vytisknout velikost písma 10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

Bojíte se, že se vám zahrada promění v poušť, na níž nevydrží nic živého? V tropických letních dnech by se to snadno mohlo stát. Anebo na vedro vyzrajte a vsaďte na rostliny, které u nás nejsou doma, ale horké a suché léto doslova milují.

Když panují sucha

S měnícím se klimatem si musíme zvykat, že léta v Česku jsou stále sušší. Vody ubývá, a tak není moc praktické plýtvat jí na zalévání okrasných rostlin, kterých se ale na zahradě vzdát nechceme. Vyberte takové rostliny, které nepotřebují tolik vláhy. Právě výběrem vhodných druhů si zaručíte kvetoucí a zelenou zahradu, aniž byste museli neustále pobíhat s konví. A na zimu ty choulostivější můžete schovat do zimní zahrady nebo třeba do chodby a ty odolné nechat tam, kde jsou.

Pokud si však myslíte, že budete mít od teď zahradu plnou kaktusů a sukulentů, protože žádné jiné rostliny horko nevydrží, budete překvapeni, kolik barev a nádherných květů se u vás nově objeví. Suchomilné rostliny obecně potřebují propustnou, lehkou půdu, pak nebudou trpět ani v deštivých dnech.

Okrasné keře, které sucho nezničí

Okrasné keře, které sucho nezničí

Mavuň červená

Svou krásou vás překvapí až metr vysoká vytrvalá rostlina, která v letních měsících kvete nádherným červeným nebo růžovým květenstvím. Pochází z jižní Evropy a Turecka, takže to není žádná citlivka. Mavuň miluje slunce a prospívají jí lehké, propustné půdy, nevadí, když jsou kamenité a málo výživné. Kvete od května do července. Během zimní vlhkosti pravděpodobně zahyne, ale na jaře vyjde ze semen rostlinka nová. Můžete si na ní dokonce pochutnat, ve Středozemí se mladé listy přidávají do salátů a polévek.

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Rozmarýn

I z další byliny budete mít potěšení nejen na zahradě, ale i v kuchyni a domácí lékárně. Rozmarýn má mnoho zdravotních účinků, které získáte, když si z něj uděláte čaj, přidáte jej do koupele nebo si uděláte nálev. Podobně jako levandule odpuzuje hmyz a nádherně voní, takovou osvěžující vůní s nádechem pryskyřice. Radost z ní bude mít i hmyz, protože v jejích drobných, modrofialových kvítkách najde dostatek potravy. Opět pochází ze Středomoří a českou zimu by nepřežila, je tedy dobré pěstovat ji v květináči a na podzim uklidit do zimní zahrady či chodby.

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Šanta kočičí

I další bylina kvete nádhernými modrofialovými kvítky a radost z ní budete mít nejen vy, ale i váš domácí mazlíček. Šanta kočičí se využívá k léčbě nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Odpuzuje komáry a šváby, ale naopak přitahuje kočky, které se ve volné přírodě po ní válejí, trhají listy a kousají je. Po vybuzení následuje zklidnění a spánek, proto se bylině přezdívá kočičí kokain.

Voskovka: drobnokvětá begonie

Voskovka: drobnokvětá begonie

Aloe vera

Dlouhými listy s malými ostny se pyšní sukulentní aloe vera, která kvete žlutými až červenými květy. Opět má mnoho zdravotních účinků a využívá se v lékařství a chemickém průmyslu. Má ráda světelné stanoviště, ale přímé sluneční paprsky ji mohou spálit. Nesnáší přemokřenou půdu a teploty pod nulou.

Jak si vyrobit pleťový krém z aloe vera

Jak si vyrobit pleťový krém z aloe vera

Kokarda

Toužíte-li po pestrých barvách, kokarda bude vaší favoritkou. Rod tvoří několik desítek druhů, všechny mají společnou odolnost suchu a malou odolnost chladu. Potřebují stanoviště s plným sluncem po celý den a dobře propustné půdy. Pak se vám odmění sytě zbarvenými květy všech možných barev a odstínů.

Kokarda osinatá: žlutočervené sluníčko

Kokarda osinatá: žlutočervené sluníčko

Pelargonie neboli muškát

Čapí nos a muškát, jak se pelargoniím v Česku také říká, pochází z tropických a subtropických oblastí, takže je jasné, že pár suchých dnů bez problémů vydrží. Některé druhy jsou odolnější, jiné méně, proto dobře vybírejte. Pak vám budou na zahradě kvést několik dlouhých měsíců.

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Řebříček

Máte-li rádi jednoduché, bílé kvítky, vsaďte na řebříček obecný, který vám vlastně na zahradě vyroste sám, když mu dáte prostor a nebudete pořád sekat sekačkou. Pro náročnější je tu řebříček tužebníkovitý, který dorůstá výšky až 1,5 metru, výrazně voní a kvete sytě žlutou barvou. Aby krásně kvetl, potřebuje hodně slunce. Květy pak můžete usušit a budou vám dělat radost i za deštivých dní.

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Kavyly

Máte radši jednoduchou krásu? Pak vás osloví zajímavé trávy, kam lze určitě zařadit rod kavyl. Trávy vynikají dlouhým, lehkým květenstvím, které nádherně doplní výrazné květy jiných rostlin. Aby se jim dařilo, potřebují suché místo připomínající stepi.

Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Kohoutek věncový

Roste si jen tak na louce a podél cest, tak se mu určitě bude dařit i ve vaší zahradě. Stačí vytvořit vhodné podmínky, jimiž jsou dobře propustná půda a slunné stanoviště. Pak vás kohoutek věncový odmění bílými nebo růžovofialovými květy, které vytvoří hezký kontrast s ostatními trvalkami.

Kohoutek chalcedonský: bezpečný oheň květů

Kohoutek chalcedonský: bezpečný oheň květů

Levandule

Kdo by neznal fialovou krásu a omamnou vůni květů levandule. Tahle zdraví prospěšná bylina je velmi odolná a ne nadarmo patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny. Keříky jsou mrazuvzdorné, ale potřebují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou.

Nepřekonatelná levandule: Inspirujte se nápady, jak ji využít

Nepřekonatelná levandule: Inspirujte se nápady, jak ji využít

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Závěsné vychytávky nejen do malé kuchyně: Jaké se dají sehnat a za kolik

Závěsné vychytávky nejen do malé kuchyně: Jak…

Máte pocit, že ve vaší kuchyni vládne chaos a stále něco hledáte? Řešením jsou závěsné systémy, díky kterým budete mít vše srovnané a stále po ruce. Našli jsme pro vás třicet nejzajímavějších výrobků. Prohlédněte si je v galerii a vyberte si ty, bez kterých se neobejdete.

17.  9.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i na videu v úvodu článku.

18.  9.  2019 |
Jak si doma vypěstovat cibuloviny, které vykvetou už za pár týdnů. A bez hlíny!

Jak si doma vypěstovat cibuloviny, které vykv…

Také vám už chybí všechny ty pestré barvy rozkvetlých rostlin, keřů a stromů? Jaro je sice ještě daleko, vy si ale jeho atmosféru můžete doma navodit s předstihem. A nepotřebujete k tomu ani květináč s hlínou. Kvetoucí hyacinty, tulipány, narcisy, modřence a další cibuloviny si můžete doma snadno vypěstovat jen ve vodě. Inspiraci najdete v galerii.

22.  1.  2020 |