky, které jim přes zimu můžete nabídnout? Jak je na zimování nachystat a jak se o ně během zimy starat tak, aby vám v příští sezoně krásně kvetly?

S nástupem podzimu a chladnějšího počasí bychom už měli myslet na zimování kaktusů. V poslední době jsou kaktusy opět módní záležitostí, a tak se objevují v mnoha domácnostech. Lidé je často pěstují stejně jako jiné pokojové rostliny, což je právě kámen úrazu. Kaktusy potom nekvetou, deformují se, nezdravě vytahují a v nejhorším případě hynou.

Kaktusy v zimě nechte odpočinout

Kaktusy vydrží na suchu po velmi dlouhou dobu a to je nutné dodržovat obzvláště v době, která právě nastává. Dny se zkracují, teploty klesají, slunce nehřeje tolik jako v létě – a kaktusy zastavují svůj růst. Dopřejte jim tedy odpočinek, který většina druhů tolik potřebuje. V následujících bodech si popíšeme, v čem spočívá a jak na něj kaktusy připravit.

1. S příchodem podzimu omezte zálivku tak, aby substrát, v němž rostlinu pěstujete, dokonale vyschnul. Poslední zalití kaktusů se většinou dělává v polovině září. Rostliny si díky této zálivce vytvoří potřebné zimní zásoby. (Jinak je to se zálivkou vánočního kaktusu, který se postupně začíná chystat na tvorbu květů. Jakmile se objeví poupata, od srpna zredukovanou zálivku obnovte na běžnou.)

2. Na rostliny, obzvlášť máte-li jich více, je vhodné aplikovat postřik proti savému hmyzu.

Nebojte se kaktusů: Snadný návod na pěstování

Nebojte se kaktusů: Snadný návod na pěstování

3. Zatímco bude substrát vysychat, rozhodněte, kam kaktusy na zimu uložíte. Ideální je místnost s teplotami od 10 do 15 °C, v níž je dostatek světla (nezapomeňte včas umýt všechna okna, jimiž bude světlo přicházet). Při jejím výběru je zásadní, aby kaktusy nebyly dlouhodobě vystaveny mrazu. Naopak s krátkým poklesem teploty pod nulu není u těchto rostlin problém. Takové podmínky splňuje nejlépe zimní zahrada. Jste-li jejím vlastníkem, gratulujeme, máte o starost méně. Pokud ne, může být řešením chladnější chodba (ano, i v paneláku), veranda, vstupní hala, zasklený balkon či garáž splňující výše uvedené podmínky. Nemáte-li ani to, lze kaktusy zazimovat i v komoře nebo ve sklepě, je-li v nich dostatečný chlad. Problém tu ale bývá s nedostatkem světla, který zapříčiňuje oslabení rostlin a jejich následnou větší citlivost na sluníčko. Je pak nutné zvykat je ze začátku nové sezony na sluneční paprsky postupně. Dalším problémem může být přítomnost myší, jež mohou kaktusy zničit.

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

4. Jakmile dojde k poklesu denních teplot pod 10 °C, nastává čas přenést kaktusy s vyschlým substrátem do vybraného zimního stanoviště. Chcete-li některé z rostlin na jaře umístit do nové zeminy, můžete je zimovat prostokořenné. Vyndejte je z květináčků a očistěte jim kořeny. Kaktusy pak uložte do lepenkové krabice a umístěte do zimoviště. Do nového substrátu je zasadíte až na jaře.

5. Kaktusy v zimě nechte spát, nezalévejte je, nerostou, zkrátka zapomeňte v jejich případě naprosto na vodu, jen je pravidelně prohlédněte, abyste včas zjistili, objeví-li se případný škůdce. Pokud se tak stane, napadenou rostlinu či rostliny oddělte od ostatních a ošetřete. Nejčastěji se objevují svilušky a kořenovky, osvědčené prostředky proti nim jsou Mospilan a Omite. Vyskytne-li se na kaktusu začínající hniloba, napadenou část bezodkladně odřízněte čistým nožem až na zdravou tkáň. Ránu potom zasypte práškem z dřevěného uhlí a nechte na teplém místě zaschnout. Až se kaktusu utvoří první kořínky, zasaďte jej do speciálního propustného substrátu.

Opuncie přinese do vašeho bytu středozemní atmosféru

Opuncie přinese do vašeho bytu středozemní atmosféru

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné. Jak na to?

6.  10.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak na toKysané zelíDIY
Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je 5 úžasných receptů od foodblogerů

Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je …

Také milujete chuť dýně Hokkaido? Zkuste ji tentokrát použít k přípravě bruschetty, burgerů, bulguru nebo výborného latté a dezertu s medem a ořechy. Pokrmy a nápoj, které jste pravděpodobně ještě nezkoušeli, vás dostanou nejen svou chutí, ale také vzhledem.

9.  10.  2021 |
Kateřina Hradová
Vaření
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

28.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Věnec na dveřeDekoraceInteriér
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

20.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Domácnost