Než se pustíte do rekonstrukce, dobře vše naplánujte. Nejlépe po konzultaci s odborníkem. Foto: iStock

Než se pustíte do rekonstrukce, dobře vše naplánujte. Nejlépe po konzultaci s odborníkem. | Foto: iStock

Zkontrolujte svůj majetek, co chcete, zabalte. Co už neslouží, prodejte. Foto: iStock

Zkontrolujte svůj majetek, co chcete, zabalte. Co už neslouží, prodejte. | Foto: iStock

Udělejte si rozpočet. Foto: iStock

Udělejte si rozpočet. | Foto: iStock

Část prací jistě zvládnete sami. Foto: iStock

Část prací jistě zvládnete sami. | Foto: iStock

Plány, podklady i vzorníky mějte na jednom místě. Foto: iStock

Plány, podklady i vzorníky mějte na jednom místě. | Foto: iStock

Najměte si profesionála, který na vše dohlédne. Foto: iStock

Najměte si profesionála, který na vše dohlédne. | Foto: iStock

Nad projektem se pravidelně scházejte, aby vše pokračovalo, jak má. Foto: iStock

Nad projektem se pravidelně scházejte, aby vše pokračovalo, jak má. | Foto: iStock

Nakupte materiál co nejdřív. Foto: iStock

Nakupte materiál co nejdřív. | Foto: iStock

Zkontrolujte svůj majetek, co chcete, zabalte. Co už neslouží, prodejte. Foto: iStock
Udělejte si rozpočet. Foto: iStock
Část prací jistě zvládnete sami. Foto: iStock
Plány, podklady i vzorníky mějte na jednom místě. Foto: iStock
8
Fotogalerie

10 rad, jak v pohodě zvládnout rekonstrukci domu a ušetřit

Rekonstrukce domu může být docela náročná. Je toho totiž tolik, co je třeba mít na paměti, než se pustíte do velké proměny. Ať už chcete modernizovat starý dům, nebo si ho přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašim potřebám, připravili jsme seznam toho, na co je třeba při renovaci pamatovat.

Renovaci je třeba řádně promyslet

„Rekonstrukce je hodně pracná a náročná, ale může být i zábavná a obohacující,“ říká odborník na domácí úložné prostory Danny Watson. Podle něj mezi čtyři nejčastěji rekonstruované místnosti patří kuchyně, koupelna, ložnice a garáž a lidé se též zaměřují na nové bezpečnostní systémy. Než se pustíte do plánování rekonstrukce, doporučuje odborník uvědomit si, kolik máte vlastně věcí a co budete tedy v budoucnu potřebovat. 

Renovaci domu je totiž třeba řádně promyslet, a to nejlépe od začátku. „Pokud neumíte kreslit nebo používat počítačové programy, využijte barevnou lepicí pásku, kterou si naznačíte nové půdorysy místností, abyste si vše uměli představit. Zjistíte tak, zda není třeba na poslední chvíli udělat nějaké úpravy projektu,“ radí interiérová designérka Kate Lesterová.

Oprava domu se může pěkně prodražit. Existují ale způsoby, jak si splnit sny o dokonalém bydlení, aniž byste museli vykrást banku. „Nová výmalba a výměna nábytku je v možnostech většiny lidí,“ domnívá se Watson. Také provedení některých prací svépomocí je cestou, jak snížit náklady. „Například toužíte-li po nových dveřích – natřete ty staré a vyměňte kování. Hned budou vypadat jako nové,“ radí Watson.

Pokračování 2 / 10

Zkontrolujte, co všechno máte, a ukliďte si ve věcech

„Prvním krokem rekonstrukce je vždy prohlídka a soupis majetku,“ radí Watson. Podle něj pak budete mít nejen přehled pro pojišťovnu a zajistíte si tak odpovídající pojistku, ale pomůže vám to se rozhodnout, které věci si chcete určitě nechat a co třeba už dávno nepotřebujete a můžete to prodat, darovat nebo vyhodit.

Podle odborníka na úložné prostory je dobré si uklidit staré věci, které se léta povalují všude kolem. „Uvolníte si tak ruce. Můžete přehodnotit uspořádání místnosti a třeba objevíte i výzdobu a dekorace, které už léta máte. Nemusíte pak kupovat nové věci.“

Pokračování 3 / 10

Ochraňte majetek

Nakonec si ještě zařiďte prostory, kam po dobu rekonstrukce přesunete své věci. Ať už jde o část domu, garáž nebo pronajatý sklad, musíte svůj majetek uklidit, aby se nepoškodil. Věci v náhradních prostorách dobře zorganizujte, abyste měli po ruce vždy to, co budete pravidelně potřebovat, naopak nepříliš používané věci uložte ke stěně a dolů.

Pokračování 4 / 10

Plánujte a sestavte si seznam priorit

Snadný způsob, jak snížit náklady během přestavby, je naplánovat potřebné kroky a vytvořit si seznam priorit. K tomu vám pomůže průzkum na začátku projektu.

Také si předem stanovte rozpočet. Může se to zdát jako zbytečná práce, ale je to důležitý krok. „Jde o skvělý způsob, jak zjistit, na kolik vás celkem rekonstrukce přijde a jak moc si můžete dovolit kupovat věci navíc. K výslednému číslu připočtěte zhruba 10 procent na rezervu,“ doporučuje Lesterová.

Pokračování 5 / 10

Přiložte ruku k dílu

Dalším jednoduchým způsobem, jak snížit náklady rekonstrukce, je provést některé jednodušší práce sami. Například malování, tapetování či montáž nábytku zvládne téměř každý.

Pokračování 6 / 10

Udržte ve věcech pořádek

Založte si pořadače, do kterých budete ukládat všechny důležité dokumenty, vzorníky látek, informace o materiálech, a velký plastový box, do něhož schováte vzorky, které jsou na pořadač příliš velké. Pro každou rekonstruovanou místnost je dobré mít jeden pořadač a krabici. Vzorky a další informace se mohou hodit kdykoliv během rekonstrukce, třeba když budete potřebovat vybrat spárovací hmotu, ale dlaždice budou zrovna zakryté. Také se hodí mít nástěnku, na které jsou informace o postupu prací, jejich rozvrh, domluvení řemeslníci a podobně.

Pokračování 7 / 10

Najměte si profesionála

Pokud nejste stavebník, designér nebo nemáte s rekonstrukcemi zkušenosti, najměte si profesionála, který dokáže řídit renovaci domu efektivně a v pořadí, v jakém by se jednotlivé práce měly odehrávat. „I když profesionál stojí peníze, majitelům domu nakonec pomůže ušetřit čas, energii i finance za nákladné opravy případných chyb. Samozřejmě je nejlepší, pokud někoho takového znáte nebo už jste s někým spolupracovali. Ale pokud budete muset vybírat podle inzerátů, ujistěte se, že dotyčný je skutečný profesionál a stojí za ním nějaké projekty a spokojení zákazníci, které se vyplatí oslovit kvůli referencím,“ radí Lesterová. Podle ní se nevyplatí vybrat nejlevnější dozor, ušetřené peníze se nemusí vyplatit. S vybraným profesionálem se dopředu domluvte, aby přesně věděl, jaké jsou vaše požadavky, jen tak vám může zaručit svou cenu.

A i když si vše dopředu ujasníte, domluvte se na pravidelných schůzkách, například každý týden. I když nejsou potřeba velká rozhodnutí, je potřeba si promluvit o rozvrhu na nadcházející týden a ujistit se, že je připraveno vše – lidé i materiály, aby rekonstrukce mohla pokračovat.

Pokračování 8 / 10

Vybírejte co nejdříve

Aktuální ceny materiálů rostou raketovým tempem, zvyšuje se i cena prací a pohonné hmoty. „Nečekejte proto s výběrem nebo objednáním dlaždic, instalatérských prací, osvětlení, spotřebičů a podobně. Pokud už víte, co budete potřebovat, nakupte to hned,“ radí Lesterová. I pro dělníky a řemeslníky je podle ní mnohem lepší, když materiál čeká na místě dřív, než se na rekonstrukci domu začne pracovat.

Pokračování 9 / 10

Buďte trpěliví a nevyhazujte doklady

Lesterová vyzývá ty, kteří rekonstruují své domy, aby byli trpěliví. Jen málokdy se totiž povede dodržet domluvený termín. „Většina projektů ve skutečnosti trvá déle, než se předpokládalo. Není to jen kvůli neschopnosti řemeslníků, ale třeba i proto, že si majitelé během rekonstrukce vymýšlí další požadavky. Pokud tedy vymyslíte další práci, je třeba počítat s delším časovým obdobím.“ Uschovejte si od všeho účtenky. Nikdy nevíte, kdy bude třeba reklamovat nějaký výrobek a třeba si budete moct nějaké práce odečíst z daní.

Pokračování 10 / 10

Čistěte pravidelně stěny

Barvy z malování nevyhazujte, protože časem se na zdi objeví škrábance a špína. Zkuste je nejprve setřít speciálním čistidlem, a pokud to nepůjde, můžete flek zamáznout původní barvou.

Doporučujeme

Články odjinud