vytisknout velikost písma 10 triků na vylepšení domácnosti, které zvládnete sami, hned a za pár korun

Toužíte proměnit svůj domov k lepšímu, ale nemáte moc peněz? Nevadí. Máme pro vás deset projektů, do kterých se můžete pustit okamžitě. Některé váš domov zkrášlí, jiné zabezpečí, ale všechny přispějí k lepšímu bydlení.

Není nutné utrácet hromadu peněz, abyste mohli doma něco změnit. Spoustu projektů zvládnete svépomocí. A pokud se bojíte, že nejste pořádný kutil a nemáte dostatečné znalosti, můžeme vás uklidnit. Na youtube najdete návody téměř na cokoliv, mnoho obchodů také pořádá kurzy pro lidi, kteří chtějí zvládnout základní údržbu domu nebo i větší věci. Možná máte v hlavě změny, které váš dům potřebuje, nebo si najděte inspiraci pro proměnu tady v našem článku.

Možností je mnoho. Pokud je váš dřevěný nábytek poškrábaný, zašpiněný nebo zbarvený, můžete jej obrousit a znovu nalakovat nebo nanést novou povrchovou úpravu. Proměnit můžete jakýkoliv funkční kousek nábytku. Máte pocit, že vaše zdi vypadají trochu fádně? Naučte se vymalovat pokoj, byt se změní k nepoznání. Pokud vás trápí stará kuchyň, zkuste vyměnit některé spotřebiče nebo změňte vzhled kuchyňských dvířek. Máme pro vás celou řádku nápadů, jak domov proměnit.

30 nápadů, jak si vyrobit háčky a věšáky ze starých příborů, kohoutků i nářadí

30 nápadů, jak si vyrobit háčky a věšáky ze starých příborů, kohoutků i nářadí

Úchytky a světla

Upgradování místnosti nemusí narušit rozpočet. Aniž byste se pustili do zásadní rekonstrukce, můžete jakékoliv místnosti udělat facelift. Vyměňte úchytky a knopky na skříňkách. Seženete je v obchodech s nábytkem, stejně jako v obchodech se starožitnostmi. Ač je to maličkost, dodají vaší místnosti charakter.

Zvažte výměnu svítidel, abyste změnili atmosféru místnosti. Přemýšlejte o lustrech ve vstupní chodbě, novým osvětlením nad jídelním stolem nebo přidejte lampičku nad toaletní stolek.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujte vypínače

Výměna vypínačů nebo jejich obnova jsou rychlý, snadný a cenově dostupný způsob, jak místnosti dodat nový vzhled. Vyberte si jednoduchou úpravu a hurá do práce. Například vypínače v kuchyni mohou být v nerezové úpravě, a tak budou ladit se spotřebiči v místnosti.

Pokud máte více času, můžete si vytvořit vlastní styl, například pomocí jednoduché metody decoupage. Vyberte si motiv, který se už ve vašem pokoji objevuje, a vytiskněte jej na tvrdší papír. Po vytištění ořízněte papír asi o 3 centimetry větší, než je plocha vypínače, potřete přední desku lepidlem a přitiskněte na ni papír. Přeložte okraje dozadu a ořízněte rohy. Ostrým nožem vyřízněte otvor pro vypínače a znovu opatrně přeložte dozadu. Znova přetřete lepidlem, abyste papír ochránili před zničením. Před připevněním ke zdi nechte zcela uschnout.

Betonový květináč je originální, praktický a levný. Vyrobte si ho podle našeho návodu

Betonový květináč je originální, praktický a levný. Vyrobte si ho podle našeho návodu

Zbavte se plesnivého tmele kolem vany

Plíseň zažraná do tmele kolem vany či umyvadla je běžný problém, který ale lze snadno vyřešit. Budete potřebovat spárovací nůž pro rychlé a snadné odstranění starého silikonu, spárovací stěrku pro rychlé uhlazení nově vytvořených spár, silikonový tmel odolný proti plísním, malířskou pásku a papírový ručník.

I malá koupelna může být krásná a útulná. 33 fotek pro inspiraci ve fotogalerii

I malá koupelna může být krásná a útulná. 33 fotek pro inspiraci ve fotogalerii

„Nejprve opatrně odstraňte starý tmel, abyste nepoškodili keramickou dlažbu. Vyčistěte povrch a vlhkým hadříkem setřete veškeré nečistoty a zbytky mýdla. Nalepte malířskou pásku podél spoje, který budete lepit. Aplikujte tmel, třeba pomocí pistole. Doporučuji dělat celou jednu stranu najednou, tmele dejte klidně o něco více, abyste vyplnili všechny mezery. Spárovací stěrkou uhlaďte a odstraňte přebytečný tmel. Chcete-li pěknou linii, klidně tmel uhlaďte ještě prstem. Počkejte několik minut a odstraňte malířskou pásku,“ radí kutil Nick Anderson.

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Vytvořte více místa ve skříni

Vysoký policový systém je ideální pro lidi, kteří mají spoustu věcí, ale málo místa. A nemusíte kupovat hotový kus nábytku. Prostě si připevněte několik polic na zeď a je hotovo. Než se ale pustíte do vrtání, nejdřív vše dobře vyměřte a nakreslete tužkou značky. Pokud máte dobrou vrtačku, neměl by proces trvat déle než dvě hodiny.

Ale i stávající šatník lze lépe zorganizovat. Jednotlivé poličky lze rozdělit rozdělovačem, a tak zajistit, aby se jednotlivé komínky oblečení nemíchaly. Pokud je to možné, přidejte další závěsnou tyč, na dveře připevněte háčky na drobnosti a závěsné koše pod police umožní skladovat menší kusy oblečení, jako jsou šály, rukavice, šperky nebo ručníky a utěrky.

Nábytek z kartonu si snadno vyrobíte sami. Rozdíl nikdo nepozná. Inspirujte se

Nábytek z kartonu si snadno vyrobíte sami. Rozdíl nikdo nepozná. Inspirujte se

Rozmnožte své úložné prostory

Pokud u vás doma není neustále dokonalý pořádek, možná využijete následující trik. Až budete kupovat novou sedačku či pohovku, zvolte tu s úložným prostorem. Když přijde neočekávaná návštěva, můžete do úložného prostoru rychle schovat všechen běžný nepořádek, jako jsou hry, hračky, časopisy a další drobnosti. Pokoj pak vypadá dokonale čistý.

Jak vzkřísit starou dlažbu: Obnovit, nebo opravit?

Jak vzkřísit starou dlažbu: Obnovit, nebo opravit?

Nabarvěte schody

Výměna schodiště v domě je finančně náročná. Pokud je ale schodiště pouze nevzhledné a není rozbité, stačí jeho lehká renovace. Můžete na schody odshora dolů položit koberec nebo celé schodiště nově nalakovat. Nebojte se zajímavých vzorů, dodají prostoru šmrnc.

Zarámujte zrcadlo v koupelně

Zrcadlo v koupelně je důležitá součást vybavení, a pokud není zapuštěné ve zdi, zaslouží trochu inovace. Dejte mu nový rám. Změřte si zrcadlo a poté si v hobbymarketu vyberte obložení, které se vám bude do koupelny líbit. Nechte si jej nařezat na správné délky, nezapomeňte, že potřebujete rohy seříznout ve 45stupňovém úhlu, aby k sobě boky hezky pasovaly. Nakonec stavebním lepidlem přilepte lišty k zrcadlu.

I malá koupelna může být krásná a útulná. 33 fotek pro inspiraci ve fotogalerii

I malá koupelna může být krásná a útulná. 33 fotek pro inspiraci ve fotogalerii

Vyčistěte koberce

Koberce dodají interiéru na útulnosti a izolují chlad od podlahy. I když je pravidelně vysáváte, po nějaké době barva zajde a kobercový vlas se sešlape. Koberec ale můžete oživit. Máte na výběr mezi suchým a mokrým čištěním, přičemž mokrá metoda je vhodnější pro koberce ze syntetických materiálů, jako je polypropylen, polyamid, polyester nebo polyakryl, suchá metoda se hodí pro koberce z přírodních vláken, jako je bavlna, hedvábí a vlna. V neposlední řadě můžete pozvat na čištění profesionály.

Vybíráme nový koberec. 35 trendy kousků, které budou slušet každému bytu

Vybíráme nový koberec. 35 trendy kousků, které budou slušet každému bytu

Usnadněte si přístup ke svým spotřebičům

Problém s nedostatkem místa na kuchyňské lince řeší asi každá hospodyňka. Jak ale naložit s přístroji, které často používáme, a nechceme je proto uklízet? „Abyste se například vyhnuli problémům s neustálým vyndáváním těžkého kuchyňského robota, můžete jej namontovat na zvedací mechanismus, který bude připevněný uvnitř kuchyňské skříňky. Takový mechanismus umožní vysunout mixér a umístit jej na úroveň pracovní desky a až jej nebudete potřebovat, můžete římsu jednoduše spustit a zasunout zpět do skříně,“ radí odborník na systémy do domácnosti Eamon Lynch.

Vinylové dlaždice promění starou podlahu v novou. Jak je nalepit

Vinylové dlaždice promění starou podlahu v novou. Jak je nalepit

Zabezpečte si domov

Ať už žijeme někde na malé vsi, nebo ve velkém městě, může dojít k vloupání. Tomu pomáhají zabránit senzory pohybu, vysoký plot kolem pozemku a okna a dveře s bezpečnostními prvky. Zvažte také odstranění stromů a keřů kolem oken, protože lupičům usnadňují proniknout dovnitř, aniž by si toho někdo všiml. Nezapomeňte na bezpečnostní zámky.

Nejen lupiči ohrožují náš domov. Dalším velkým nepřítelem je oheň, proti kterému se nabízí jednoduchá ochrana v podobě autonomního "hlásiče požáru". Jde o jednoduché zařízení, které má v jedné krabičce čidlo pro detekci kouře a poplašné zařízení. Instalace je jednoduchá a zařízení funguje nezávisle na jiných zdrojích energie, stačí mu běžné baterie.

V domácnostech, kde se používá nějaký zdroj hoření, jako je karma, kotel či kamna, je dobré instalovat čidlo oxidu uhličitého. To je plyn vznikající nedokonalým spalováním, bez barvy a zápachu, přitom smrtelně jedovatý. V Česku se jím ročně otráví přes 200 lidí, část z nich zemře. Přitom přístroj na jeho detekci stojí jen několik stokorun.

Sedáky, stolky i truhlíky na zahradu vyrobíte ze starých pneumatik. Inspirujte se!

Sedáky, stolky i truhlíky na zahradu vyrobíte ze starých pneumatik. Inspirujte se!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování