Kávovou sedlinu můžete využít k přípravě masa. Foto: Istock

Kávovou sedlinu můžete využít k přípravě masa. | Foto: Istock

Dřevěný nábytek je krásný, bohužel i náchylný k poškození. Foto: Istock

Dřevěný nábytek je krásný, bohužel i náchylný k poškození. | Foto: Istock

Díky kávě můžete podobné škrábance zamaskovat. Foto: Istock

Díky kávě můžete podobné škrábance zamaskovat. | Foto: Istock

Kávová sedlina vás zbaví zápachu z lednice. Foto: Istock

Kávová sedlina vás zbaví zápachu z lednice. | Foto: Istock

Pomůže i proti obtěžujícímu hmyzu, jako jsou komáři… Foto: Istock

Pomůže i proti obtěžujícímu hmyzu, jako jsou komáři… | Foto: Istock

…ale i blechy u psů. Foto: Istock

…ale i blechy u psů. | Foto: Istock

Díky ní vyčistíte různé usazeniny a připečeniny. Foto: Istock

Díky ní vyčistíte různé usazeniny a připečeniny. | Foto: Istock

Kávovou sedlinu použijte k péči o tělo. Foto: Istock

Kávovou sedlinu použijte k péči o tělo. | Foto: Istock

O pleť i o vlasy. Foto: Istock

O pleť i o vlasy. | Foto: Istock

Lógr smícháte s vodou nebo kokosovým olejem a vtíráte do pokožky. Foto: Istock

Lógr smícháte s vodou nebo kokosovým olejem a vtíráte do pokožky. | Foto: Istock

Nebojte se přidat kávovou sedlinu ke květinám. Foto: Istock

Nebojte se přidat kávovou sedlinu ke květinám. | Foto: Istock

Také žížaly v kompostu ji milují. Foto: Istock

Také žížaly v kompostu ji milují. | Foto: Istock

Dřevěný nábytek je krásný, bohužel i náchylný k poškození. Foto: Istock
Díky kávě můžete podobné škrábance zamaskovat. Foto: Istock
Kávová sedlina vás zbaví zápachu z lednice. Foto: Istock
Pomůže i proti obtěžujícímu hmyzu, jako jsou komáři… Foto: Istock
12
Fotogalerie

Jak využít lógr? Zkuste těchto 11 skvělých nápadů a už ho nevyhodíte!

Kávovou sedlinu neboli hezky česky lógr je škoda vyhazovat. Obsahuje řadu minerálů. Navíc nabízí praktické využití nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Dokonce ji lze použít v péči o pleť. Pokud si kávu doma nevaříte, ale přesto chcete účinky sedliny vyzkoušet doslova na vlastní kůži, domluvte se v nějaké místní kavárně, kde vám ji určitě zcela zdarma odloží stranou.

Zjemňuje maso

Některé druhy masa jsou kvůli svalovým vláknům příliš tuhá a musíte je dlouho vařit, než změknou. Vyzkoušejte kávu. Ta obsahuje kyseliny a enzymy, které patří k přírodním změkčovadlům. Kyselý charakter kávy navíc pomáhá zlepšit chuť masa.

Jednoduše naneste kávovou sedlinu na maso dvě hodiny před vařením. Pak maso pečte i s ní, sedlina se připeče a na mase vytvoří tmavou, křupavou kůrku. Maso můžete v sedlině také marinovat až 24 hodin.

Pokračování 2 / 11

Poslouží k opravě poškrábaného nábytku

Dřevěný nábytek se snadno odře nebo poškrábe. Než vyběhnete do obchodu pro speciální přípravky, vyzkoušejte kávovou sedlinu. Nejprve si připravte hustou pastu z použité kávové sedliny a vody. Poté vetřete pastu do škrábance pomocí vatového tamponu, nechte 5–10 minut působit a poté setřete bavlněným hadříkem. Brusné schopnosti kávy zjemní škrábanec a skryjí ho, protože káva dřevo obarví. Natírejte kávu do škrábance, dokud nedosáhnete požadované barvy, mezi aplikacemi počkejte několik hodin.

Pokračování 3 / 11

Neutralizujte pachy

Kávová sedlina obsahuje dusík, který pomáhá ze vzduchu eliminovat páchnoucí plyny, jako je síra. Dokáže tedy rozkládat pachy, což můžete využít například v lednici či mrazáku, kam umístíte misku plnou kávové sedliny. Ta neutralizuje pachy ze zkažených či aromatických potravin. Přenosné osvěžovače vzduchu pak vytvoříte tak, že kávovou sedlinu nasypete do starých ponožek a ty zavážete. Kávovou sedlinu můžete dokonce uchovávat poblíž dřezu a používat ji k drhnutí rukou po nasekání česneku nebo cibule. Pomůže vám odstranit zápach z rukou.

Pokračování 4 / 11

Odpuzuje hmyz a škůdce

Některé sloučeniny nacházející se v kávě, jako je kofein a diterpeny, jsou pro hmyz vysoce toxické. Proto lze zbytky z kávy použít například k ochraně proti komárům, ovocným muškám a broukům. Chcete-li použít kávovou sedlinu jako repelent proti hmyzu a škůdcům, jednoduše postavte misky se sedlinou nebo ji rozhoďte kolem venkovního posezení. Škůdce v zahradě by měla odradit sedlina rozsypaná kolem vašich rostlin, například slimáci přes ni neradi lezou.

Pokračování 5 / 11

Přípravek proti blechám

Pokud vašeho domácího mazlíčka trápí blechy, vyzkoušejte kávovou sedlinu. Na rozdíl od komerčně prodávaných přípravků obsahuje jen přírodní látky a nemá vedlejší účinky. Blechám nevoní. Po umytí šamponem jednoduše vetřete sedlinu do srsti a poté opláchněte. Ačkoliv neexistuje žádný vědecký výzkum, který by to potvrzoval, majitelé, kteří kávovou sedlinu vyzkoušeli, se shodují, že to pomohlo a že zvířecí srst je po jejím použití navíc hladká a lesklá. Kávová sedlina by se měla používat pouze zevně. Při konzumaci může být pro psy toxická.

Pokračování 6 / 11

Přírodní čistič

Pokud se snažíte vyhýbat v domácnosti čisticím přípravkům s chemikáliemi, vyzkoušejte kávovou sedlinu, která je abrazivní, a tak díky ní můžete vyčistit usazeniny na jinak těžko čistitelných površích. Sedlina má i antibakteriální a antivirové vlastnosti, takže povrchy dezinfikuje. Využijete ji k čištění dřezu, leštění nádobí nebo čištění grilu, opatrní buďte v případě porézních materiálů, protože může způsobit zhnědnutí povrchu.

Vyčistíte s ní i připálené hrnce a usazeniny, kterých se nelze zbavit. Jednoduše nasypte sedlinu přímo na špínu a vydrhněte ji jako obvykle. Nezapomeňte poté důkladně opláchnout.

Pokračování 7 / 11

Udělejte si peeling

Zrna v sedlině lze použít jako exfoliant, který odstraní nečistoty a odumřelé buňky z pokožky. Jednoduše smíchejte kávovou sedlinu s trochou vody nebo kokosového oleje a směs použijte přímo na obličej a tělo. Pokud kávu smícháte s malým množstvím medu, lze ji použít jako peeling na rty. Kofein v sedlině má silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit pokožku před poškozením sluncem, a také zvyšuje průtok krve, což napomáhá celkovému zdraví pokožky.

Pokračování 8 / 11

Zlepšuje celulitidu

Celulitida postihuje 80 až 90 procent dospělých žen, běžně se vyskytuje na hýždích a stehnech a ženskému sebevědomí příliš neprospívá. Kofein, který je aplikovaný lokálně, může pomoct odbourat tuk a zvýšit průtok krve, čímž se sníží výskyt celulitidy. Jednoduše smíchejte sedlinu s vodou nebo kokosovým olejem a dvakrát týdně drhněte 10 minut jakoukoliv oblast postiženou celulitidou.

Pokračování 9 / 11

Stimuluje růst vlasů

Šampony a stylingové přípravky po sobě často zanechávají zbytky, které vlasy zmatňují a zatěžují. Přípravky na růst vlasů sice fungují, ale jsou dost drahé. Opět vám může pomoci kávová sedlina. Jednak díky ní odstraníte odumřelé kožní buňky, jednak kofein v ní obsažený stimuluje růst lidských vlasů. Studie na lidech i zvířatech ukázaly, že aplikace kofeinu na kůži zvyšuje průtok krve a urychluje růst vlasů. Namočte si vlasy, vezměte hrst kávové sedliny a několik minut pomocí ní masírujte pokožku hlavy. Poté umyjte a opláchněte jako obvykle.

Pokračování 10 / 11

Ekologické hnojivo

Většina půdy neobsahuje dostatek základních živin potřebných pro optimální růst rostlin, protože rostliny ji během svého růstu absorbují. Zahradu je potřeba pohnojit, aby rostliny měly dostatek živin. Kávová sedlina je skvělým hnojivem – obsahuje dusík, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík i chrom. Navíc do sebe dokáže absorbovat těžké kovy, které mohou kontaminovat půdu. Přitahuje žížaly a červy, kteří kypří půdu a tím napomáhají růstu rostlin. Chcete-li kávovou sedlinu použít jako hnojivo, jednoduše ji přimíchejte do půdy kolem rostlin.

Pokračování 11 / 11

Přidejte ji do kompostu

Lógr obsahuje řadu minerálů, proto by byla škoda ho vyhodit. Jedna vědecká studie zjistila, že když se do kompostu přidá kávová sedlina, je výsledný humus bohatší na živiny než kompost vytvořený jen z organických zbytků. Směs, která obsahovala až 40 procent kávové sedliny, vyprodukovala nejméně emisí skleníkových plynů a nejkvalitnější kompost.

Doporučujeme

Články odjinud