Chcete do zahrady nalákat motýly, ale přitom nechcete jen pěstovat rostliny přímo pro ně? Jděte na to chytře – vysaďte si záhon plný bylinek, ze kterého budou mít užitek nejen příslušníci této hmyzí skupiny, ale také vy.
Z české přírody dramaticky ubývá motýlů, některé dříve běžné druhy je už těžké v přírodě spatřit, jsou vzácné. Podle vědců za situaci může nejčastěji znečištění přírody, ale také nedostatek vhodných biotopů, na kterých se motýli mohou vyvíjet. Úbytek hmyzu nejvíce postihl městské aglomerace a zemědělsky využívanou krajinu. Pomoci vrátit motýly (ale i jiný užitečný hmyz) do přírody může každý, kdo má alespoň kus pozemku, na kterém se rozhodne motýlům poskytnout dostatek potravy. Skvělým způsobem, jak je přilákat, je například bylinková zahrádka, která poslouží i zahradníkovi.
Vybíráme stanoviště
Motýli mají rádi teplo a slunečno, takže pro založení zahrádky vyberte slunečné stanoviště, které je ideálně v závětří. Kolem záhonu nebo po vysázení přímo do něj nasypte mulč nebo kamínkovou drť. Oba materiály se sluncem nahřívají a potom vyzařují příjemné teplo, což motýlům vyhovuje. Máte-li na zahradě kamenné opěrné zídky či skalku, nebojte se využít těchto materiálů. Na slunné stanoviště je ale třeba dobře vybírat rostliny, aby v horku netrpěly a neschly.
Agastache
Rod rostlin z čeledi hluchavkovitých, který obsahuje 22 druhů. Rostlina je pěstována nejen pro okrasu, ale tyto převážně silně aromatické a medonosné rostliny jsou často využívané v lokálním lidovém léčitelství a gastronomii.
Vytrvalé byliny dorůstají výšky nejčastěji jednoho metru, listy i stonky připomínají hluchavky, na konci lodyhy je květenství připomínající klasy. Barva květů záleží na druhu rostliny, může být bílá, růžová, modrá, fialová…
Agastache obsahují aromatické silice, díky kterým mají antibakteriální, protizánětlivé a uvolňující účinky. Lidoví léčitelé je využívali při bolestech hlavy, nadýmání, špatném zažívání, nevolnostech, nechutenství, snížené vitalitě či psychickém vyčerpání. Lze je použít jako odvar nebo nasušit nať a čichat vůni. Mladé listy poslouží v kuchyni jako koření, ochutí a ovoní nápoje i saláty a další jídla.
Pažitka zvaná šnitlík
Vytrvalá trsnatá rostlina, která je ve své nejzákladnější podobě (pažitka pobřežní) známá i malým dětem. Rostlina je celá jedlá, jde o oblíbenou naťovou zeleninu, sníst tedy lze i květy. Ty najdou využití i v suchých vazbách. Je bohatým zdrojem vitaminu C, obsahuje i provitamín A, vitamín B2, silici se sírou a minerální látky. Má protizánětlivé účinky.
Druhů pažitek je však několik, a pokud vám tato přijde příliš obyčejná, můžete vyzkoušet třeba druh Rising star, který má tmavě zelené aromatické listy a růžové jedlé květy. Nebo odrůdu Allium tuberosum – česnekovou pažitku. To je specialita pro gurmány i estéty. Listy vynikají pikantní pažitkovou chutí s příchutí česneku, květy tvoří velká bílá květenství, která lze využít i do vazeb.
Dobromysl
Dobromysl je nenápadná a často zapomínaná trvalka, která ale patří mezi nektarodárné rostliny, její nektar má vysokou cukernatost a je z něj dobrý med. Poslouží i motýlům. Dorůstá až 90 centimetrů a zdobí ji drobné narůžovělé kvítky. Celá rostlina příjemně aromaticky voní díky obsahu aromatických silic. Používá se jako koření, kdy nese název oregano, ale i v léčitelství, protože má aseptické a protizánětlivé účinky, také usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Jde o poměrně silnou drogu, která rovněž uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva. Lze užívat i zevně jako obklady a osvěžující koupele.
Šalvěj
Další medonosná rostlina, která si navíc s dobromyslí dobře rozumí. Největší radost budete mít ze šalvěje lékařské, ale zajímavé jsou i další druhy. Ze šalvěje lékařské je koření, sušené či čerstvé listy mají lehce nahořklou chuť, která se hodí k vepřovému a telecímu masu či do omáček, nádivek a k sýrům. Sbírá se i kvetoucí nať. Šalvěj má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, díky čemuž omezuje pocení nervového původu, pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání.
Levandule
Není asi v současnosti oblíbenější byliny, než je levandule. Krásně voní, má široké využití v kuchyni i v kosmetice a ještě krásně vypadá. Do bylinkové zahrádky s výše uvedenými rostlinami se bude skvěle hodit, při sklizni květů ale myslete na motýly a nějaké ty voňavé, fialové kvítky jim na rostlině ponechte.
Ale nejen z květů žijí motýli
Motýli potřebují nektar z květů, ale housenky potřebují pevnou stravu. Živí se okusováním listů, nejčastěji takových rostlin, jaké mají druhové jméno. Babočka kopřivová si pochutná na kopřivách, bodláková zase na bodlácích. Motýlům tak uděláte radost, když jim ponecháte na zahradě zarostlý kout, kde se budou moci líhnout a krmit.
Další zajímavé tipy na rostliny, které milují motýli, najdete v tomto článku: