10 tipů, jak neudělat chybu při zařizování ložnice

10 tipů, jak neudělat chybu při zařizování ložnice

Místo, kde musíte načerpat energii na celý den, byste měli zařizovat s rozmyslem. Poradíme vám, jak si nejlépe zajistit klidný, zdravý a ničím nerušený spánek a zároveň vytvořit reprezentativní interiér.

1. Vyhněte se alergii

Pro člověka, který trpí alergií na prach, plísně, roztoče apod., je tím nejrizikovějším prvkem v ložnici matrace. Prevencí proti pronikání roztočů a alergenů do matrace může být tzv. bariérová textilie, ať už chemicky ošetřená, se zahuštěnou tkaninou či s využitím nanovláken. Základem je minimálně snímatelný potah, který lze prát při vyšších teplotách (roztoči nepřežijí teplotu nad 60 °C).

Prát potah matrace a obracet ji byste měli alespoň dvakrát do roka. Antialergenní může být také výplň matrace vyrobená z antibakteriálních pěn. Polštář a přikrývka jsou dalším oblíbeným útočištěm roztočů a plísní. Vsaďte na duté vlákno, které je hypoalergenní. Pokud ani to nepomůže, alergeny nejen v ložnici spolehlivě zničí speciální antibakteriální vysavač s UV-C zářením.

2. Vsaďte na čerstvý vzduch

Říká se, že nejlépe se spí na čerstvém vzduchu. Ale co když máme okna ložnice otočená na prašnou a hlučnou silnici? Udělejte si ideální prostředí na spaní v ložnici pomocí techniky. Zvlhčovač pomůže v místnosti se suchým vzduchem. Zda je to případ vaší ložnice, zjistíte jednoduše díky teploměru s vlhkoměrem. Pokud naměříte vlhkost pod 40 %, měli byste o zvlhčovači rozhodně přemýšlet, zvlášť v topné sezoně. Suchý vzduch může způsobovat kašel, škrábání v krku a zhoršovat astma. Zhoršuje ale též kožní potíže.

3. Zpříjemněte si vstávání

Nesnesitelného zvonění budíku vás sice nezbavíme, ale abyste se hned po vystrčení nohou zpod peřiny cítili příjemně, doporučujeme vám k posteli položit nějaký ten hřejivý kobereček. Vybírejte nejlépe koberce s vysokým vlasem, jež jsou příjemné na dotek, a navíc pohlcují hluk. Pokud si můžete připlatit, vsaďte na kvalitní vlnu, která má řadu předností. Přirozeně totiž odpuzuje špínu a jde o velmi odolný materiál. Barevnost volte do ložnice spíš tlumenou, tmavší, aby vás příliš neaktivovala.

4. Nenechte se rušit

Někdo spí rád v naprosté tmě, jiný potřebuje alespoň trochu světla a budí se nejraději vycházejícím sluncem. Podle toho, ke kterému z těchto dvou typů patříte, vybírejte zastínění oken v ložnici. Úplnou tmu vám dopřejí předokenní žaluzie, které mají proti těm klasickým řadu výhod, nejen tu, že přes ně neproniknou sluneční paprsky, mimo světla izolují i od přílišné teploty. Na rozdíl od těch vnitřních se totiž sluncem rozpálí venku a horko tak nejde dovnitř.

Nesmíme zapomenout ani na dálkové ovládání, kterým většina z venkovních rolet disponuje. Ale samozřejmě můžete vsadit i na tradičnější materiály – v textilních roletách, japonských stěnách či klasických závěsech je takový výběr, že budete mít problém zvolit si ten nejvhodnější design. Podobně si můžete vybrat od rolet zatemňovacích přes ty, které sice propouštějí světlo, ale není přes ně vidět, až po ty průsvitné. A máme pro vás ještě jeden tip. Pokud vám do ložnice často vběhne nějaká ta návštěva bez klepání, třeba vaše ratolesti, můžete postel skrýt za paraván, který vám dodá pocit soukromí a zároveň je ozdobou interiéru.

5. Dopřejte si originál

Jistě, zdraví především. Proto by měla být ložnice zejména místem pro zdravý spánek a relaxaci. To ale neznamená, že byste museli rezignovat na originální design, který jde ruku v ruce s pohodlím. Efektně vypadají především lůžka s vysokými čalouněnými čely, která mohou být různé barevnosti i z různých materiálů. Zároveň se při oblíbené postelové činnosti, tedy čtení, o takové čelo můžete pohodlně opřít. Většinou čalouněné čelo zdobí prošívání – do pruhů, čtverců, kosočtverců, někdy ozvláštněné nýty nebo knoflíky. Čalouněný pak může být i rám postele.

Jistě jde o nepřehlédnutelný prvek v ložnici a zároveň vašim zádům dopřeje pohodlí, není však čalounění nehygienické jako klasický lapač prachu? Často se používají materiály odolné proti ušpinění, které lze otřít pouze vlhkým hadříkem, prach z čalounění můžete také jednoduše vyluxovat. Některé postele mají snímatelný potah, který lze nechat profesionálně vyčistit. Prát v pračce jej nedoporučujeme, potahy bývají pro běžné praní příliš velké a jejich materiál může v pračce trpět.

6. Proti nespavosti

Pokud se vám nedaří večer usnout, zapomeňte na prášky – vedle příjemného prostředí v ložnici, klidu a správného spánkového režimu vám může pomoci aromaterapie. A které bylinky vám spánek zajistí nejspolehlivěji? Vsaďte na meduňku, majoránku, ale i jalovec či bergamot. My však nejraději doporučujeme klasickou silici pro celkové zklidnění, jež navíc tak nádherně voní – tedy levanduli.

7. Návrat k přírodě

Přírodní materiály jsou trendy, zároveň ekologické a zdravotně nezávadné, tak kde jinde by měly mít místo než v ložnici. Dřevo jako materiál na rám postele samozřejmě vítězí a také v tomto případě platí: čím méně chemie, tím lépe. Jeho nejlepší povrchovou úpravou je nátěr přírodními oleji, lepení pak nejlépe bez formaldehydu a dalších agresivních látek.

Zdravý může být také design postele. Měla by stát na nožičkách vysokých alespoň 30 až 40 centimetrů od země, aby matrace mohla dýchat i zespod a dobře se pod ní uklízelo. Úložné prostory pod postelí jsou sice praktické, ale zvlášť pro alergiky naprosto nevhodné, neboť se v nich usazuje prach, navíc uložit hned po spánku polštáře a peřiny do uzavřeného prostoru není příliš hygienické.

8. Rychle uklizeno

Schovávat peřiny a polštáře do peřiňáků není příliš praktické, zvlášť když ráno spěcháte, ani hygienické, neboť neprodyšně zavřené lehce zvlhlé ložní prádlo je ideální líhní pro roztoče a plísně. Lepší je, když peřiny dýchají na posteli. Co však dělat, když se blíží návštěva, která chce nakouknout i do vaší nové ložnice? Stačí mít po ruce praktický přehoz. Přehozy jsou k dostání v nepřeberném množství barev a designů od lehoučkých látek až po prošívané deky. Pro postele od šíře 80 cm do 120 cm volte přehoz na jednolůžko (160 × 220 cm), pro ty široké od 160 cm do 220 cm pak kupte přehoz na dvoulůžko (240 × 260 cm).

9. Aby záda nebolela

Do ložnice s rozmyslem vybírejte nejen postel, ale hlavně matraci. Dnes je na trhu velmi pestrá nabídka – po čem tedy sáhnout? Zajděte se podívat do spánkového studia, kde si na matraci můžete bez problémů poležet. Inspirovat vás může i některý z pobytů v hotelu, kdy jste se ráno probudili s pocitem, jak jste se skvěle vyspali.

Nestyďte se a zjistěte si značku matrace, na níž jste strávili noc. Někomu vyhovuje matrace spíš tvrdší, jiný dává přednost měkké. Je dobré si ve studiu na matraci vyzkoušet různé polohy, v nichž v noci spíte. A testovat byste ji měli alespoň pár minut, neboť některé druhy pěn, z nichž se matrace vyrábějí, potřebují nějaký čas k tomu, aby se zahřály na správnou

10. Luxus na dotek

To, jak dobře se v noci vyspíte, nezávisí jen na kvalitní matraci a roštu. Nepodceňujte ani výběr povlečení – musí být z příjemného, hřejivého, savého materiálu, nejlépe nemačkavého, a samozřejmě se vám musí líbit jeho design. Povlečení z bavlněného saténu si zamilujete na první dotek. Je příjemně hladké a luxusně se leskne. Satén má zajímavou vlastnost – v zimě hřeje a v létě chladí. Na ložní prádlo se obvykle používá satén bavlněný, který díky přírodnímu původu vláken výborně pohlcuje vlhkost a je prodyšný. Navíc si dlouho udrží jasné barvy a tvar.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud