vytisknout velikost písma 10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

Bojíte se, že se vám zahrada promění v poušť, na níž nevydrží nic živého? V tropických letních dnech by se to snadno mohlo stát. Anebo na vedro vyzrajte a vsaďte na rostliny, které u nás nejsou doma, ale horké a suché léto doslova milují.

S měnícím se klimatem si musíme zvykat, že léta v Česku jsou stále sušší. Vody ubývá, a tak není moc praktické plýtvat jí na zalévání okrasných rostlin, kterých se ale na zahradě vzdát nechceme. Vyberte takové rostliny, které nepotřebují tolik vláhy. Právě výběrem vhodných druhů si zaručíte kvetoucí a zelenou zahradu, aniž byste museli neustále pobíhat s konví. A na zimu ty choulostivější můžete schovat do zimní zahrady nebo třeba do chodby a ty odolné nechat tam, kde jsou.

Rostliny do sucha jsou plné barev

Pokud si však myslíte, že budete mít od teď zahradu plnou kaktusů a sukulentů, protože žádné jiné rostliny horko nevydrží, budete překvapeni, kolik barev a nádherných květů se u vás nově objeví. Suchomilné rostliny obecně potřebují propustnou, lehkou půdu, pak nebudou trpět ani v deštivých dnech.

Okrasné keře, které sucho nezničí

Okrasné keře, které sucho nezničí

Mavuň červená

Svou krásou vás překvapí až metr vysoká vytrvalá rostlina, která v letních měsících kvete nádherným červeným nebo růžovým květenstvím. Pochází z jižní Evropy a Turecka, takže to není žádná citlivka. Mavuň miluje slunce a prospívají jí lehké, propustné půdy, nevadí, když jsou kamenité a málo výživné. Kvete od května do července. Během zimní vlhkosti pravděpodobně zahyne, ale na jaře vyjde ze semen rostlinka nová. Můžete si na ní dokonce pochutnat, ve Středozemí se mladé listy přidávají do salátů a polévek.

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Rozmarýn

I z další byliny budete mít potěšení nejen na zahradě, ale i v kuchyni a domácí lékárně. Rozmarýn má mnoho zdravotních účinků, které získáte, když si z něj uděláte čaj, přidáte jej do koupele nebo si uděláte nálev. Podobně jako levandule odpuzuje hmyz a nádherně voní, takovou osvěžující vůní s nádechem pryskyřice. Radost z něj bude mít i hmyz, protože v jeho drobných, modrofialových kvítkách najde dostatek potravy. Opět pochází ze Středomoří a českou zimu by nepřežil, je tedy dobré pěstovat ho v květináči a na podzim uklidit do zimní zahrady či chodby.

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Šanta kočičí

I další bylina kvete nádhernými modrofialovými kvítky a radost z ní budete mít nejen vy, ale i váš domácí mazlíček. Šanta kočičí se využívá k léčbě nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Odpuzuje komáry a šváby, ale naopak přitahuje kočky, které se ve volné přírodě po ní válejí, trhají listy a kousají je. Po vybuzení následuje zklidnění a spánek, proto se bylině přezdívá kočičí kokain.

Voskovka: drobnokvětá begonie

Voskovka: drobnokvětá begonie

Aloe vera

Dlouhými listy s malými ostny se pyšní sukulentní aloe vera, která kvete žlutými až červenými květy. Opět má mnoho zdravotních účinků a využívá se v lékařství a chemickém průmyslu. Má ráda světelné stanoviště, ale přímé sluneční paprsky ji mohou spálit. Nesnáší přemokřenou půdu a teploty pod nulou.

Jak si vyrobit pleťový krém z aloe vera

Jak si vyrobit pleťový krém z aloe vera

Kokarda

Toužíte-li po pestrých barvách, kokarda bude vaší favoritkou. Rod tvoří několik desítek druhů, všechny mají společnou odolnost suchu a malou odolnost chladu. Potřebují stanoviště s plným sluncem po celý den a dobře propustné půdy. Pak se vám odmění sytě zbarvenými květy všech možných barev a odstínů.

Kokarda osinatá: žlutočervené sluníčko

Kokarda osinatá: žlutočervené sluníčko

Pelargonie neboli muškát

Čapí nos a muškát, jak se pelargoniím v Česku také říká, pochází z tropických a subtropických oblastí, takže je jasné, že pár suchých dnů bez problémů přežijí. Některé druhy jsou odolnější, jiné méně, proto dobře vybírejte. Pak vám budou na zahradě kvést několik dlouhých měsíců.

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Řebříček

Máte-li rádi jednoduché, bílé kvítky, vsaďte na řebříček obecný, který vám vlastně na zahradě vyroste sám, když mu dáte prostor a nebudete pořád sekat sekačkou. Pro náročnější je tu řebříček tužebníkovitý, který dorůstá výšky až 1,5 metru, výrazně voní a kvete sytě žlutou barvou. Aby krásně kvetl, potřebuje hodně slunce. Květy pak můžete usušit a budou vám dělat radost i za deštivých dní.

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Kavyly

Máte radši jednoduchou krásu? Pak vás osloví zajímavé trávy, kam lze určitě zařadit rod kavyl. Trávy vynikají dlouhým, lehkým květenstvím, které nádherně doplní výrazné květy jiných rostlin. Aby se jim dařilo, potřebují suché místo připomínající stepi.

Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Kohoutek věncový

Roste si jen tak na louce a podél cest, tak se mu určitě bude dařit i ve vaší zahradě. Stačí vytvořit vhodné podmínky, jimiž jsou dobře propustná půda a slunné stanoviště. Pak vás kohoutek věncový odmění bílými nebo růžovofialovými květy, které vytvoří hezký kontrast s ostatními trvalkami.

Kohoutek chalcedonský: bezpečný oheň květů

Kohoutek chalcedonský: bezpečný oheň květů

Levandule

Kdo by neznal fialovou krásu a omamnou vůni květů levandule. Tahle zdraví prospěšná bylina je velmi odolná a ne nadarmo patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny. Keříky jsou mrazuvzdorné, ale potřebují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou.

Nepřekonatelná levandule: Inspirujte se nápady, jak ji využít

Nepřekonatelná levandule: Inspirujte se nápady, jak ji využít

Krásně kvetoucí zahrada bez zálivky? Proč ne

Krásně kvetoucí zahrada bez zálivky? Proč ne

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada